Concursul "Munca, cutezanta, talent"

gr8dude

ralien since '45
Cine din voi participa la acest concurs, sau a participat la acest concurs in vremurile de liceu?

Ma intereseaza urmatoarele:
  • care au fost rezultatele?
  • care a fost obiectul la care ati participat?
  • care a fost tema proiectului?
  • unde s-a desfasurat competitia?
  • aveti prieteni care au participat sau vor participa?

Si in general, care va sunt impresiile? Cum au fost evaluate prezentarile - obiectiv sau subiectiv, elevii caror scoli au fost cei mai puternici, etc.

Ce deosebeste acest concurs de olimpiadele clasice, este aceea ca poti efectua o prezentare in fata unui auditoriu, raspunde la intrebari. Unii aduc device'uri, arata scheme, construiesc ceva realtime... adica concursul este mult mai viu. Olimpiadele nu sunt interactive; stii doar cine si care loc a ocupat, insa nu ai avut ocazia sa vezi ce prezinta acel om, si care a fost munca sa, etc.

Cred ca e un concurs destul de util, pentru ca acolo poti intilni multi oameni interesanti.
 
Am participat anul trecut la "Munca Talent Cutezanta" si am fost dezamagita de aprecierile juriului, de insasi comportamentul juriului. Au fost 3 membri dintre care o doamna ce nu contenea sa-si dea ochii peste cap si sa-si ridice sprincenele in timpul prezentarilor, ceea ce nu era chiar placut in timp ce tu povestesti despre lucrarea ta. Si nu e vorba de numai o lucrare, se comporta asa la toate prezentarile.
Rezultatele: Personal am ocupat locul III impreuna cu o colega din clasa paralela. Locul I a fost luat de o alta colega de paralela, dar din punctul meu de vedere nu pe merit. Modul in care a prezentat a fost vag, sovaitor si indecis. Poate a fost un plus faptul ca a adus notebook-ul cu o prezentare, insa erau candidati mult mai puternici. Era un baiat care a ocupat locul II, mai mic decit mine (eu eram clasa a 10-a) care a prezentat foarte bine, a elaborat totul excelent pentru virsta lui, insa... nu stiu care au fost criteriile de apreciare care s-au aplicat atunci.
Tema mea a fost la istorie, iar concursul a avut loc intr-un liceu din centru in apropierea ambasadei Rusiei din cite tin minte.
Din pacate, liceul meu a decis ca toti elevii din clasele liceale sa pregateasca o lucrare stiintifica pentru "Munca Talent Cutezanta", iar cele mai bune lucrari sa fie alese pentru concurs.
 
Buna, akoom ma pregatesk sa particip la acest konkurs. Abai incep sa scriu lukrarea ku taoate k la sfirshitul lui martie trebuie sa o prezint, shi nu am ideie ce trebuie sa fak, plus la asta nu am nici o explicatzie de la profi, shi ma e shi obligatoriu sa o scriu:( Dar sper k ma voi deskurca...... Am hotarit sa scriu lukarare la romana, tema ”obiceiurile nuntii traditionale moldovenesti”... kred k e interesant, plus la asta ma e shi mult llukru praktik, kare kred k e un plus. Dupa ce voi prezenta lukrarea va voi spoone koom a fost..... Dak cineva vrea sa ma ajute ku nu sfat, nu ma supar:)))
 
Back
Top