iadul

hmm iadul ....... eu unul nu cred in dumnezeu deci asta presupune sa nu crezi nici in iad sau rai penrtu ca aceste notiuni ai sunt asociate,dar totusi nu stiu daca cred ,adik nu cred dar parca mi-as dori sa existe ma inspaimanta ideia ca dupa c am sa mor gata nimic iar daca ar exista vreau sa ajung acolo , dar totusi o spun din nou nu cred in iad
 
Pai exista doar 2 posibilitati sa aflam,dupa incheierea vietii si invierea din mormint:

1.ceea ce ati declarat d-voastra ,ca Iadul nu exista
2 ceea ce declara cei cu frica de el ,ca Iadul exista si se lupta din rasputeri sa nu petreaca prea mult in el (ca de trecut ,toti vom trece pe acolo)

Primii daca se insala,o fac pe pielea lor personala iar cei de-al doilea grup au sanse sa se salveze studiind reteta ocolirii Iadului.simplu!
 
brrrr!! ce subiect, mi se face cu frica.....
oricum nu a venit nimeni de acolo sa ne spuna ce si cum
nu vreti mai bine sa vorbim de zapada,de brazi,de partie de saniute....mi-e asa dor de ele
de 8 ani nu le-am mai vazut.
dati-mi zapada si va dau nisip..!!
 
blood;209852 said:
credeti ca exista?? se poate caracteriza ca fiind mania lui Dumnezeu, sau e doar o aberatie? daca exista iad, obligatoriu trebuie sa existe si rai?

nu e aberatie, e purul adevar, cei care nu cred sa mai studieze un pic biblia si-si vor da seama de multe lucruri, la fel si cu Raiul , exista dar nu o sa-l vedem cu totii!!!!!!!!!
 
abbu;222521 said:
brrrr!! ce subiect, mi se face cu frica.....
oricum nu a venit nimeni de acolo sa ne spuna ce si cum
nu vreti mai bine sa vorbim de zapada,de brazi,de partie de saniute....mi-e asa dor de ele
de 8 ani nu le-am mai vazut.
dati-mi zapada si va dau nisip..!!

hehehehehehhe! Super!
La subiectul "Iadul" tu vrei sa te dai cu saniuta?
Hm!
Stranie propunere de la cineva normal ,insa de la dumneata .....nu e deloc asa.
 
Daca nu exista Iadul si Raiul,de ce exista Durerea si Placerea?Uritul si Frumosul?Masculin si Feminin?Pozitivul si Negativul?Viata si Moarta?Boala si sanatate?

Ce credeti?

Un om (african)nascut sclav ,umilit si amarit care nu a facut decit bine moare ;la fel si unul bogat(englez),de vita nobila,plin de faima si posibilitati cu citeva furturi si crime la activ,moare;Daca cei doi nu vor fi judecati in viata paminteasca cu siguranta ca vor fi in Viata de Apoi;altfel nu ar fi nevoie de moralitate,dreptate,justitie....samd.Legea Junglei isi va pune amprenta pe omenire:cel mai puternic il manica pe cel mai slab...o vinatoare continua si o mirsavia la fel de continua ...pina la autodistrugere....probabil....
 
pe copii ii sperie oamenii mari cu Bau -Bau,cu nenea militianul sau cu nenea doctorul care ii face injectie, daca nu bea untura de peste.....
pe oamenii mari, ii sperie alti oameni mari ci iadul....

intrebarea este de ce ii sperie ?

-ca sa lase averile bisericii
-ca sa asculte orbeste
-ca sa nu se uite in gradina altei religii unde poate este iarba mai verde...
-ca sa fie cuminti sa nu fure,sa nu minta,sa nu preacurveasca (se admite numai sa curveasca..!!),sa nu ucida...sa nu....sa nu....
adica exact lucrurile care le facem cu toti toata ziua ,inclusiv cei ce ne fac noua cu degetul ...NU...NU!...NU !!
 
Back
Top