de ce citim???

de fapt...
nu o facem ku totzii...
yncepusem sa citesk kartzi ka sa treaka timpul mai repede... akum le citesk de placere..
am pasiune pentru amintiri shi kuvinte...
shi yn kartzi le-am gasit pe amyndoua..
 
Mie imi plac povestile de dincolo de coperti. Cateodata ma si laud cu ce am citit, imediat regret insa pacatul mandriei, pentru ca mi se pare ca imi tradez povestea.
 
citesc din placere.

cel mai bine ar fi sa se traga anumite concluzii din oricare literatura citita. la noi oamenii citesc de parca ar fi aparatele de xerox: fara ca sa lase nici o urma in gandirea proprie.
 
cred ca citesc din placere ..
din dorintza de a descoperi mai multe sau chiar de a intelege oamenii.. mie imi plac romanele pshihlogice shi niciodata nu am putut intelege pe cei ce citesc fantastica SF sau Fantasy..
poate citesc shi din motivul ca imi place sa meditez sa filozofez.. sau sa ma imbat cu cuvinte..
am citit shi ca sa ma laud.. am facut-o shi pe asta
 
vitalic sprinceana;111638 said:
cu totii o face...de ce oare? e o nevoie sau o fuga de realitate..sau o increcare de a ne depasi pe noi insine???
unele persoane citesc ca purma* sa se laude
*sa prinda la minte(LOL°)
*sa atraga atentie de exemplu :în metro sunt fete care
citesc(adica) da cu ochii prin parti la fundurile
oamenilor(baetilor) si în gînd îsi spun :"Fuuuu ce fund
are si în gîndul lor îsi spun :"fu ce fund are
Fu ce gras e ! oh ce burtica oh ce fundulet!LOL
*daca e o carte pe care trebue sa o citeasca si apoi sa
daie un examen pe basa cartei o citeste ca de nu nota
O!!!!!!!!!!!!nu are în cotro !
 
Citim pentru ca asa putem cunoaste universul interior sau exterior al altor persoane si poate ca sa gasim ceva in carti, ce sa imbogateasca propriul nostru univers. :)
 
Personal citesc deoarece imi place sa aflu ce isi pot imagina oamenii, la ce se gindesc si ce situatii pot crea. Imi place sa citesc deoarece imi place sa si scriu, iar lectura imi cizeleaza propriul stil, ma ajuta sa-mi exprim gindurile. Citesc deoarece imi plac si mie amintirile (cum a mentionat cineva inaintea mea), trecutul, chestii ce tin de "crezi sau nu". Insa in primul rind citesc deoarece gasesc in carti uneori raspunsuri la situatiile in care ma aflu, gasesc un sfat intr-o fraza care nu prezinta mare importanta in acea lucrare, dar care s-a potrivit fix problemei mele. De exemplu "Alchimistul" de Paulo Coelho este o adevarata comoara pentru mine, deoarece intr-o carte atit de mica, el a reusit sa scrie atitea adevaruri, care pot sa nu aiba legatura una cu alta atunci cind le pui vis-a-vis, insa in ansamblu formeaza macar putinul din adevarul vietii.
 
Back
Top