Bc ,,mobiasbanca- groupe société générale,, s.a. ia si pielea de pe om?

procent

New Member
BC ,,Mobiasbanca- Groupe Société Générale,, S.A. ia si pielea de pe om?

Un caz real s-a intimplat cu autorul acestui articol. Din considerente lesne de inteles numele autorului este schimbat… Dar cine cunoste ce se va mai intimpla in viitor?..
Sunt un simplu cetatean, asa cum sunt mii de moldoveni. Intr-o buna zi am decis sa-mi complic viata si sa eau un credit de la BC ,,Mobiasbanca,, . Totul a mers bine- creditul l-am primit. Mai ales ca am mai luat cindva de la BC ,,Mobiasbanca,, credit si l-am achitat la timp si in volum deplin. Ultimul credit luat de mine a fost achitat ca primul la timp si in volum deplin(Plateam lunar o suma pentru credit aproximativ cit constituia salariul meu pentru o luna).
Insa intr-o zi m-am trezit ca mi-a expirat contractul de munca. Si pentru ca este criza mondiala, contractul de munca nu a mai fost prelungit. Criza despre care tot pomeneste dl Jean-François Myard, Preşedintelui BC ,,Mobiasbanca- Groupe Société Générale,, S.A. http://www.businessexpert.md/index.php?r=6&s=2142&l=10 Dar creditul trebuie platit. Si fiindca am ramas fara un loc de munca, cu un copil de un an si sotia care se afla in concediu de maternitate, am anuntat BC ,,Mobiasbanca,, despre aceasta situatie creata. Mi s-a spus sa achit pina la expirarea ultimelor 3 luni de plata a contracului macar cite 50 lei pe luna. Zis si facut: achitam ultimele luni, de unde nu aveam, cite 50 lei.
O mica precizare: 10 000 lei care constituiau mărimea creditului luat de mine au fost întoarse BC ,,Mobiasbanca- Groupe Société Générale,, S.A. în întregime după 18 luni de plată a creditului( adică pe 17.04.2010). Plata pentru lunile 19- 25 de plată a creditului( 7 luni) constituia profitul BC ,,Mobiasbanca- Groupe Société Générale,, S.A. cu dobânda curentă de 23 % anual. Din aceste 7 luni a fost achitat creditul pe 4 luni( adică 1814 lei). Deci profitul BC ,,Mobiasbanca- Groupe Société Générale,, S.A. egal cu 1814 lei este mai mare de cât suma datorată de mine de1628 lei, minus sumele câte 50 lei achitate pentru ultimele luni de plată a creditutului. În condiţiile când 10 000 lei, adică creditului luat de mine au fost întoars BC ,,Mobiasbanca- Groupe Société Générale,, S.A. integral, suma care trebuia sa o mai achit constituia in jurul la 100 euro.
Peste citeva luni, absolute intimplator, am gasit in internet informatia ca sunt parte la dosar, deja examinat. Instanta judecatoreasca a emis o ordonanta de a ma obliga sa achit suma restanta pentru creditul platit partial. Emidiat m-am adresat la BC ,,Mobiasbanca,, cu o solicitare de audienta la conducerea BC ,,Mobiasbanca,, , pentru a solutiona problema pe cale amiabila. Apoi a urmat un sir de rederectionari incepind de la consilierul presedintelui BC ,,Mobiasbanca,,pina la juristul care a prezentat cauza in judecata din partea BC ,,Mobiasbanca,, (cu care deja vorbisem fara nici un rezultat). Adica m-am facut cunoscut cu toti sefii posibili din cadrul BC ,,Mobiasbanca,, si subalternii lor(fara nici un rezultat).Telefoanele persoanelor de contact sunt urmatoarele: 256574, 256584, 256585, 256422, 2565307, 256491,212084. Credeam ca in organizatii asa cum este BC ,,Mobiasbanca,, nu exista biurocratie… Greseam amar…In sfirsit m-am adresat la BC ,,Mobiasbanca,, cu o cerere in scris, inregistrata cu nr.2926 din 10.03.2011, care dupa cum mi-am facut impresie, asa si nu a mai fost citita de nimeni la BC ,,Mobiasbanca,,…In aceasta cerere am indicat toate cauzele de ce am achitat creditul partial si posibilele cai de solutionare a problemei.
Cu mari dificultati mi-a fost indicata o persoana de la BC ,,Mobiasbanca, despre care s-a spus ca ,, este competenta,, de a lua decizii. Din start am fost convins ca dinsa nu va solutiona nimic. Cum de fapt si s-a intimplat. La ora convenita aceasta sefa nu a fost de gasit. Apoi cind totusi intilnirea noastra a avut loc, absolut nu cunostea tema discutiei noastre (persoana,,competenta,, de a lua decizii). Dupa aceea cum a ascultat ce au raportat subalternele, cu care discutasem anterior, fara nici un rezultat, aceasta sefa de la BC ,,Mobiasbanca,, a inceput sa-mi socoata cit constituie suma lunara care trebuie sa o achit si cit revine BC ,,Mobiasbanca,, in calitate de procente binemeritate. Lucrul de mine cunoscut de fapt. Dar ma emotionat cel mai mult modul acestei sefe de la BC ,,Mobiasbanca,, de adresare: dinsa imi spunea ,,voi,,, in loc sa se adreseze cum se cuvine ,,dvs,,, sau macar mai simplu,,matale,,… Cred ca si acesta a fost angajata, cum sunt angajati multi moldoveni la noi la locurile ,,calde,,…. Toata discutia noastra s-a redus la transmiterea catre mine scisorii BC ,,Mobiasbanca,,, sensul carei poate fi succint exprimat ca:,, plateste, mai mult nimic nu ne intereseaza,,.
Acum ne aflam la stadiul de la care si am inceput: astept intrevedere cu presedintele BC ,,Mobiasbanca,, (deja de citeva saptamini).

1. As dori sa aud de la prima persoana din BC ,,Mobiasbanca,, ce parere are cum de solutionat acest caz.. Si cum ramine cu misiunea BC ,,Mobiasbanca,, referitor la clienti, etc :,, Ne vom continua munca pentru a crea valori durabile în cadrul politicii ample de responsabilitate socială corporativă în beneficiul clienţilor noştri, al acţionarilor şi al societăţii civile.,, http://www.mobiasbanca.md/profil

2. Dl Jean-François Myard este francez. Chiar a venit el in Republica Moldova pentru a lua ultimul ban de la moldoveni?(cunoastem ca creditele in Europa sunt propuse cu o dobinda de 4-5%). http://germany.allbusiness.ru/Investmarket/?Module=CREDITS&Type=Offer

3. Ce imagine BC ,,Mobiasbanca- Groupe Société Générale,, S.A isi poate crea prin modul de a solutiona problemele, cum s-a procedat pina la momentul de fata cu mine- fostul client al BC ,,Mobiasbanca,,,? Vor mai dori potentialii clienti sa mai apeleze la serviciile BC ,,Mobiasbanca,,, sau vor opta pentru alta banca? In special cind si fostii colaboratori a BC ,,Mobiasbanca- Groupe Société Générale,, S.A, cum este fostul jurist principal Barbaroş Marin, pe cale judecatoreasca demonstreaza culpabilitatea BC ,,Mobiasbanca- Groupe Société Générale,,S.A. http://www.csj.md/admin....0SA.pdf
Acestea sunt intrebarile la care ar trebui sa dea raspuns dl Jean-François Myard inainte de a solution cererea mea in acelasi mod cum a fost solutionata de subalternii sai.

http://procent2011.wordpress.com/

AG

Va urma
 
Back
Top