America

andriel

New Member
Asta iarna, pe cand sustineam sesiunea de iarna la ASE, am gasit un conspect ca sa invats pentru cursu de merceologie si tehnologie(*muhahaha*). Interesant era faza ca pe campurile caietului (conspect ce evident apartsinea unei fete si care avea si camp si tot ce trebuie), pe langa floricele si printse, era scris foarte des chestii gen 'USA', 'U.S.A.', 'I love USA', "Vreu inapoi in USA". Fata scria asta in timpul orelor cat se plictisea.
Foarte multsi din elevii ce merg in state cu exchange-urile, vor inapoi. Da altsii nu. Da eu cred ca asta asha-i de dezgustator. Da voi?
 
eu cred ca pur shi simplu acesti oameni au fost in US of A taman in perioada cind sunt cel mai influentsabili dpdv psihologic: cl. 10-11

shi, intr-adevar, este destul de patetic cind vezi totsi aceshti 'american wannabes' prin chisinau :smile:
 
nash zice ca poanta e in influentsa psihologica - pur shi simplu experientsa aceasta de exchange a reprezentat ceva foarte shi foarte special pentru acei oameni. pe mine de exemplu ma trage inapoi nu din cauza ca vreau sa fiu american, sau ca mam indragostit in USA, modul lor de a fi shi a gandi - pur shi simplu am nishte amintiri/emotsii speciale legate de anume locurile pe care le-am vizitat, shi experientsele prin care am trecut. ca sa ma intselegi anume cazul meu - pot sa va spun ca pe mine putsin ma intereseaza California, New York, Miami, etc - sunt atras mult mai mult de saracutsul stat Arkansas, care dupa nivel ramane mult in urma comparativ cu celelalte state, in skimb oamenii cel putsin sunt mult mai calzi ca in tsarile scandinave de exemplu...
 
Posibil ca paerea mea despre America ( ca tara , nu populatie) se va schimba , insa acum eu cred ca este o tara foarte foarte frumoasa . TRaiesc aici in muntii Rocky. Poti sa vezi cerbi de la o distanta de citiva metri , nu se tem de oameni absolut deloc. am avut de asemenea ocazie de a vedea Pacificul. Mi-a placut mult de tot .e frumos , mai ales plaja Coronado din San Diego..
 
Iata nu am avut ocazia de admira munti Alpi, Daca ai fost tu acolo descrie ce ai vazut , si cum ti-au parut.
 
nutu - NO F****CKING SH**

chiar trebuie sa o faci pe asha de deshteptu?!

vroiam doar sa fac aluzie la faptul ca nu numai in america exista muntsi shi locuri frumoase shi inainte de a crede americanii ca USA is the best place in the world tre de mai comparat cu ceva, nu doar cu dealurile de la Balaneshti (sau cum se mai numeshte)
 
Eu nu fac pe desteptul dar tu sa nu faci pe prostul,ar trebui sa consderi remarca me la al zecelea grad.Era o guma, Tintin.( aici in franta Tintin este o expresie amicala pentru cineva care nu a intales imediat ceva )
Pentru un Zeu moderator ai un frumos limbaj.
Te rog sa ma corijez daca spun prostii.
Merci.
 
ah, sorry daca te-am ofensat cumva. pur shi simplu glumele se sufixeaza cu un zimbet, de obicei.

nu eram in dispozitie tare buna, stresat de examene shi deci sorry again.

PS: mai lasa tu cu "zeu moderator", samd :smile:
 
Patani calm down si revenim la tema.

Mie tare mi-a placut New York-ul pe care tare as vrea sa-l vad acum.
 
nutu - serios, hai nu exagera, ok?
te afli shi tu in strainatate shi cred ca eshti student, dar oricum nimic nu iti da dreptul sa generalizezi in asha mod. nu eshti profesorul meu de limba romana sa ma judeci dupa cum vorbesc. traim ambii in tsari care sunt nu numai cu numele democratice shi, deci, nu ar trebui sa ma judeci dupa principiile tale 'extra-filologice'.

sorry pentru off-topic
 
Ei si ce ati mai vazut in America???
Eu iata merg luni in Florida , voi avea ocazia de a vedea si Atlanticul!!!!
Va scriu impressile cind vin...
 
copii, voi un pic derapatsi. Hai ne intoarcem la subiect, ok? Impresii despre America se pot face in alt forum. Si apropo, majoritatea tsarilor au ceva frumos de oferit.
 
unii spun ca PATRIA e acolo unde te-ai nascut,eu as spune ca e asolo unde se ofera mai multe si unde te simti ca OM.iubesc Moldova, dar nu ii invinuiesc pe acei oameni care pleaca si vor ceva mai bun decit ceea ce le-a oferit soarta.Sint multe chestii care nu imi plac in USA,dar ce sa-i faci?NOI, putem sa schimbam ceva si cine stie????
 
mie imi place america.
am orice sansa sa devin cine-mi doresc, sa am acel serviciu care imi convine cel mai mult, si sa duc acel mod de viata pe care mi l-am dorit totdeauna. iubesc MD dar nu cred ca voi putea sa traiesc acolo. ma va scoate la liman birocratia de tip comunist si imposibilitatea de a fi om cu stare si cinstit in acelas timp.
traiesc de ceva timp in california in unul din cele mai frumoase orase de pe glob si nu cred ca voi pleca in alta parte.
 
Chiar amu priveam Basic Instinct si el ii tocmai filmat in San Francisco. Mie imi place in SF strazile astea care merg asa la vale spre ocean
 
Back
Top