S-a schimbat legea cetateniei romane

victorantos

New Member
E de bine pentru cei care tanjesc la cetatenia romana

In mare se refera la :
1. Eficientizarea procedurii de acordare şi pierdere a cetăţeniei române
2. Reglementarea legislativă a unor soluţii pronunţate de către instanţa de judecată în materie de cetăţenie. În prezent, există hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile referitoare la acordarea cetăţeniei descendenţilor foştilor cetăţeni români, obligatorii pentru statul român
3. Clarificarea unor aspecte care ţin de protejarea intereselor legitime ale minorilor
4. De asemenea, după modelul dreptului comparat, au fost completate situaţiile în care cetăţenia română poate fi acordată prin reducerea termenelor procedurale

Mai multe din aceasta ordonata de urgenta gasiti pe forumul despre cetatenia romana
 
Acestea NU sunt cuvintele mele, dar mi se pare cea ma solida argumentatie in favoarea acordarii cetateniei romanesti basarabenilor ce o vor vrea si impotriva tarilor UE ce nu o vor.

Cum sa se opuna onor UE ca noi romanii sa recunoastem etnia noastra de peste Prut dandu-i de va cere cetatenia ce o avura parintii , bunicii si strabunii lor ?
Adica francezii au putut sa dea cetatenia indienilor din fosta colonie Pondicherry, vietnamezilor din fosta Cochinchina, Algerienilor din fostul departament algerian transmediteranean, Senegalezilor din prima lor colonie africana. Germanii deasemenea, descendentilor colonilor din Siberia Ural sau Moldova si Romania. Englejii milioanelor de cetateni ai Commonwealthului. Portughejii celor veniti din Angola si Insulele capului Verde.
Sa stricam noi Romanii sangele european cu acordarea cetateniei romane celor de un sange cu noi car, daca stam si gandim existam in Europa de mai bine de 3000 de ani (Dacii inhaerent montibus scria Herodot in sec V ien).

Iata de ce il aprob pe presedintel Basescu si de ce il incurajez pe el si pe cei ce mai au un cap pe umeri , o cunoastere a trecutului sa nu cedeze nimanui si nici unei amenintatri. Drepturile Romanilor sun Milenare si EGALE cu ale tuturor celorlalti europeni inclusiv cu ale acelora ce isi fac ideea sau chiar cred ca noi am fi un fel de sub Europeni.

NU domnilor parlamentari dano fino ungro franco germano etc ! Pe aici nu se trece caci chiar de se trece apa trece pietrele raman.

Iata de ce pe viitorii deputati sau candidati ce ne vor solicita votul va trebui sa-i intrebam despre ce istorie a Romanilor stiu si ce gandesc ei pentru Romania pentru urmatorii 50 de ani si pentru cei 500 ce urmeaza caci Moldova Muntenia Transilvania nu sunt ale noastre (cum nici ale lor) ci ale nepotilor, stranepotilor si ras-ras stra-stranepotilor acestei Natii de care toti apartinem si al carei viitor depinde in primul rand de felul cum ne respectam intre noi toti cei nascuti pe pamantul sfant de la Burebista, Decebal si Traian.

Restul sunt vorbe goale de barbati andropauzati, frustrati sau tradatori agenti de influenta naimiti sa ne desbine pe oriunde pot.

sursa
 
sauculeanka;220679 said:
Spuneti-mi va rog, cu ce pas incep pentru a obtine cetatenia romana?
Te duci la registrul populatiei de unde ceri copii pentru actele innaintasilor. De ex bunicu sau strabunicu daca unu a trait in basarabia in perioada cand aceasta era unita cu Romania. La venetishi nu le da cetatenie. Adica daca parintii sunt din cazaxtan si sunt cetateni ai RM nu le da nica.
De exemplu lu Vorona pot sa-i dea ca bunicu lui a fost cetatean roman.

Da primu pas e sa cauti pe internet care-s procedurile.
 
cipslim;220687 said:
Te duci la registrul populatiei de unde ceri copii pentru actele innaintasilor. De ex bunicu sau strabunicu daca unu a trait in basarabia in perioada cand aceasta era unita cu Romania. La venetishi nu le da cetatenie. Adica daca parintii sunt din cazaxtan si sunt cetateni ai RM nu le da nica.
De exemplu lu Vorona pot sa-i dea ca bunicu lui a fost cetatean roman.

Da primu pas e sa cauti pe internet care-s procedurile.

Ar fi de mentionat ca criteriul luat in considerare pentru redobandirea cetateniei este NU etnia ci daca inaintasii au avut cetatenie romana. Asta exclude colonii si permite astfel doar celor legati de pamantul Moldovei sa redevina oficial cetateni romani.
Odata cu simplificarea procedurii nu se mai face un test de limba, cultura si civilizatie romana. banuiesc ca o sa se limiteze la un simplu interviu. Banuiesc ca va fi destul sa legi doua cuvinte in romana.
 
efadrian;220690 said:
pasul unu al unirii s-a realizat...cine nu vede ...e orb! Semnalul politic e clar! :)

Dorinta si disponibilitate din partea statului roman si a actualilor cetateni romani a fost dintotdeauna.
Dar pasii, aproape toti vor trebui facuti tot de basarabeni.
Insa, odata pusa Europa si rusia in fata faptului implinit, nu se va mai putea face nimic.
Ramane de stabilit o formula care sa nu raneasca orgoliile si care sa dea incredere pe ambele maulri ale Prutului. Oricum, o unire de facto va lua timp.

Eu unul abia astept sa se intample.
 
Moldovenii fac parte dint-o rasa inferioara de primate si de aceea ar fi bine sa li se acorde cetatenia prin Mali sau Guineea!
 
papitzu;225192 said:
Moldovenii fac parte dint-o rasa inferioara de primate si de aceea ar fi bine sa li se acorde cetatenia prin Mali sau Guineea!

Acu' că ți-ai luat tu țeapă, ții neapărat să-i tragi și pe alții după tine...nț nț nț
 
As vrea sa va intreb daca e posibil sa ai 3 cetatenii. Sunt acum casatorita cu polonez, deci am cetatenia moldoveneasca, in curand o primesc pe cea romana si, normal ca pretind si la cea poloneza. Dar nu stiu daca mai are rost s-o iau pe cea romana....desi nu se stie ce se poate intampla
 
Din cite stiu (insa nu-s 100% sigur), atita timp cit tarile respective (Moldova, Romania si Polonia) accepta dubla cetatenie, tripla cetatenie e ok. Citisem undeva mai inainte ca Polonia accepta ca cetatenii lor sa aiba alte cetatenii insa nu le recunoaste pe acestea... Atita timp cit folosesti pasaportu corect la intrare/iesire, ar trebui sa fie ok..

Uite ce zice wikipedia:
Polish law does not explicitly allow dual citizenship, but possession of another citizenship is tolerated since there are no penalties for its possession alone[6]. However, penalties do exist for exercising foreign citizenship, such as identifying oneself to Polish authorities using a foreign identification document or serving in a foreign military without permission of Polish military authorities.

Poland treats nationals of other countries whom it considers Polish citizens as if they were solely Polish. Because Polish citizenship is determined by the citizenship of a Polish parent - without any explicit limitation for the number of generations elapsed abroad for descendants of Polish emigrants - this may create problems for individuals of Polish descent born abroad who, in spite of having no ties to Poland, are nevertheless subject to all obligations of Polish citizenship, formerly including military service (Poland suspended compulsory military service on December 5, 2008 by the order of the Minister of Defence and compulsory military service was formally abolished when the Polish parliament amended conscription law on January 9, 2009; the law came into effect on February 11.).

Info de pe: http://en.wikipedia.org/wiki/Polish_nationality_law
 
Back
Top