Afla adevarul despre hackeri

Wadyk;207434 said:
Acum eu am si site pe asa tema www.hacker-culture.ucoz.org
Intrati si inregistrativa.

Bun site-ul, dar cam multe restrictii(mai ales la forum) de ce sa nu poti descide un topic? si vad ca incepe sa fie un fel de corcitura ruseasca. Ce ar fi sa evitam erticolele rusesti si sa-i faci reclama si pe site-urile romanesti pentru a atrage cit mai muti useri?
 
shefu;207485 said:
Bun site-ul, dar cam multe restrictii(mai ales la forum) de ce sa nu poti descide un topic? si vad ca incepe sa fie un fel de corcitura ruseasca. Ce ar fi sa evitam erticolele rusesti si sa-i faci reclama si pe site-urile romanesti pentru a atrage cit mai muti useri?

hm, cum adica nu-l poti deschide, mai incearca o data, tre sa mearga.
 
Ai oferit o informație foarte vagă despre aceea ce se numește hacking, și încă incorectă.

Crackerii (Black Hat Hackers) sunt cei care folosesc cunoștințele sale în scopuri rele. Ei sparg, iar apoi fac defaceuri arogante, se laudă sau își bat joc de admini.. șterg informație ș.a.m.d.

Hackerii la fel sparg dar ei nu au intenții rele. Cele mai dese ori ei anunță sysadminii sau pur și simplu lasă în pace serverul.

Tema se creează pentru a discuta o întrebare. Dacă vroiai să anunți la discuție hackingul trebuia să îl descrii de la coarne, și să propui întrebările despre care coastă de discutat. Orice persoană care într-un fel sau altul s-a interesat despre hacking a descoperit noțiunea reală. Dar dacă nu, nu-l interesează.
 
HÁCKER [pr.: hecăr]~i m. Spărgător de reţele computerizate. /Cuv. engl.

CRACKER CRÁ-CĂR/ s. m. hoţ de informaţii implementate în calculatoarele electronice. (< engl. cracker, spărgător)

asta spune DEX'u ;)
 
Nick;207864 said:
Ai oferit o informație foarte vagă despre aceea ce se numește hacking, și încă incorectă.

Crackerii (Black Hat Hackers) sunt cei care folosesc cunoștințele sale în scopuri rele. Ei sparg, iar apoi fac defaceuri arogante, se laudă sau își bat joc de admini.. șterg informație ș.a.m.d.

Hackerii la fel sparg dar ei nu au intenții rele. Cele mai dese ori ei anunță sysadminii sau pur și simplu lasă în pace serverul.

Tema se creează pentru a discuta o întrebare. Dacă vroiai să anunți la discuție hackingul trebuia să îl descrii de la coarne, și să propui întrebările despre care coastă de discutat. Orice persoană care într-un fel sau altul s-a interesat despre hacking a descoperit noțiunea reală. Dar dacă nu, nu-l interesează.

Termenul de "hacker" caatare a aparut din anii 60, iar cu spargerile de sisteme au inceput de prin 90 pare-mi-se, mai inscurt, au aparut dupa hackeri. Cum reiese? Mai intii apar hackerii care fac lucruri bune iar dupa ei si spargatorii de sisteme care le fura numele? Doar in articolul linkul caruia l-am pus in primul mesaj, e scris tot tare clar.

Zici ca tema se creeaza p-u a discuta o intrebare? Eu doar am scris "Lasati-va parerea, sunteti de acord cu ceea ce am scris mai sus?".
 
dardala;207866 said:
HÁCKER [pr.: hecăr]~i m. Spărgător de reţele computerizate. /Cuv. engl.

CRACKER CRÁ-CĂR/ s. m. hoţ de informaţii implementate în calculatoarele electronice. (< engl. cracker, spărgător)

asta spune DEX'u ;)

Daca sa vorbim despre un DEX online, in multe dictionare oricine poate intra sa adauge cuvinte si descrierea lor, drept ca ele trec prin moderare, dar problema e in ceia ca multi doar folosesc cuvintul acesta gresit, poate si moderatorul ca si majoritatea oamenilor il foloseste gresit, si in rezultat, cuvintul e pe net.
 
Wadyk;207434 said:
Caatare hackerii nu sunt cei care sparg diferite sisteme si afla parole, acestia se numesc crackeri, hackerii adevarati sunt niste programatori experti care creeaza, ci nu strica.
Mai multa informatie aici: Cum să devii un hacker

Acum eu am si site pe asa tema Portalul hackerilor - Main page
Intrati si inregistrativa.
Celor care cam cotrobăiesc prin computerele altora de pe internet, le place să nu li se spună că hackerii sunt infractori, ceea ce chiar asta şi sunt: utilizatori ilegali.
Termenul 'hack' este alăturat cu 'ilegal', deoarece se referă la acţiuni neortodoxe, de exemplu folosirea unui program pentru altceva decât pentru ce a fost proiectat .

Deci ceva ilegal, este sau nu este infracţiune ?

Eu nu sunt programator profesionist, dar am auzit de tehnici de hacking, adică de utilizare mai puţin obişnuite şi chiar contraindicate a unor facilităţi oferite de unele aplicaţii.

Aştept să fiu contrazis.
 
mai bine sa vb despre altceva, astfel de articole sunt cam demodate. De exemplu am putea vb despre cum si ce ati incercat sa spargeti, ocoliti sau metode originale de a afla cea ce nu este afisat pentru toti, asta ar fi mai util deoarece viitorii dezvoltatori care citesc acest forum la sigur vor lua in calcul aceste smecherii.
 
Back
Top