2012 parodie nah

Madexpert

New Member
Scena se petrece, undeva pe orbita Pamantului, pe o nava extraterestra (ca-n filmele Star Wars). Doi ciuvashi bets criţă, da foarte elocvenţi.

- Taks şi avem pi az?
- cred ca trebu di facut un sondaj, sa vedem cum oamenii doresc sfârşitul lumii?
- Dap şi incî nu so apredelit?
- Băi! hai dzîi!!! trebu sondaj sau nu?
- Nuu, mai ghini hai şom face un spor, adica un ramaşag. Eu spun ca sfarşitul o să fie pi 20.11.2011!
- ????
- Cu şii mai bun 20.12 cu 20.11?
- Dap parca Mayaşîi?
- Şi cu dânşîi? Dac vrei mai faşem incî o profeţie!
- caroce! Eu dzîc cîn formular trebuie sa fie incluse variantele:
a) Cometă
b) Asteroid
c) Bombă atomică, război nuclear
d) Atac extraterestru
e) Gaură neagră
f) Exploziile solare (kstati aesteas amu la modă)
g)
- Uăăăăi!!! Tu mai ai? incă câte variante mai vrei?
- Dap democraţia blea! să aibă di unde aleje!
- Krujka mednaia shini o mai născoşit şi democratia asta! Mai inainte era mai usor! poc nu tio placut, babah! si nui! da" amu!
- Nu aişi jî avem cazuri excepţionale!
- Mdaa!! unde so mai vazut una ca asta! Tăte pălanetele ca planete! da aişea! cu mofturi, ca capricii, daţimi vă rog o apocalipsă cu nuanţe roz spre portacaliu, şi să fie multe balonaşe, aşa, şi încă lumini colorate ca la curcubeu, uuuooooooffff!!!
- Gata, gata nu ti inerva, uite mai be inca 50, aista-i din repubilca Moldova o tarisoara exotica, au ase bauturi buni, ca le ascund sub pamant!
- Buncare?
- Mmm, un fel de buncare, eu dzic ca daca sheva cu planeta, ap aiestea (moldovenii) au sanse mari sa supravietuiasca.
- Mai pe scurt! fara supravietuitori, ca si asa avem batai di cap! uite co supravietuit gadiujile (de la gadiuka - sarpe veninos şî mitel) şamu treb să ni dilim.
- Eu sjhoto nu-nteleg!
- Eu acush am sa te intaleg! tu spune si obstacole avem, sau mai exact cu shini treb di discutat, ca sa fie tot ciotka, ca pe roate!
- Hmm bun bun, daca tot spunei di gadiuji, ap afla ca tot un fel de gadiuji da cu graunte-n cap, un fel de reptile graitoare sau dispus sa ne ofere serviciile lor, ptr a crea un plan de actiuni in acest sens, is foarte binevoitori, pufosi, numa ca fara blana, si a a naibii di prikalisti, da" vicleni diţi fug kişioarele!
- Heh, sârma nu sare deoparte di gard!
- Eu cred că ai vrut sa spui, sambura nu cade departe de pomul fructifer care o nascut acea productie fructifera.
- ni vajna!
- Vajna, Vajna, ca aiestea o pus si niste condiitii!
- Conditii???? NIE???? OI bleaaa!!! sushile!!! Nie sa-ni puie conditii niste broaste????
- Uai!!! Mai inshet cu ase vorbe ca aiestea aud si prin pereti!
- Ushish nahui!!!
- OPaaa! tie gata nu-ti mai torn!
- Ti ushid si pi tinni bleaa!!!

În acest timp aista care striga cadi in obmorok, aista al doilea se dushe dupa apa, il strokeste oleac si-si revine.

- Şi gata? ţîi mai ghini? bagă două dejte în gît, şî ţaieşî tăt înapoi, si ai sa te simti mai bine!
- Pashol nafig!
- Bun bun, taaks, unde rămăseserăm noi, aaaa deci după cum urmează: reptilienii o dzîs
(aista înshepe sa se inroshasca si varsă) Ăăăăăă, gata gata, nu mai spun nika di reptilieni, caroce!
- Uooof, planeta asta imi da bătăi di cap!
- Aistai aghe insheputul! Mai avem evreii!
- Nuuuuuuuuuu!!! nu vreu sa aud di evrei!!! numa nu evrei!! shi nu i-au ushis pi tats?
- Băi ascultă-ncoa! aiestea au atatia bani, că cumpără Pamantul di la noi, iti inkipui?
- Nifiga sebe!
- Da da si ni-au propus o suma destul de buna, cu suma asta, putem sa cumparam o parte din Sistemul Solar Aldebaran, Rigel si Orion.
- Orion???? tu crez ca ii o sa se vindă?
- Eheh, cînd li arătăm si fete frumoase au evreiii, vez cum vin, ca la niere!
- Ca muştele!!! Mwahahahahaaa!!!
- Că bine ai spus di muşte, kstate, pi Pămînt mai avem şi insectoizi!
- Obana!!! aiestea cum o ajuns aişea???
- Blea cu reptilienii mai graiesti cum graiesti, da" cu ţânţarii, jiespile, Nuuuuu! nu se poate!!!
- Se ppoate!! se poate! no sa-ti vina sa crezi cat de omenosi o devenit! parca-s una cu natura mama, ptiu ptiu ptiu sa nu shie de oki.
- Da şi o dat di ghini?
- Dapă nuţ spunem de saiturile shelea deokete, cu oamele shelea?
- Ăăăăi (se înroşeşte oleac şi sî fashi că nu aude)
- Aha!!! nu cumva si tu deam tot mai des te uit pi dansele???
- Iiiiiiiiii
- Blea, daca află consiliul am belito!!!
- Că bine spui!
- Bleaaaa!!! ti-am spus sa nu te uit pi dansele! Din cauza la saiturile shelea, ap am avut probleme!
numa probleme!
- Îhî. problemi, da şi problemi frumoase!
- Caroce! Insectoizii incă nu-i nika, da iac Anunnaki, ap aishea deam mai serios.
- Aieshtea di pi Nibiru?
- Aha, nica nu beresk, le-am vrut sa dam si 50 de littri de samagon ucrainesc, si tot no vrut so freshe nafig de-aishea. Li spunem hai luaţ, luaţ, da ei "Nibiru, nibiru"
- Hmm ai probivit daca au ceva legaturi cu Ruşîi?
- Probabil, da nu cred, daca era sa propun 50 de litri di samagon lu rusu, ap tăt ciki poki.
- Mdaa! ap sa intaleg ii nu vor sfarsitul lumii?
- Aiestea-s pomeshanie pi suprematie, nu stiu shi nobili, din vreo alta galactica cred ca, vapshe ni v temu aishea.
- Ushish nafig! si pi dansii si pi Nibiru!
- Taaks mai avem serviciile secrete, cam tăti aiestea, asa de tare o obnaglit, ca deam si buncare o facut, da buncare di ultima generatie, cam greu di vstavlit la aestia, ca spurcatii so invatat minte!
- Mdaa, ap uite cum fashem, la tats li spunem ca sfarsitu-i pi 20.11 ii bagam pi tats in buncare, si acolo dam drumu la gaz lacrimogen, şor plânge ase pana cand sor usca şor zdohni v kantse kontsov.
- Băi să ştii ca ii tăţ îs podozritel'nye.
- las las, îi îmbătăm cu apă chioară si tăt normal. Pi shini mai avem?
- hmm avem masonii, sau francmasonii, si elita lor iluminata!
- Si cu dansii?
- Aiestea-s şei mai pomeshanye din tots! Ap aishea-i buba!
- Cum adica?
- Is iluminati plea! Pe aiestea daca-i ushidim aiestea renasc si se razbuna!
- Oi plea! Mdaaa! aiestea-s kankrets! Adica nemuritori sau cum?
- Hui prosiş, da ciuvaşii di mai inainte nio lasat o lista cu cele mai periculoase vietati di pi Pamant, aiestea intrau in categoria "Classified"
- Mdaa, shini io creat? Cui io trebuit ase variante dibile?
- Aista-i unu din misterele acestui Pamant!
- Îi băgăm împreună cu serviciile secrete în buncăre şi gata!
- Bun bun, eu dzic totuşi ca un act de mărinimie, trebuie măcar să le propunem un fel de "mai aveti o ultima dorinta?"
- Aha şi daca tot or sa dzică vrem pi Mars sau pe Venus?
- Îi duşim ş-acolo şi crezi co să supravieţuiască?
 
Back
Top