Acumulatoare, Incarcatoare

gr8dude

ralien since '45
Ce sursa de alimentare folositi pentru camera voastra digitala? Si cum incarcati si intretineti acumulatoarele?

Acum sunt la etapa in care trebuie sa-mi aleg un nou charger, de aceea ma interesez, sa aflu ce dispozitive si ce oameni mai exista prin partile noastre.


Pina acum am folosit un dispozitiv de la "Cavei" (puteti vedea pe www.cavei.ru), care incarca 2 sau 4 acumultoare AA (sau AAA) de 2500 mAh in <=4 ore. Procesul de incarcare este intrerupt nu dupa timer, ci dupa ce se determina ca acumulatorul este saturat (se masoara parametrii lui la un anumit interval, si daca e 'full', se face disconnect; chestia asta este promovata ca 'minus delta V cut-off').

Cu acel device am avut o singura problema - nu functiona :) Si mi-au dat o unitate noua, care se comporta corect. Mai tirziu am daruit atit camera digitala, cit si incarcatorul si incarcatoarele; asa ca acum caut din nou. Sunt dispus sa achizitionez acelasi produs, dar acum nu este in stoc, de aceea sper ca cineva de pe forum poate recomanda o alternativa.
 
Back
Top