Stau si ma intreb?

PainGiver;223936 said:
Eu știu. Tu știi.
El nu vrea să știe. Am stricat conjugarea?
Nu. Poate doar auxiliarul: "el nu poate" in loc de "el nu vrea". Desi, pe undeva, ai dreptate: "el nu poate pentru ca nu vrea" :)
 
Ardeleanu`;223894 said:
Numa un moldovean ar putea sa vorbeasca cu un astfel de limbaj. tipic.

Pai, de aceea nici nu am raspuns si nici n-am sa o mai fac acestui individ cu gandire ingradita gen "ce te fute" si cica "meri pe burta".
Ca o ultima paranteza, uite un articol relativ recent: "Ghimpu: Moldova nu se va uni niciodată cu România
"Când vorbim despre limba română, asta nu înseamnă că R. Moldova se va uni cu România. Nu va exista niciodată o fuziune cu România", a spus președintele interimar al Republicii Moldova, Mihai Ghimpu.
În Republica Moldova, unele forţe politice foarte influente pledează pentru fuziunea cu România, dar există şi o opoziţie puternică la ideile susceptibile să provoace pierderea suveranităţii R. Moldova, notează RIA Novosti.

"În cursul vizitei lui Traian Băsescu în Republica Moldova, a devenit clar că nu este posibilă nici o fuziune cu România. Republica Moldova este un stat suveran. Speculaţia pe tema unirii cu România trebuie uitată. Acum trebuie să ne ocupăm mai ales de economie", a spus Ghimpu."
Deci e clar ca suntem doua tabere diferite sa nu zic tari, lucrul asta nu se vrea, nu s-a vrut si imi pare rau sa o spun dar , nici nu cred ca se va realiza vreodata.
 
12.JPG
 
Pozitia guvernului Republicii Moldova nu ma mira de loc, este aceeasi pe care o stim de ani de zile si parerea mea este ca aceasta nu se va schimba intr-un viitor previzibil si va continua pe acelasi ton: declaratii si tactici diversioniste imvatate la scoala KGB-ista. Ceea ce ma mira insa cel mai tare este atitudinea "intelegatoare", domoala, a guvernului Romaniei, care accepta cu o seninatate uluitoare toate declaratiile adesea belicoase ale guvernului de la Chisinau. Nu inteleg rostul si logica acestei atitudini umile – sa fie oare faptul ca guvernul "fratilor" de peste Prut a fost ales liber de catre o populatie in care romanii reprezinta numai 2 % (conform recensamantului din 2004)? Intre noi si cei de peste Prut, legaturile tin CEL MULT de istorie, nu de realitatea concreta...ca dorinta unora dintre presedintii Romaniei de a figura in cartile de istorie ca egali sau superiori ai lui Cuza sau Mihai in ceea ce priveste Unirea, NU se va realiza in acest secol. Ce sa mai zic, veniti "fratilor", faceti-va romani peste noapte, daca Rusia nu inta in U.E. prea curand, merita sa o faceti pe romanii...
 
jitza;223990 said:
Pozitia guvernului Republicii Moldova nu ma mira de loc, este aceeasi pe care o stim de ani de zile si parerea mea este ca aceasta nu se va schimba intr-un viitor previzibil si va continua pe acelasi ton: declaratii si tactici diversioniste imvatate la scoala KGB-ista. Ceea ce ma mira insa cel mai tare este atitudinea "intelegatoare", domoala, a guvernului Romaniei, care accepta cu o seninatate uluitoare toate declaratiile adesea belicoase ale guvernului de la Chisinau. Nu inteleg rostul si logica acestei atitudini umile – sa fie oare faptul ca guvernul "fratilor" de peste Prut a fost ales liber de catre o populatie in care romanii reprezinta numai 2 % (conform recensamantului din 2004)? Intre noi si cei de peste Prut, legaturile tin CEL MULT de istorie, nu de realitatea concreta...ca dorinta unora dintre presedintii Romaniei de a figura in cartile de istorie ca egali sau superiori ai lui Cuza sau Mihai in ceea ce priveste Unirea, NU se va realiza in acest secol. Ce sa mai zic, veniti "fratilor", faceti-va romani peste noapte, daca Rusia nu inta in U.E. prea curand, merita sa o faceti pe romanii...

Manipulare, manipulare și iar manipulare.

Dai însă crezare știrilor care-ți convin.

Eu zic că guvernele de la Chișinău tac și fac.
Șșșșșșșt !!!
 
jitza;223990 said:
o populatie in care romanii reprezinta numai 2 % (conform recensamantului din 2004)?
He he... Si restul ce sunt? Cum arata recensamantul ala? In afara de rusi, ucranieni, gagauzi... restul ce sunt? Moldoveni? Nu exista nationalitatea moldoveana/moldoveneasca asa cum nu exista nationalitatea belgiana. Nu fa confuzie intre cetatenie, nationalitate, popor si etnie. Belgienii sunt, ca nationalitate (si etnie), ori valoni (francezi), ori flamanzi (olandezi), ori germani. Iar basarabenii sunt ori romani, ori rusi, ori ucrainieni, ori gagauzi. Cum vine asta: vorbesti, din mosi stramosi, aceeasi limba cu mine, dar spui ca ai alta etnie?
 
Kor;223998 said:
Cum vine asta: vorbesti, din mosi stramosi, aceeasi limba cu mine, dar spui ca ai alta etnie?
Pai poate ne explici tu, sau un moldovean. Nu eu sunt cel care am declarat la recesamant ca sunt moldovean. Dupa recesamantul din 2004: Nationalitate
Moldoveni 2.564.849 76,2%, Romani 73.276 2,2% ? Acum vrei sa spui ca au devenit iarasi romani? Sau cum vine asta? Oarecum inteleg, dupa cum bate vantul.
 
Eu stau și mă-ntreb cam câți "ardeleni" ar avea tupeul să se declare români, așa...la vreo 20 de ani după o eventuală alipire a Transilvaniei la Ungaria. Presupunând că ar mai fi o rubrică la un eventual recensământ.
 
In primul rand nu ai sa vezi asa ceva,Transilvania alipita Ungariei, in al doilea nici Ungaria nu mai viseaza asa ceva si nici nu cred ca ar suporta o asemenea chestie, iar in al treilea, Ardealul a fost aproape 1000 de ani sub ocupatie austro-ungara iar limba s-a pastrat, romanii sunt romani pe cand Moldova dupa aproape 200 de ani sunt rusificati pana in maduva oaselor, vorbesc o romana de la inceputul secolului 18 si nu mai stiu ce hram poarta, ba sunt moldoveni, ba sunt romani, ba rusi. Nu vreau sa fiu rautacios, dar sunt realist: Moldova o sa fie a Romaniei cand o mai fi Transilvania a Ungariei.
 
jitza;224031 said:
In primul rand nu ai sa vezi asa ceva,Transilvania alipita Ungariei, in al doilea nici Ungaria nu mai viseaza asa ceva si nici nu cred ca ar suporta o asemenea chestie, iar in al treilea, Ardealul a fost aproape 1000 de ani sub ocupatie austro-ungara iar limba s-a pastrat, romanii sunt romani pe cand Moldova dupa aproape 200 de ani sunt rusificati pana in maduva oaselor, vorbesc o romana de la inceputul secolului 18 si nu mai stiu ce hram poarta, ba sunt moldoveni, ba sunt romani, ba rusi. Nu vreau sa fiu rautacios, dar sunt realist: Moldova o sa fie a Romaniei cand o mai fi Transilvania a Ungariei.

Tu susții că
- în Transilvania, după vreo 900 de ani de continuă dominație ungară + alți 92 de ani de libertate + anii ocupației hortiste, românii sunt români curați;
- dincolo de Prut însă, după formarea poporului român, românii care au rămas în libertate aproape deplină, au devenit ceva pe care un român curat (ca tine și asemenea) după (1918-1812) 106 de ocupație imperială rusă + alți 26 în componența României Mari + alți 47 în componența urss + alți 19 de relativă independență.

Hai bâști.

:perete:
 
Back
Top