Cei care au cetatenie dubla nu vor putea avea functii inalte in stat

militant

Member
Ceea ce si era de asteaptat. Posibil ca multi din actualii politicieni nu vor ajunge in parlament. :)


Puterea comunistă: Lovitură sub centură pentru solicitanţii de cetăţenie română

Proiectul de lege pe care Parlamentul urmează să-l examineze la una dintre primele şedinţe ale noii sesiuni prevede în mod expres că persoanele cu dublă cetăţenie nu vor putea fi membri ai Parlamentului, ai Guvernului, ai Curţii de Conturi, ai Curţii Constituţionale, ai Consiliului de Administrare al Băncii Naţionale, ai Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare, angajaţi ai Ministerului de Interne, ai Centrului pentru Combaterea Crimelor Economice şi Corupţiei, ai Serviciului de Informaţii şi Securitate, ai Serviciului Vamal ş. a.

Guvernul a înaintat această propunere suspectându-i pe cei care deţin şi cetăţenia altor state că nu ar manifesta loialitate faţă de Republica Moldova. În nota informativă a Guvernului, semnată de ministrul adjunct al Justiţiei, Nicolae Eşanu, se arată că „persoanele care deţin cetăţenia altor state au obligaţii politico-juridice faţă de statele respective. Acest fapt poate genera un conflict de interese în situaţiile în care vor exista obligaţii atât faţă de Republica Moldova, cât şi faţă de alt stat, al cărui cetăţean este concomitent persoana respectivă”.

Proiectul înaintat de Guvern este susţinut de grupul parlamentar al comuniştilor. Documentul a fost introdus pe agenda de lucru a Legislativului la propunerea deputatului comunist Vladimir Ţurcan, care este preşedinte al Comisiei Juridice. Majoritatea instituţiilor care şi-au prezentat avizele faţă de iniţiativa Cabinetului Tarlev au constatat că aceasta este ilegală şi contravine atât legislaţiei naţionale, cât şi celei internaţionale.
 
trebuie sa se grabeasca... safaca cat mai mult rahat pe ultima suta de metri. stiu ca isi pierd puterea si ca urmatoarele alegeri nu o sa ii mai puna in locurile de acuma.
nu ii nimic surprinzator... ma asteptam de mult la chestiunea asta... insa pana la urma ce conteaza? marea masa oricum nu ajunge in Parlament... si marea masa s-a saturat... pt ca din nou are granite insrmontabile. asa ca, cu cat fac mai multe rahaturi acum, cu atat mai bine.
 
Legea n-o sa treaca in forma propusa. Se va face precizarea ca nu pot fi alesi/numiti cei care sunt, concomitent, cetateni ai RM si ai unui stat membru NATO ori al carui drapel seamana cu cel al RM, de exemplu. Ca doar n-or sa-l lase pe dinafara chiar pe tatucul Voronin, cetatean al RM si al maretei Rusii ...
 
Sfinx;199534 said:
Legea n-o sa treaca in forma propusa. Se va face precizarea ca nu pot fi alesi/numiti cei care sunt, concomitent, cetateni ai RM si ai unui stat membru NATO ori al carui drapel seamana cu cel al RM, de exemplu. Ca doar n-or sa-l lase pe dinafara chiar pe tatucul Voronin, cetatean al RM si al maretei Rusii ...

gheghea voronin dupa 2009 deja o sa fie pe insule Canare si va rade de moldoveni.
 
indiferent daca legea ca trece sau nu, eu cred ca deja are foarte putina importanta.
si nu prea cred ca Voronin o sa aiba prea multe motive sa plece din tara :D... sa fim seriosi, alegerile nu inseamna revolutie, iar PCRM va obtine voturi la alegerile din 2009. cate va obtine, depinde de ce va face de acum inainte, cat au inteles oamenii din actiunile lor de pana acuma si ce va face opozitia. ce coalitii va face.
 
F. interesant... personal cunsoc ofiteri CCCEC/inspectori vamali, care asteapta redobindirea sau deja au cetatenia romana... Poate nu inteleg eu, dar baza puetrii de acum este vama, MAI si procuratura...nu ma voi mira daca oamenii vor renunta benevol la posturile lor in favoarea pastrarii cetateniei altui stat.
 
partizan131;199549 said:
F. interesant... personal cunsoc ofiteri CCCEC/inspectori vamali, care asteapta redobindirea sau deja au cetatenia romana... Poate nu inteleg eu, dar baza puetrii de acum este vama, MAI si procuratura...nu ma voi mira daca oamenii vor renunta benevol la posturile lor in favoarea pastrarii cetateniei altui stat.

In primul rand e vorba de "functii inalte" adik : presedentie, guvern, parlament etc nu cred ca vamesii si micii functionarii din guvern o sa fie inclusi aici.
 
cum ramane cu cei care au cetatenie rusa?
pot face o lege asa de discriminatorie incat sa spuna "orice cetatenie in afara celei ruse"?;)
 
Daq serios n-ar strica asha o lege, ar ynsemna cA oricine vrea sA aibA obligatsiuni fatsA de tsarA la nivel de guvernare ar trebui sA se concentreze doar asupra lor, shi sA renuntse la cetAtsenia altor state. Nu shtiu ce spun legislatsiile altor state yn privintsa dublei cetAtsenii, dar aceastA propunere ymi place....
 
exista si in romania aceeasi legea care interzice persoanelor cu dubla cetatenia sa ocupe posturi de functionar public, mi si se pare corect...
la urma urmei legea asta permite sa se creeze o legatura mai stransa..si nici nu ma gandesc ce ar fi teoretic la izbucnirea unui razboi..asa cum si codul penal roman prevede infractiuni contra statlui izvorand chiar din dubla cetatenie...

sa stiu ce fac.. :)) astept..sau ma casatoresc cu o cetateanca romana :))))
 
zedo nu-i asa...a fost eliminata in 2003 chestia cu cetatenia dubla...fiind mai aproape de normele europene.
constitutia romanie 2003
ARTICOLUL 16 - Egalitatea in drepturi
(3) Functiile si demnitatile publice, civile sau militare, pot fi ocupate, in conditiile legii, de persoanele care au cetatenia romana si domiciliul in tara. Statul roman garanteaza egalitatea de sanse intre femei si barbati pentru ocuparea acestor functii si demnitati.
 
Back
Top