Drogurile - un mod de viata?!

Laura

New Member
de ceva timp ma tot framanta cum e sa te droghezi , cat de groaznic este si cat de nefericiti sunt cei care si-au ales ( oare?) drumul/ calea drogurilor.
nu sunt specializata in tipurile de droguri , dar cu siguranta nu vreau sa discutam despre marijuana, pe care nu o consider drog.
ci despre drogurile care se injecteaza , inhaleaza, cum ar fi opiatele ( heroina, morphina, opium) LSD, cocaina, extasy etc.
cat de des sunt intalnite drogurile in tare noastra? cum sa scapi de dependenta aceasta? cine si ce experiente cunoaste la diversi prieteni , amici , povestiri , filme si tot asha.
 
well, destul de greu de discutat tema, pt ca deja este un subiect absolut disecat... ceea ce este sigur ca in MD consumul de droguri tari este destul de ridicat, in special extasy, LSA, cocaina... cluburile mocnesc de acest consum, iar daca nu ai destui bani pentru pastile sunt diferite modalitati de a combina alcoolul cu diferite medicamente.
 
nu stiu daca intr-adevar tema drogurilor este atat de seaca. este un film care prezinta destul de groaznic aceasta problema : requiem for a dream. cand privesti filmul asta te gandesti oare toti cei care se drogheaza o vor termina asha? dar cel mai mult ma intereseaza cazuri concrete pe care lumea le impartaseste, desi e cam tabu aceasta tema pentru moldoveni.
 
Laura;149276 said:
dar cel mai mult ma intereseaza cazuri concrete pe care lumea le impartaseste, desi e cam tabu aceasta tema pentru moldoveni.

Esti pasionata de birfe deci ? :D
 
da , sex, drugs & rock'n'roll asta toata lumea stie. sunt de acord cu drugs-urile de tipu' : o bere -2 -3 , un fum de joint. dar iaka toate kkturile astea sintetice care te prisadesc - REFUZ.
 
da , numai de barfe de fapt ma ocup. asta e job-ul meu. si o intrebare pentru tine : stii vre-o barfa mai shokky? spune la patani...
 
Sorry,sunt marketician , refuz sa contribui la dezvolarea unei pietse fara a avea profit din asta ,si in plus ma stradui sa mai si impiedic acest lucru ... That's my job :)
 
Laura;149276 said:
nu stiu daca intr-adevar tema drogurilor este atat de seaca. este un film care prezinta destul de groaznic aceasta problema : requiem for a dream. cand privesti filmul asta te gandesti oare toti cei care se drogheaza o vor termina asha? dar cel mai mult ma intereseaza cazuri concrete pe care lumea le impartaseste, desi e cam tabu aceasta tema pentru moldoveni.

ma refer ca deja este un lucru obsinuit, ca ne place, ca nu ne place... eu de exemplu nu cunosc cazuri de genul celor din filmul mentionat mai sus. am vazut doar prin practica la facultate... acum sunt destule clinici de dezintoxicare care reusesc reabilitari, exista prihoterapie sau terapie de grup post dezintoxicare...
singura metoda de a scapa este o agilitatea din partea familiei si prietenilor care nu trebuie sa se amageasca cu ideea ca ii o chetsiune trecatoare... cu cat mai repede intervii cu atat daunele sunt mai mici.
 
Cred ca e o lipsa de informare inca. Ar trebui sa se prezinte efectele drogurilor. Ceva de acest gen am facut prin liceu si, cu toate ca nu m-as fi gandit sa incerc nici maria, a fost destul de educativ cred eu.

Laura, nici maria nu e fara efecte distructive.
 
marijuana este "drogul" cu cele mai mici efecte... mai slabe decat alcoolul cu mult, pt ca alcoolul afecteaza atat psihologicul, cat si fiziologicul si socialul...
mai rara vezi oameni care furmeaza iarba si sa fie agresivi sau sa se balangane pe strada sau sa mearga pe 4 carari... in schimb de la alcool creierul nu mai functioneaza... pe cand la iarba acest functioneaza mult mai bine, mai clar si mai logic :D studii facute, piggy... eu as interzice alcoolul si as legaliza iarba... :D
 
Mi-a zis un medic... l-am crezut pe cuvant... nu sunt interesat nici de tutun si nici de maria... uneori de alcol, dar numai la chefuri si in doze astronomice dar suportabile:)
 
PiggyEFromHell;149318 said:
Mi-a zis un medic... l-am crezut pe cuvant... nu sunt interesat nici de tutun si nici de maria... uneori de alcol, dar numai la chefuri si in doze astronomice dar suportabile:)

wow!!! Ce baiat cu minte!!! O cunoscuta de-a mea a fumat iarba pina s-a uscat!!! Mititica a inflorit pina la urma... cu greu, dar frumos. A incercat atitea porcarii. Mi-era jale de ea. Inspira mila tuturor. Bine ca a nimerit in spital la timp!!!
 
cred ca cuvantul cheie ii a incercat atatea porcarii... si mai este un aspect... daca fuma iarba ca si tigarile, atunci ma scuzati... si de la alcoolul ajungi in spital, mai ales daca bei atatea pahare cate tigari fumezi :D
 
piggyyyyyy!!!!! Iti rup picioarele daca mai floodezi pe forumurile mele!!! Trimite-ti PM cu cine vrei si lasa chatul public, altfel te fac bucati!

Sper c-ati inteles si ceilalti ca nu e cazul sa continuati.
Sa revenim la tema
 
am avut o prietena. talentata, toata energia era "topita" in muzica. Canta la vioara, si chitara...superba creatie, superba fiinta. La un moment dat, si-a facut niste "prieteni".. adevaraul ca faceau parte din cercurile inalte ale societatii... dupa care am rupt legatura, nu mai stiam nimic de dansa... un an...pur si simplu a disparut, parintii ei, ziceau ca trece pe acasa, mai rar si mai rar... si a devenit, rebela, nu putea fi controlata... vara trecuta am aflat-o moarta... a luat o cantitate prea mare de droguri, cocaina. avea 20...
 
Back
Top