Care-i scopul vietii si al mortii?

Calistru Ruxanda said:
Care-i parerea voastra asupra "vietii dupa moarte"?

Eu cred ca asta este normal ca oamenii sa se nasca si sa moara, cu toate ca esti trist atunci cint perzi pe cineva drag.

Ti-ai trait viata ta, acum oferai locul altcuiva :wink:
 
"Care-i parere noastra asupra..." , poate desubt ;-) , formuleaza intrebare corcet shi poate va intelege cineva ceva.
 
Daca e sa fac o referintsa la tema subiectului -> parerea mea e ca pentru a afla care e scopul vietsii shi al mortsii, ar fi bine sa aflam care este diferentsa dintre ele -> posibil ca moartea ii aceeashi viatsa -> lucru sustzinut de majoritatea religiilor....
 
de acord cu RG. sa mai adaug. din aceleasi surse religioase este cunoscut ca pamantul inclusiv evoulutia omului a trecut prin perioade cand moarte in acceptia din momentul de fata nu a existat ca atare. de atunci nu s-a schimbat mare lucru - omul a ramas vesnik cum a si fost (se poate de discutat mult dar esenta e aceeasi). dar din anumite motive a fost nevoie de separat omul de 'lumea cealalta', pentru anumite greseli de comportament. si atunci lumea materiala a fost separata de 'cealalta'. motive exista dar acum nu le enumeram. va veni insa ziua cand aceste doua lumi se vor uni la loc la starea lor precedenta. chiar in biblie scrie despre aceasta - 'si atunci vor invia cei morti, etc, etc' eu nu stiu biblia de-a intregul cu toate ca pot sa gasesc locul unde am citit asa ceva. aceasta lume cealalta se mai numeste 'lume astrala'.

important ramane ca in momentul de trecere/transfer sa-ti pastrezi constiinta si mintea lucida, sa nu dormi cu alte cuvinte...

sper ca am scris pe intelese.
 
iar referitor la scopul vietii - sa traiesti, sa cunosti/sa inveti si sa-i ajuti pe cei din jur sa invete/sa cunoasca lumea.
 
Care este parerea voastra despre faptul ca lumea in care ne aflam a fost creata cu un scop anumit? Nu se pune intrebarea de cine -> dar cu ce scop? Daca e sa facem o paralela shi sa trecem la Internet -> se poate liber spune ca este un mediu in care ishi manifesta prezentsa diferite creatsii ale oamenilor: incepind de la mici programe shi terminind cu ceva genial shi gigantic -> toate exista cu un scop -> pentru a deservi oamenii... De ce spun asta? Sa ne referim putsin la virushii de calculator shi cei biologici -> ciclul de viatsa practic e acelashi -> se inmultsesc, ishi fac treaba, shi daca se primeshte "mor" sau sunt lichidatsi.... De ce nu putem numi asta un prim pas a omului spre crearea vietsii artificiale...? Viatsa artificiala, care nu ishi da seama ca lucreaza pentru om -> el doar nu face parte din mediul informatsional electronic pe care doar il gestioneaza. Daca e sa presupunem ca noi la fel am fost creatsi cu un anumit scop shi intr-un anumit mediu fondat special pentru noi -> cred ca in acest caz absolut toate religiile ishi gasesc o explicatsie -> gestiunea directa asupra oamenilor -> alta e chestia, daca e sa intrebam /pe cine?/ pentru ce suntem utilizati -> cred ca daca ipoteza data e corecta, ar trebui de analizat tot mediul inconjurator shi actsiunile lui -> pina la urma in acest caz exista un scop comun, adica general, pe care noi (shi diferite credintsi tot) il numim adevarul absolut, Dumnezeu, etc. /daca e sa facem o paralela -> in Internet scopul crearii lui este gestionare informatsiei/
 
Pai bine Zorzonel ,sunt de acord cu "lumea astrala",dar traind atitea vieti ,nu te-ai pus niciodata intrebarea'la ce bun sa ma nasc si sa mor de atitea ori,pe cind as putea sa traiesc o singura viata'.
:roll:
 
Ruxanda - singura ai si raspuns la intrebarea ta. viata in acceptia noastra este un examen pe care il dai dar tot tu esti examenatorul suprem si materia la care dai examen se numeste 'iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti' - aici pe pamant se caleste 'iubirea' - in rest sant toate trecatoare. nu e filozofie, e un exercitiu destul de practic, cu efect. si tema asta se poate de dezvoltat.

referitor la perioadele precedente de dezvoltare a omenirii citeste mesajul meu urmator, numai sa pui Encoding > Cyrilic (Windows) > click pe butonul drept al soarecelui > selectezi encoding pana nu-ti apare sau ii dai autoselect.
 
, 10



?
,
--
.
.-.




, , .
, , .
12 7 . ..
.

"" (428-347 . ..) ,
. , .
, . " ()

. , , ,
. , ,
".

. " " .
, , , ,
. -
, .
. , ,
. , .

("") -- --
(" "), (" "). (.. ,
" "), , ,
. (" ").

("") ,
( -, ). "" ,
- . ,
"" , , "" .
, 3 . .., - , "".
, "".


, .
, ,
. .

, , .
, " "
. , ,
. - (" ").

, . ""
-- . -,
. -- , , , .
. .
, . " "
. (" "),
, , , , (" ").

, , , " ", -
, .

, (179-122 . ..) "-" . "
, ,
, , , , . ,
. , ,
(" ").
(, ), ".


" ". ,
, , . "" ,
(" ") " ". -
.

.. ,
, . ""
. " - , , . ,
,
. , , .
. ".

. ", , "
, . "" . "
, , ,
, , , ,
".

. : " ,
( ), ".
" -" . " ,
: " , ".


"" (. 172) " ", . "
, , . .
, , , .
. . ,
. , . ,
".


(" ")
, .

" " ,
, , , . " ,
, . , .
, , " ("", . 167).

, (),
(). , ,
, " " (), ,
, , , !
" -" " , . ,
.

" ". ,
- . XIX ,
, , , - .
, ,
: " - , ".

, , , , ,
, , . ,
. , -, , , ,
, " ".
, .

- " "
. , (7 . ..) , ,
, , , .

VIII "" , " ( )
(" ").
. .

. , .
; , ,
. , , . ,
".

( , . ..)
. " .
, ". ,
, ,
, . .


, , .
, , . " ,
(). . ,
, ".

, " , ".
, - . "
", . "" ,
. , " , , , !".

, ,

.

, ,
,
, .

, , .
. ,
, .
, , - .
 
Mdeas -> putem presupune ca civilizatsiile anterioare posedau tehnologii spre care noi abea tindem -> sper ca vom avea destula inteligentsa de a le utiliza in scopuri nobile :))) -> nu de alta, dar Nostradamus o "promis" inceputul la al 3-lea razboi mondial prin anul 2003, ceva asemanator cu un antet al sau avind loc prin perioada anilor 2002-2003, ceea ce, dupa parerea mea, shi se intimpla....
Apropo de inteligentsa -> exista o shtiintsa "proaspat aparuta" acu 10-15 ani, se numeshte Homologie, care sustsine precum ca civilizatsia umana trece la o alta etapa de dezvoltare, shi anume de la homosapiens la homologos... explicind prin faptul ca "noile generatsii" se vor "lupta" nu prin metode de distrugere fizica dar "inteligente" :))
 
Back
Top