fonduri pt promovarea culturii romanesti in Moldova

laurentiu

New Member
Hi all,
A intreprins cineva de pe acest forum activitati legate de strangerea de fonduri pt a fi folosite in scopul promovarii culturii romanesti in Moldova sau pt aducearea in mediul rural a mediilor de comunicare precum internet, cablu TV, ziare de cultura sau chiar si cotidiene romanesti....etc.

Nu ma pricep deloc la astfel de activitati si nici nu am timp sa le desfasor....dar as fi dispus sa fac anumite donatii anuale daca as gasi pe cineva bine intentionat care sa-mi insipre forta de care e nevoie pt a desfasura astfel de activitati

sper ca nu sunt primul care s-a gandit la subiectul asta pe acest forum;)
 
ziare de cultura sau chiar si cotidiene romanesti
Ai putea abona liceele romanesti din Tighina,Tiraspol,Taraclia, Dubasari, dar nici cele din Chisinau nu sunt de neglijat.
De ex.: Magazin Istoric, abonament anual ~ 250 lei (~15/17 €). Exista o singura problema: bugetul scolilor este format de Directia Generala de Invatamant, care stabileste ce editii va primi biblioteca scolara. Donatiile de carte din strainatate sunt trecute printr-un filtru birocratic, care in final va permite donatia, dar va face ca dorinta ta de promovare a culturii romanesti sa scada vertiginos. Solutia: perfectarea abonamentului pe numele unei persoane terte, cet. RM, care vor face donatia catre biblioteca scolii X.
Buget: 3 biblioteci scolare x 1 ex. de editie x 12 luni - 540 €.
sper ca nu sunt primul care s-a gandit la subiectul asta pe acest forum
pe forum nu s-a organizat ceva similar, dar cred ca au fost camarazi, care au participat la campaniile "Ziarului de Garda" (donatii de carte pt. liceul roman din Taraclia). Jurnal de Chisinau, daca nu gresesc, a mai organizat parca ceva actiuni.
nu am timp sa le desfasor
situatie obisnuita, dar cred ca daca se mai alatura minim 5/6 persoane si eforturile vor fi concentate asupra unei singure scoli, am putea reusi ceva.
aducearea in mediul rural a mediilor de comunicare precum internet
idee buna, dar f. scumpa la moment.in afara de asta mai ramane si problema calculatoarelor, ce folos din net, daca la moment calculatorul in sate este un lux nesperat, cu toate acestea situatia se schimba, dar prea greu pt. a spune ca lucrurile merg inspre bine.
 
Este o initiativa buna. Dar as avea o mica obiectie: nu cred ca trebuie pus accent pe promovarea culturii "romanesti".
O sa incerc sa explic, cu scuza ca este posiil sa nu stiu eu prea bine (poate cineva care locuieste in Moldova ma poate corecta): in acest moment problema cea mai mare a societatii moldovene nu este "departarea" de cultura romaneasca ci "departarea" de o situatie de normalitate din multe puncte de vedere (social, politic, economic, libertate a presei, accesul la mijloace de informare etc)
Nu sint sigur ca accesul la "cultura romaneasca" ar putea rezolva vreuna din problemele de mai sus.

Am oarece experienta in a ajuta. Am facut-o si foarte probabil ca o sa o mai fac. Atit in Romania cit si in Moldova. Am si posibilitatea si pot mobiliza si pe altii. Lipsa de timp in schimb e o problema.

Alta problema este faptul ca nu am ajuns niciodata in Republica Moldova ca sa vad exact despre ce este vorba. Am dorit sa o fac in aceasta primavara dar inca nu am apucat.


Concluzia: sint sigur ca pot ajuta dar nu pe tema "culturii romanesti". Nu ca as avea ceva cu ea ci pentru ca nu cred ca de asta are nevoie acum Rep. Moldova.
 
ok...ca sa sintetizez ce spuneti voi cateva optiuni ar fi:

1. abonamente la magazine/ziare etc luate pe numele unei persoane din Moldova si donate anumitor institutii cum ar fi scoli sau bibloteci....
intrebarile sunt: aceste instutitii sunt conduse de cine? si mai departea conducerile lor sunt dispuse sa le accepte? si daca le accepta le vor folosi?

2. donatii de calculatoarea/achizitionarea de abonament la interent/cablu catre scoli sau chiar persoane fizice.

sunt convins ca donatia mea va fi mai putin decat o picatura...si de aceea ma intreb cum se poate ajunge in situatia sa ne adunam mai multe persoane care sa doneze....si banii stransi sa fie directionati pe lucrurile pe care le hotaram noi donatorii de catre o persona rezidenta de incredere si dispusa sa se implice intr-o astfel de actiune...

Ex: in romania un PC nou dar low cost(incluzand un monitor lcd 15-17)...ajunge cam la 300E...Eu personal as putea dona aprx 30 astfel de calculatoare + platirea 30(sau mai multe) abonamente la internet/cablu pe 1 an.

Am vrut sa dau doar un exemplu...dar binenteles sunt dispus sa ascult si alte sugestii.
Dar cel mai important...sper din toata inima sa mi se alature si alte persoane in actiunea asta ca sa avem substanta in ceea ce facem:)
 
Si eu vreau sa ajut la promovarea culturii romanesti in Moldova.
Despre propunerile de aici mi se pare ca sunt greu de pus in practica: trebuie ca pe tot lantul de la donator, prin intermediari, pana la utilizatorul final sa existe numai oameni onesti si interesati in a face munca voluntara. Stim in ce lume traim.

Solutia adoptata de mine:
postez pe http://torrentsmd.com cultura romaneasca: filme romanesti, carti romanesti scanate.
Cheltuiala este doar timpul alocat scanarii unei carti pe care am cumparat-o in primul rand pentru mine sau copierea unui DVD pe care l-am cumparat tot pentru mine.
Bineinteles ca majoritatea cartilor sau DVD-urilor nu le cumpar, ci le descarc de pe site-urile romanesti.
Apoi: atunci cand postez ceva acolo dau si sursa de unde am descarcat respectivul material - efectul este ca gasesc uneori downloaderi moldoveni pe site-urile romanesti.
Stiu ca ceea ce propun aici inseamna sa ajutam populatia care are acces la internet in MD, nu pe cei mai defavorizati.
Dar stau si ma gandesc: cine este interesat in ziua de azi in a citi o carte
(nu conteaza in ce tara se afla)? Cel ce are internet sau cel cu un nivel de trai mai scazut?
Cat despre exportul de carti romanesti in Transnistria, daca asa ceva se poate face, imi imaginez ca implica riscuri majore. Pe cand descarcarea de pe internet - nu.

Rezultate practice:
pana acum am postat filme in format DVD (4GB) sau AVI (700MB) care au avut maxim 40 de descarcari in circa 2 luni si minim am avut 3 - 4 descarcari in 1 luna. Daca as fi postat numai AVI as fi avut mai mult succes, dar am vrut sa ofer calitate maxima.
Este o picatura intr-un ocean, dar perseverez.
Dar ma gandesc asa: daca as fi donat 1 carte catre biblioteca celui mai bun liceu din Chisinau, as fi avut oare 40 de cititori in 2 luni?
Apoi: de cate ori am postat ceva am oferit informatii despre alte site-uri sau alte materiale interesante existente deja pe TMD. Am avut surpriza sa primesc multumiri de la oameni care doreau acele lucruri, dar nu stiau unde sa le caute.
 
salut Laurentiu, stiu sunt si eu dispus sa ma alutur la o astfel de promovarea,
nu stiu cum du donatii, nu prea am surse, dar as ofere ajutor din punct de vedere organizational, daca mai ai nevoie de oamnei scrie pe dutu081@yahoo.com
 
Back
Top