profesia de programator....?

petrika

New Member
buna, de specialitatea sunt economist, lucru e o batjocura, ma gindesc sa-mi schimb specialitatea, de aia vin cu intrebarea catre cei care cunosc domeniu, "cum e sa fii programator, si merita, sau nu?"
va rog sinceritate
anticipat multumesc.
 
Don Petrică,
depinde ce vrei să programezi.
Uite de exemplu, poţi fi programator de maşini unelte automate şi semiautomate. Există nişte strunguri revolver, marca UMU, care se programează punând nişte bile în nişte găurici înşirate de-a lungul unui tambur cu came. ;)
Dacă vrei să fii programator în ASSEMBLER, totul este OK ! Aceşti programatori sunt cei mai bine plătiţi. După ei vin programatorii în C++, apoi cei in JAVA, şi după aceea restul trupeţilor, adică programatorii în tot soiul de limbaje de web, limbaje de economie şi statistică, limbaje de grafică, ... etc, etc ...
 
da dar plus la asta gindeste si masoara bine daca te vei simti comfortabil sa stai toata ziua in oficiu in fata unui calculator, la inceput pare interesant apoi devine rutina
 
da, si rutin asta omoara! eu am fugit de aceasta profesie... nici banii care ii primem nu-mi aduceau satisfactia... am inteles ca libertatea de a face ce-ti doreste sufletul si cind o doresti asta e fara de pret!!!!
oamenii sunt diferiti ... eu nu pot sa stau in fata calculatorului mai mult de 4 ore!

acum am hotarit ca vreau sa fac fotografii, imi ramiine doar sa cumpar acest aparat, si habar nu am de care as vrea!
 
Toţi de la început se gândesc să-şi schimbe specialitatea... =) Învăţ la Universitate , specialitatea Informatică, păi de mai multe ori mi-au venit aşa idei . De la început totul pare a fi greu.. dar mai apoi devine din ce în ce mai uşor..
 
... am inteles ca libertatea de a face ce-ti doreste sufletul si cind o doresti asta e fara de pret!!!!
...

Respect!!
cool.png
 
nu am vazut eu angajari in Assembler .. dar in Java am vazut oameni care cautau lucratori.
Cel mai bine cred ca e Java, cu toate ca dupa hotare C Sharp (C#) e mai cautat
da poti sa vezi pe http://www.itjobswatch.co.uk/ ... chiar pe prima pagina
 
Back
Top