Ciocolata vs Tigari /doar pe 31.05.06/

Maria Magdalena

New Member
(BASA-general)

Un grup de tineri vor propune fumatorilor, cu prilejul Zilei Mondiale fara Tutun, ciocolate in schimbul tigarilor, care ulterior vor fi aruncate la gunoi.

Potrivit unui comunicat de presa de la Centrul Tanarului Jurnalist
din Moldova, actiunea se va desfasura miercuri, 31 mai, in preajma
havuzului din gradina publica "Stefan cel Mare" , intre orele 11.30
si 12.30
, si este organizata cu sprijinul Organizatiei Mondiala a
Sanatatii.

Acesti tineri vor informa trecatorii, in special cei fumatori,
despre efectele daunatoare ale consumului diverselor forme de
articole din tutun. Substantele otravitoare ce se contin in fumul de
tutun provoaca spasme vasculare, hipertensiune arteriala, dureri de
inima, insuficienta de oxigen si de asemenea contribuie la
dezvoltarea cancerului.

Potrivit datelor de la Ministerul Sanatatii, in R.Moldova dintre
numarul de fumatori peste 46 la sunt de barbati si 6,2% femei, iar in
randul tinerilor cu varstele de 13 -15 ani fumeaza circa 15 la suta.
 
Aş veni şi eu dacă aş putea să dau ciocolată pe ţigări. Pe aici sunt cam scumpe ţigările.
 
dixy dai ciocolata la schimb pe tsigari...daca esti din ro,acolo sint mai scumpe, mergi la chisinau si dai ciocolata la fete pe tsigari
 
Sventlana said:
dixy dai ciocolata la schimb pe tsigari...daca esti din ro,acolo sint mai scumpe, mergi la chisinau si dai ciocolata la fete pe tsigari

Prima data la repezeala citisem ceva de felul "... mergi la Chisinau si dai ciocolata pe fete" :D
 
mai multe sanse au in italia acolo gasesc mai multe moldovence pe care sa dea ciocolata decit in chisinau..nisi romancele nu's usa de biserica
 
dixy said:
Aş veni şi eu dacă aş putea să dau ciocolată pe ţigări. Pe aici sunt cam scumpe ţigările.

asi fi bucuros daca le-ar face la fel de scumpe ca absintheul macar (cele mai ieftine)
 
groparu said:
asi fi bucuros daca le-ar face la fel de scumpe ca absintheul macar (cele mai ieftine)
Eu aş fi bucuros dacă ar face absintul la fel de ieftin ca ţigările.
 
dixy said:
Eu aş fi bucuros dacă ar face absintul la fel de ieftin ca ţigările.

asta n-ar fi rau, dar mai adaug de la mine ceva: tzigarile sa fie interzise la fel cum e canabisu :-D
 
Sventlana said:
eu prefer sa se legalizeze ketamina sau ganja ..canabisul e cam slab

ketamina e naşpa. Mi-au făcut la spital anestezie cu ketamină cnd m-au operat la picior.

ganja = marijuana = cannabis indica
 
tie la spital ti-au facut ketamina umana
tu poti lua uscind o sticluta si prizind

glumesc desigur..vorbesc din carti.... Directia de combatere a crimei organizate sa stie ca nu's consumatoare de asa ceva...am citit pe net...amu vad ca ma localizeaza si ma fileaza

ketamina da senzatie de experienta in afara trupului
efect pina la 3 ore
 
Sventlana said:
tie la spital ti-au facut ketamina umana
Mai există şi de altfel?

Sventlana said:
ketamina da senzatie de experienta in afara trupului
efect pina la 3 ore
Cam aşa ceva. E groaznic. nsă marijuana nu mi-a produs niciun fel de efecte. E drept băusem ceva bere nainte.
 
eu deja de o saptamana nu mai fumez... urarrraaaaaaa....

si nici nu ma trage.... nu folosesc nimic.... insa am noroc ca in sfarsit nu am pe nimeni in anturajul zilnic care sa fumeze.
 
dixy exista ketamina pt animale ..mult mai eficienta .....marijuana nu ti-a produs efecte poate ca din pricina ca nu ai tinut fumul destul in tine
 
as dori sa stiu care este legatura intre marijuana, ketamina si titlul temei... ca eu inca nu m-am prins...
va rog discutati la tema... sau deschideti in forumul medicina sau daca vreti aici, o tema despre droguri si gata... discutam acolo ce vreti despre asta, dar aici Maria Mgdalena a deschis o tema despre o actiune impotriva fumatului... pareri la tema va rog...
 
adrenalina said:
as dori sa stiu care este legatura intre marijuana, ketamina si titlul temei... ca eu inca nu m-am prins...
va rog discutati la tema... sau deschideti in forumul medicina sau daca vreti aici, o tema despre droguri si gata... discutam acolo ce vreti despre asta, dar aici Maria Mgdalena a deschis o tema despre o actiune impotriva fumatului... pareri la tema va rog...

Dar a deschis tema n forumul Offtopic.
 
adrenalina nu este vorba despre impotriva fumatului sau nu...ceva mai de mult a fost o astfel de dezbatere..insa recunosc ca s-a cam facut spam
 
Back
Top