Despre adusul masinilor din Germania si nu doar...

ZoolandeR

New Member
Invit in acest topic pe toti acei care au adus sau doresc sa aduca masini din Germania, Olanda etc. Sunt bineveniti toti care cunosc legislatia si pot da sfaturi utile novicilor. Ne intelegem din start - fara "copilarisme".
 
Eu de exemplu ma aflu acum in Marea Britanie. Intentionez sa aduc o masina cand revin acasa. Din pacate nu pot sa aduc o masina din UK, din motiv ca sunt cu volanul pe dreapta si chiar daca sunt ieftine aici imi va iesi scum drumul plus lucrarile de adaptare. Asa ca m-am gandit la intoarcere sa obtin viza de transit pt. Germania (sau eventual Olanda) si sa incerc sa gasesc acolo o masina. Ce sfaturi imi puteti da?
 
Care sunt etapele si ce cheltuieli ma asteapta (taxe etc.). Daca este posibila si eventual "benefica" schema asta. Ma refer la faptul ca va trebuie sa merg din Anglia in Germania (sau alta tara) si de acolo spre Moldova.
 
Uite ce pot eu sa-ti spun. Daca vrei sa economisesti pe cumparatura facuta - cumpara masina in Moldova, o sa te coste mai ieftin, insa nu se stie ce te asteapta cu ea, deoarece in Moldova multe porcarii se fac si nimeni nu ti-a spune precis ce s-o intimplat cu masina data pina o ajuns ea in MD.

Varianta cu cumparatul in germania e mai costisitoare, insa poti fi sigur ca daca ai cumparat masina de la un neamts, pai el o sa-ti spuna despre toate bolile care le are.

Aici is cheltuelele care le-am avut eu cu masina. O fost asta in anul 2001 si erau inca Marci acolo, asa ca nu te speria ca sint si sume in DM ;)

In Germania:
~100 DM - hotelul+mincarea
300 DM - persoanei care mo catait prin Hamburg(cu masina lui) si care se tirguia cu vinzatorii si care mi-a ajutat sa fac toate documentele si care mi-a gasit hotel mai ieftin, etc.
300 DM - asigurarea+numerele temporare pe 15 zile

Pe drum:
~ 200$ - benzina
~ 10$ - autobanul in austria
~ 20$ - autobanul in ungaria
max 50$ - mincarea pe drum + energiserele(Red Bull)

In Moldova:
~ 500$ impozitele la vama (acuma s-a schimbat mai jos iti scriu cea ce o sa stiu)
~ 100$ - inregistrarea + asigurarea + revizia tehnica.

Acuma despre vama. Cind am adus-o eu - taxa era cam asa:
0,25% de la pretsul declarat al automobilului,
5 EUR serviciile vamale
Daca masina e pe benzina:
Volumul e mai mic de 1500 cm3 - 0,2 Euro/cm3
Volumul e mai mare de 1500 cm3 dar mai mic de 2000 cm3 - 0,3 Euro/cm3
Volumul e mai mare de 2000cm3 - 0,5 Euro/cm3
Daca masina e Diesel: 0,5 Euro/cm3


Stiu ca s-au schimbat impozitele de la 01.01.2004. Cel mai bine e sa te uiti pe www.docs.md in legea bugetului pe 2004 sau in codul vamal sau cel fiscal nu mai tin minte pe unde erau cifrele. Din cite stiu eu acuma is urmatoarele cifre:

Benzin:

<1000 cm3 - 0.3 euro
1000-1500cm3 - 0.4 euro
1500-2000cm3 - 0.6 euro
2000-3000cm3 - 1 euro
>3000cm3 - 1.6 euro

Diesel:
<1500cm3 - 0.6 euro
1500-2500cm3 - 1 euro
>2500cm3 - 1.6 euro

Cifrele de mai sus is pentru masinile noi. Daca masina are mai mult de 3 ani, mai adaugi urmatoarele sume la cea ce ai platit.
Virsta masinei:
3-5 ani - adaugi 0.1 euro pentru fiecare cm3
5-7 ani - adaugi 0.2 euro pentru fiecare cm3
7-10 ani - adaugi 0.4 euro pentru fiecare cm3

Este interzis sa importi masini mai mari de 10 ani.
 
Da la noi nu numa se face "bizness" cu adusu mashinilor din Germania dar se face shi comerts cu petrol. Baietii cu VW Passat` ori o mashina cu bac mai mare ishi pun instaleatie pe gaz, apoi fac plinul cu benzina in Moldova (mai des pe taloane), shi il vind in Iashi. 8)

Shi navaru lor ii de 50$ undeva. :D

Biznaz maldavnesk!!!!!! :D
 
3D said:
Da la noi nu numa se face "bizness" cu adusu mashinilor din Germania dar se face shi comerts cu petrol. Baietii cu VW Passat` ori o mashina cu bac mai mare ishi pun instaleatie pe gaz, apoi fac plinul cu benzina in Moldova (mai des pe taloane), shi il vind in Iashi. 8)

Shi navaru lor ii de 50$ undeva. :D

Biznaz maldavnesk!!!!!! :D

шо такое молдавский бизнес:
как это делается: берется румынский бензин, экспортируется в Молдову а потом потихоньку обратно контрабасом так как в Романии он дороже.
В итоге румынцы покупаеют СВОЙ же бензин и башляют фрацам молдованцам.
Валеу щи грозав.
 
Back
Top