R. Moldova sub asediul terorii lui Vladimir Filat

kellyabbot

New Member
Am citit articolul asta si m-am gandit sa vi-l arat:
nundatiile si tragediile bietilor sinistrati din satele de pe malul Prutului au devenit o adevarata mana cereasca electorala pentru bandele de politicieni aflati la Putere. Dupa ce Traian Basescu l-a convocat pentru a-i da ultimele instructiuni, Mihai Ghimpu a declarat ca ajutoarele oferite de catre Romania pentru sinistrati sunt meritul lui. Intre noi fie vorba, dar chestia asta cu ajutoarele e cam cusuta cu ata alba. Basescu, cind a fost in vizita la Chisinau, a promis R. Moldova un ajutor de 100 de milioane de euro, iar asta pentru administratiile publice locale si se intimpla cu mult inaintea napastelor cu inundatiile. Dupa potop, Basescu anunta ca Romania va ajuta R. Moldova ca sa reconstruiasca pentru sinistrati casele naruite de ape. Acest ajutor, asa cum se declara, e constituit din materiale de constructii pentru case, numai ca valoarea acestor materiale e scazuta din valoarea ajutorului de 100 de milioane de dolari. Dar ajutoarele pentru sinistrati ar fi fost firesc sa fie suplimentare acestei sume, iar asta din simplul motiv ca, oameni de onoare fiind, cele 100 de milioane trebuiau sa fie directionate in proiectul initial. Procedind astfel, se creeaza impresia ca Basescu a anticipat eventuale cataclisme in R. Moldova. E cam mojiceste, indiferent cit ai fi de sarac, sa promiti cuiva un ajutor, iar mai apoi, cind cel caruia i l-ai promis a ajuns la ananghie, sa-i spui ca-l ajuti, dar sa-i recomanzi sa scada valoarea ajutorului din suma promisa initial pentru un cu totul altfel de tip de ajutor!

Seful pe comtrabanda cu tigari la hotarul cu Uniunea Europeana, prim-ministrul Vladimir Filat chiar si-a imaginat ca poate sa-si faca de cap cum pofteste. Saptamina trecuta, si-a luat frumusel de mina familia ca sa se odihneasca si el pe una din proprietatile lui din insulele grecesti. Doar stiti ca grecii, din cauza crizei, vind una cite una din cele peste 3 (trei) mii de insule pe care le au. Avind dosar penal in Romania, existind oricind pericolul sa fie arestat in aceasta tara pentru contrabanda cu tigari si atentat la siguranta nationala a Romaniei, Basescu i-a adus aminte lui Filat cine-i adevaratul lui sef, fapt pentru care i-a tras una in ciubcik, chemindu-l la raport si instructaj in regim de urgenta din Grecia vinerea trecuta. Nu l-a chemat la Bucuresti, unde era un traseu mai direct dintre Grecia si Romania, ci l-a adus la instructaj „la locul faptei”, adica tocmai la Iasi, unde Filat are prorietati de circa 25 de milioane de euro. Interesanta chestie, nu? Surse din interiorul serviciilor secrete romane ne-au comunicat faptul ca Basescu l-a chemat pe Filat tocmai la Iasi din considerente ce tin de presiunile psihologice de specialitate. Convocat fiind la Iasi, Filat s-a simtit ca pestele pe uscat in preajma lui Basescu, a firmei sale, a apartamentului cumparat de sotia sa, Nadejda, de la fostul adjunct al Serviciului Roman de Informatii la pretul a 100 de pachete de tigari, dar mai ales in preajma dosarului penal care-i atirna de fund. Cum sa nu executi tot ce ce-ti recomanda Basescu atita vreme cit Dictachiorul e in stare de orice, ca doar stie si Filat cum acesta ii vineaza pe toti cei care i se impotrivesc, fie ca e vorba de presa, fie ca e vorba de Adrian Nastase, fostul prim-ministru al Romaniei? Aceleasi surse ne-au comunicat ca Basescu vrea sa-l insoare electoral pe Filat cu Ghimpu din interes si la ordinul americanilor, chiar daca stie ca de dragoste nu-i pomeneala! Basescu isi imagineaza ca, din exces de zel fata de americani, poate sa puna la colt Rusia, iar in acest scop nu se sfiieste sa-l cheme ostentativ la ordin pe unul ca Filat, despre care spionii lui i-or fi spus cu ce s-a indeletnicit in perioada cind acesta isi satisfacea un anumit stagiu militar. Dupa intilnirea cu Basescu, Filat, aflat intr-o tot mai accentuata rivalitate cu Ghimpu, a tinut sa puncteze faptul ca „ajutorul oferit R. Moldova de catre Romania nu e meritul lui Ghimpu, ci al poporului roman”. Aceleasi surse ale noastre, legat de convocarea de urgenta a lui Filat la Iasi, ne-au comunicat ca Basescu i-ar fi tras un perdaf de zile mari acestuia pentru inflorirea fara precedent a contrabandei cu tigari moldovenesti la Prut. Piata Europei Centrale si de Sud-Est, de cind Filat patroneaza Vama prin omul sau, a fost invadata cu tigari de contrabanda din R. Moldova de zeci si zeci de milioane de euro. Acum au chemat si avioane din Ucraina, dar ceva nu le-a iesit. Daca, imaginati-va, in acest trafic s-au implicat pina si functionari ai Ministerului moldovean de Externe, recent fiind prinsi, la Vama Albita cu tigari de contrabanda un consilier si un sofer al Ambasadei R. Moldova de la Bucuresti, atunci e clara dimensiunea acestei afaceri pe picior mare! Doar e vorba de 1 milard de euro!

Peste toate acestea, tinind seamaq de trecutul penal al lui Filat in Romania, de faptul ca si Ghimpu se afla in niste scheme de afaceri cu apele minerale, in care sint implicate nume grele din fosta si actuala securitate romana, intelegeti mai bine de ce Basescu crede ca e stapinul jocului, ca poate impune o viitoare alianta si un guvern marioneta la Chisinau si in continuare, ca-si poate subordona aceasta tara poftelor sale megalomane! „Ca oricarui lider maxim, lui Basescu ii lipseste un razboi”, a spus profetic poetul roman Liviu Ioan Stoiciu, fara sa realizeze proiectiile externe ale acestei profetii. Premisele razboiului care-i lipseste lui Basescu le-a si pus deja, iar ele se numesc R. Moldova, Transnistria, Gagauzia, Nordul R. Moldova, Tinutul Secuiesc si inca doua locatii, una in R. Moldova si una in Romania, dar despre care nu are rost sa vorbim.
 
ei, la demagogii se pricep multi... pacat, ca Dumnezeu le-a mai dat si darul scrisului.
La propaganda comunistii sunt tari, cred ca nimeni nu se indoieste de aceasta.
 
Uhh imi place sa urmaresc acctiunile oamenilor de politica de la noi din tara... ajung sa se certe ca niste copii!
vad numai postie in jurul lor

referitor la Filat... hai sa vedem ce o sa faca asta... ca deacum mai rau nu cred a fi
 
mi se pare ca e mai rau de cand avem la putere asa zisa stanga liberala. Asteptari mari, deceptii si mai mari. Din pacate au o rutina asemanatoare clanului Voronin: bani, coruptie, interes personal. Si poporul? sa astepte... pana ne imbogatim ... intrigi, certuri, murdarii, tiganeli (daca vreti) de mi s-a face scarba de orice element legata de tara asta. Mojicii in direct si lipsa de cultura; minciuni inainte de alegeri si injuraturi dupa alegeri. La inceput fac coalitii, dupa alegeri nu stiu care e mai destept. Ghimpu ajuns din simpla intamplare la putere si i se pare ca l-a apucat pe D de picior. Cel care lupta pentru nu stiu valori, nici nu-si aminteste... pentru ce copii au batuti in centrul orasului. In privinta lui Filat, pentru el politica nu e decat o afacere. Dupa plecarea lui Voronin, afacerea infloreste si mai frumos.
Si ma intreb cum acesti nesimtiti si altii asemeni lor pot dormi noaptea?
 
Back
Top