cgi, perl sau php?

radium

Active Member
spre care din acestea se indreapta atentsia voastra?
eu am vizitat nishte forumuri de programatori shi am observat ca totushi perl-u ramine cel mai popular deshi php e mult mai simplu...
cgi sta cam la urma.
shtiu ca sunt persoane in acets forum care lucreaza intens cu php-ul... cit priveshte perl-u, nu e mai bun acesta?
 
Consider ca pentru aplicatii mici cel mai potrivit e PHP, pentru aplicatii mari - Java.
I. Gorgos
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
perl-u ramine cel mai popular deshi php e mult mai simplu...
cgi sta cam la urma.
[/quote]

Cum poti compara CGI cu Perl si PHP? CGI - e tehnologie, dar Perl si PHP is limbaje de programare. Si defapt CGI se face in Perl, PHP, C, etc.
 
iata in sfrishit un mesaj practic...
mie nu-mi place ca vorbim haotic., doar ca sa scriem mesaje :sad:
intradevar, Mask, ai dreptate...
de fapt perl-u necesita drept de executsie, pe cind php din cite shtiu poate fi executat automat...
parca asha?
 
Uite nu am lucrat cu PHP ca sa spun ceva mai mult despre el. Dupa cite eu stiu el e ceva asemanator cu ASP, JSP etc.
Da intradevar, CGIul facut in Perl este executat pe server ca proces aparte. Idee nu am ce se intimpla in cazul PHPului.
 
php se autoexecuta de tip :smile: nu prea am idee daca pe orice tip de sistem [Unix, NT, etc]

dar vezi ca ASP e mai utilizta pe NT, pe cind php shi perl pe Unix...

De ce dau intrebarile astea? Deoarece ash dori sa invats un pic programming shi sa-mi trag o directsie de studiu :smile: dar limbaje sunt cit stele pe cer :grin:
 
...php-ul a fost la inceput p/u unix-uri...$i alte nevoi din astea...iar asp-ul era p/u nevoi microsoftice :smile: ...dar acum totul s-a contopit, unit $i aruncat :lol:..glumesc, de fapt eu acu invat php..$i pina ce vad ca cite ceva inteleg, nu $tiu ce va fi mai tirziu...
il invat fiindca am auzit de pe la lume ca e taaaaaaaare bun :smile: ...da microsoft.com-ul..nu $tiu de ce tot asp folose$te..cred ca o fi un fel de reclama :lol:
 
nu poti compara perlul si php
depinde de ce ai nevoie

pentru aplicatii complexe cu prelucrare de text clar ca e mai bun perlul cu toate posibilitatile lui de a lucra cu reg-exp-urile lui

si perlul e mai rapid ca php-ul

dar nu as putea compara php-ul cu asp, caci nu am lucrat niciodata in asp
 
Radium, ca sa inveti programarea nu trebue sa inveti limbajele, ci algoritmele. Da limbajul il inveti foarte repede daca iti trebueste sa faci ceva in el. Cheia principala in programare is algoritmele. I-ti recomand cartea "The Art of Computer Programming" de Donald E. Knuth.
 
Si defapt cind comparam PHP, ASP, JSP, aveam in vedere tehnologia, in toate 3 cazuri asta poate fi HTML impreuna cu cod in el. Deaia si am spus ca e cam una si aceasi.
Exemplu PHP:
Code:
&lt;html>
 &lt;body>
  &lt;?php echo "Hello World!"; ?>
 &lt;/body>
&lt;/html>
Exemplu ASP:
Code:
&lt;html>
 &lt;body>
  &lt;% response.write"Hello World!" %>
 &lt;/body>
&lt;/html>
Exemplu JSP:
Code:
&lt;html>
 &lt;body>
  &lt;% out.println( "Hello World!" ); %>
 &lt;/body>
&lt;/html>
 
PHP, ASP, JSP si toate aplicatiile in CGI sint executate pe server.

PHP este mult mai usor decit Perl, mai usor decit ASP, dar are niste probleme cu securitate, pe care ASP nu le are. Nu-mi place sintaxa ASP-ului, dar cu .Net de la Microsoft ar trebui sa invatam si ASP.

prin CGI puteti executa chiar si .dll

PHP include:
-creare dinamica a imaginilor GIF si JPEG
-creare dinamica a obiectelor Flash
-posibilitate de a crea GUI(Graphical User Interface)
-conectare fara probleme la bazele de date SQL, SyBase, mySQL, Oracl, Informix s.a.m.d.
-functiile simple de mail, pe care Perl nu le are
s.a.m.d.

Cum am spus mai inainte, nu-mi place sintaxa ASP, dar cu .Net puteti face o pagina Web in 5 minute cu totul inclus: forum, guestbook, news s.a.m.d.

F@ck Perl


_________________


<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: dmitriid pe 2001-10-10 07:33 ]</font>
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-10-10 07:32, dmitriid a scris:

PHP este mult mai usor decit Perl, mai usor decit ASP,
[/quote]
In ce sens mai usor? In invatare? In KB? In ce?

Desigur PHP4 e un lucru interesant dar, aceasta inca nu-ti acorda dreptul de a arunca cu glod in alte limbaje de programare:
Ce stii despre sistemele pe care incerci sa le compari (destul de nereusit)?

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
PHP include:
-creare dinamica a imaginilor GIF si JPEG
[/quote]
use GD;<a href=http://search.cpan.org/doc/LDS/GD-1.31/GD.pm>man GD</a>
Alte module pentru lucrul cu imaginile dinamice vezi la http://search.cpan.org/Catalog/Graphics/

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
-creare dinamica a obiectelor Flash
[/quote]
heh... asta cum?

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
-posibilitate de a crea GUI(Graphical User Interface)
[/quote]
use Tk;

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
-conectare fara probleme la bazele de date SQL, SyBase, mySQL, Oracl, Informix s.a.m.d.
[/quote]
use DBI;

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
-functiile simple de mail, pe care Perl nu le are
[/quote]
lista o ai aici <a href=http://search.cpan.org/Catalog/Mail_and_Usenet_News/>Mail and Usenet News</a>
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
s.a.m.d.
[/quote]
A mai ramas ceva ce nu are Perl?
Vezi la <a href=http://search.cpan.org>CPAN</a>

Nici chiar JAVA nu are un storage centralizat de stocare a modulelor si claselor reutilizabile...

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
F@ck Perl
[/quote]
Aceasta explica tonul mesajului meu...
 
radium;6792 said:
spre care din acestea se indreapta atentsia voastra?
eu am vizitat nishte forumuri de programatori shi am observat ca totushi perl-u ramine cel mai popular deshi php e mult mai simplu...
cgi sta cam la urma.
shtiu ca sunt persoane in acets forum care lucreaza intens cu php-ul... cit priveshte perl-u, nu e mai bun acesta?
:D
Păi CGI este PERL, iar PHP îşi are originea în PERL, şi deci putem spune fără să greşim că PHP este un PERL evoluat. ;)
 
Cel mai des PHP este utilizat pentru crearea scripturilor ce se ruleaza odata la apelul resursei. CGI si PERL se utilizeaza la crearea scripturilor ce ruleaza continu de exemplu la realizarea enginurilor pentru jocuri pe web, si sunt rulate in linia de comanda. Se poate de utilizat si PHP pentru crearea scripturilor ce ruleaza continu si la fel il rulezi in linia de comanda. ex:

Code:
<?php
  while(true){
    ........
    sleep(1);
  }
?>

este neceasar sa faci o mini intrerupere de o mili secunda ca sa nu moara serverul (din propria experienta pot spune ca nici nu se observa). CGI si PERL este mai comod, dar daca nu stii PERL sau nu stii cum sa faci un CGI utilizezi PHP ( pentru comunicarea cu enginul in / out date utilizezi fisiere ).
 
Back
Top