De ce iubesc Rusia?

agoia2000

New Member
N-am înţeles niciodată. Ne-au luat pamânturile, ne-au luat şi ceasul de la mână, ne-au luat tot ce puteau să ia. Şi, cu toate astea, e ceva! Să fie Bulgakov, Esenin, Dostoievski, balalaica?
 
agoia2000;223974 said:
N-am înţeles niciodată. Ne-au luat pamânturile, ne-au luat şi ceasul de la mână, ne-au luat tot ce puteau să ia. Şi, cu toate astea, e ceva! Să fie Bulgakov, Esenin, Dostoievski, balalaica?

O fi sindromul Stockholm.
 
Sau poate in Basarabia e reusit experimentul comunist al crearii "Omului Nou" si stergerea memoriei colective a neamului.
 
Kor;224000 said:
Sau poate in Basarabia e reusit experimentul comunist al crearii "Omului Nou" si stergerea memoriei colective a neamului.

De șters nu cred că a reușit. Nu complet. Nu suficient.
Dar a reușit să-i facă pe unii să le fie rușine de ceea ce sunt.

A reușit pe unii să trateze dragostea față de propriul neam precum dragostea față de o echipă de fotbal.

Cum ar fi ca acum să țin cu Unirea Urziceni pentru că e tare _acum_.

Eu zic că dragostea față de Rusia, a acestui gen de oameni ar trebui să fie dusă până la capăt. Duceți-vă în Rusia. Acolo vă veți simți compleți și vă veți găsi pacea, veți stinge focul mistuitor al dragostii de patrie.
 
PainGiver;224004 said:
De șters nu cred că a reușit. Nu complet. Nu suficient.
Dar a reușit să-i facă pe unii să le fie rușine de ceea ce sunt.

A reușit pe unii să trateze dragostea față de propriul neam precum dragostea față de o echipă de fotbal.

Cum ar fi ca acum să țin cu Unirea Urziceni pentru că e tare _acum_.

Eu zic că dragostea față de Rusia, a acestui gen de oameni ar trebui să fie dusă până la capăt. Duceți-vă în Rusia. Acolo vă veți simți compleți și vă veți găsi pacea, veți stinge focul mistuitor al dragostii de patrie.

Ma eu nu prea cred ca ii iubeste nimeni asa de tare, insa ii respecta si ii invidiaza, e cu totul altceva. Dupa cum 80% vor in UE si Rusia nu e in UE nu pre cred ca-i chiar asa ;)

In orice caz, sa nu confundam rusia cu rusii, rusii la ei acasa sunt oameni cumsecade, laturile de prin Transnistria sunt cu totul alta specie.

Ce ma supara e ca rusii desconsidera moldovenii, ii considera inferiori.
 
cipslim;224052 said:
Ce ma supara e ca rusii desconsidera moldovenii, ii considera inferiori.

SI care e problema?Tot a celor care sunt plecati in Ru la lucru si se port porceste in alta tara...Asta e ceva normal...:| ?

Iubesc Ru..ca sunt rus ...Dar,mai stiu a respecta si alte nationalitati...Rusine unore...Rusii rusii..peste tot numai si auzi ca rusii sunt asa...da ei i buni...!
 
agoia2000;223974 said:
N-am înţeles niciodată. Ne-au luat pamânturile, ne-au luat şi ceasul de la mână, ne-au luat tot ce puteau să ia. Şi, cu toate astea, e ceva! Să fie Bulgakov, Esenin, Dostoievski, balalaica?

Cine a spus ca iubeste Rusia? In Moldova sunt oameni care iubesc Uniunea Sovietica,dar nu Rusia, pentru faima,puterea de atunci a poporului din RM ca popor sovietic. Sunt oameni care urasc Rusia. Sunt oameni care nici nu iubesc nici nu urasc Rusia.
Ca posibil motiv poti gasi insa influenta culturala si lingvisitica foarte puternica(in Md inca e greu sa gasesti carti il lb romana ,mare parte a mass-mediei e in rusa,la cinema se dubleaza in rusa ,oamenii asculta muzica ruseasca samd. Insa cu o simpla privire la altii,in tarile SNG,vei observa ca situatia nu este diferita de situatia moldoveneasca

SI care e problema?Tot a celor care sunt plecati in Ru la lucru si se port porceste in alta tara...Asta e ceva normal...:| ?
Gavno! Nu stiu ce ai in vedere,insa mare parte din tineretul rusesc sunt fascisti si rasisti. Voobshe-to,rusii desconsidera moldovenii care sunt plecati in Ru pentru munca cinstita,iti amintesc ca moldovenii acolo nu fac ce fac 4urki,insa sunt bagati nedrept in aceasi oala. Spune vreun moldavan care a sovershit vreo predstuplenie v RF
Rusii desconsidera si moldovenii de pretutindeni,vedi ai auzit cum rusii iti spun tigan,chiar daca esti mai alb ca ei.

Iubesc Ru..ca sunt rus ...Dar,mai stiu a respecta si alte nationalitati...Rusine unore...Rusii rusii..peste tot numai si auzi ca rusii sunt asa...da ei i buni...!
maladets. Insa din pacate nu toti rusii sunt asa. Nu spun ca toti urasc moldovanii,insa mare parte, nu kak by nasmehaiutsia nad moldavanami
 
Resurse aproape nelimitate... di-o dragoste nu alta! Numa ca asha ii la rushi shi romani... se lamaiesc pina imbatrinesc...
 
ÎN ZADAR ÎN COLBUL ŞCOLII,

În zădar în colbul şcolii,
Prin autori mâncaţi de molii,
Cauţi urma frumuseţii
Şi îndemnurile vieţii,

Şi pe foile lor unse
Cauţi taine nepătrunse
Şi cu slovele lor strîmbe
Ai vrea lumea să se schimbe.

Nu e carte să înveţi
Ca viaţa s'aibă preţ —
Ci trăieşte, chinueşte
Şi de toate pătimeşte
Ş'ai s'auzi cum iarba creşte.

Mihai Eminescu (1850-1889)
 
agoia2000;224435 said:
Mihai Eminescu, poet moldovean, cel mai mare al nostru.

eu l-as face mai mare...i-as zice poet roman...
romania e aia de la vestul vostru....
(nu vestul salbatic)
 
Parerea mea-i ca Maicuta Rusia procedeaza bine ca se tine deocamdata departe de Uniunea Europeana... Nu stiu cat semnul egalitatii se poate trage-ntre atitudinea Kremlinului fata de Moldova si excesele de zel ale cetatenilor rusi, insa pentru mine caloriferul, chiar ala cu teava de alimentare-nfita in centrala domestica, intotdeauna mi-a mirosit nitelus a litere chirilice.
Apoi, nu strica deloc sa pupi mana alora mai puternici decat tine, la modul ideal vorbind.
Sa nu mai aud de "Si ce daca dam mana"! Pasol na turbinca, vidma!!!
Maladoi african:)
 
- "infipta in" - Am impresia ca iar s-o bagat Partidul Egoismului Politic al Rozatoarelor Notorii [P.E.P.R.N.] pe fir; ori poate c-am omis eu litera <p>, desi nu cred.
pls:} pls:] pls:)
 
Nevasta-mea, care e ucraineanca din Bugeac, ma tot bate la cap ca sa mergem impreuna in Rusia, pt ca acolo are prieteni si umbla canii cu covrigi in coada etc. Ce ma sfatuiti?
 
sa vi cu cainii si cu covrigii de acasa.....

voi puteti fi poate frumosi, desteptii ai ajuns inaintea voastra...
 
agoia2000;224756 said:
Nevasta-mea, care e ucraineanca din Bugeac, ma tot bate la cap ca sa mergem impreuna in Rusia, pt ca acolo are prieteni si umbla canii cu covrigi in coada etc. Ce ma sfatuiti?

As am avut demult o prietena din Moldova, o rusoaica...fata isteata si educata...in schimb daca era vreodata vorba de o comparatie Rusia vs. UE, parca era pe alta lume..."la Russia e maladetz, sa viezi shie frumuos acuolo la Muoskva"...asta pana am calatorit cu ea prin Romania(nu Germania sau Austria), ca dupa aia s-au mai schimbat unele opinii.
 
Back
Top