Educatia in RM

dacodava

New Member
Ptr ca nu stiu nimic despre educatia din RM rog sa mi se spuna despre ceea ce invata elevii din RM la "limba moldovana"(scriitori,poeti,carti) si la istorie.
Multumesc anticipat!
 
obiectul se numeste - limba si literatura romana...in clasa 12, de ex., sunt studiati L.Blaga, C.Petrescu, N.Stanescu, I.Druta, iarasi M.Eminescu si multi altii, a la critici este si M.Cimpoi iti zic eu ce alti scriitori mi-au aparut in cale, cat mai fost eleva...Preda, Arghezi, Alecsandri, Caragiale, Barbu, Creanga, Sadoveanu, Vianu, Slavici etc.

istoria e istoria romanilor. in cateva scoli s-a facut un experiment cu istoria integrata.

nici un fel de "limba moldoveneasca" si "istoria Moldovei"

manuale foarte bune se editeaza acum. cand voi fi acasa, voi scrie niste autori. mult timp am invatat din aceleasi manuale din care se invata in Romania.
in zadar credeti ca la noi e super ceata.
 
am mai uitat de Bacovia, Goga, Cosbuc, Toparceanu...in manualele din care eu am invatat nu erau inclusi multi contemporani...acum sunt, si Sorescu este.
eu am fost in clasa cu profil real...nu erau inclusi, din pacate, Eliade, Ionesco...cei de la celalalt profil au foarte multi scriitori.

totusi iti recomand sa gasesti manualele editate in Republica Moldova, si Literatura Romana, si Istoria Romanilor...sunt unele total nereusite, adica avem mai multe optiuni in alegerea manualelor...profesorii de obicei zic care e mai bun. manualele le cumparam, deci Guvernul nu ne impune sa invatam din careva manuale, caci nu ne da manuale...este Curriculum, carti intocmite conform curriculumului.
 
re

Daca se invata despre limba romana si istoria Romaniei(?! o fi adevarat?nu cred) atunci de ce la recensamint oamenii se declara "moldovani"?
Poate ca tu inveti in Romania!Eu am intrebat despre ce se invata in RM.

Invata cei din RM ca Stefan cel Mare s-a nascut la Borzesti in Judetul BAcau?Nu prea cred!
 
dacodava said:
Daca se invata despre limba romana si istoria Romaniei(?! o fi adevarat?nu cred) atunci de ce la recensamint oamenii se declara "moldovani"?
Poate ca tu inveti in Romania!Eu am intrebat despre ce se invata in RM.

Invata cei din RM ca Stefan cel Mare s-a nascut la Borzesti in Judetul BAcau?Nu prea cred!

Dacodava, esti un pafarist de prima mana, ca majoritatea celor de pe malul european al Prutului. Din 1990 - 1991 in Bastardostan se studiaza "LImba romana" si "Istoria romanilor".

Ce cauti tu pe acest forum?
 
of-of, invat din clasa 1 pana acum, in anul 2 de facultate, cu exceptia clasei 11, in Republica Moldova.

iata ma voi gandi de ce declara ca-s moldoveni...si credeti-ma nu-s de parerea ca cauza e teza...ca moldovenii sunt un alt popor...
 
re

Cred ca ar trebui sa le explici colegilor tai ce inseamna Moldovean=Roman din Provincia Romaneasca Moldova!Eu sunt din Buhusi,oras in Judetul Bacau si ma consider Roman.Termenul de moldovean exprima doar originea din zona Moldovei.E ca si cum mi s-ar spune Buhusean(din orasul Buhusi) sau Bacauan(din judetul Bacau).

"moldovan primitiv" este un om fara identitate neam si tara!
 
dacodava said:
Cred ca ar trebui sa le explici colegilor tai ce inseamna Moldovean=Roman din Provincia Romaneasca Moldova!Eu sunt din Buhusi,oras in Judetul Bacau si ma consider Roman.Termenul de moldovean exprima doar originea din zona Moldovei.E ca si cum mi s-ar spune Buhusean(din orasul Buhusi) sau Bacauan(din judetul Bacau).

"moldovan primitiv" este un om fara identitate neam si tara!

Mai buhusean ultra-provincial, astea sunt discutii la nivelul anilor 1990 - 1991.
 
tu mie imi zici astea?
nu trebuie sa explic nimanui nimic.
noi suntem moldoveni si de la Stefan cel Mare, nu-nu, de hat mai de demult, ne tragem :D
 
dacodava said:
Cred ca ar trebui sa le explici colegilor tai ce inseamna Moldovean=Roman din Provincia Romaneasca Moldova!Eu sunt din Buhusi,oras in Judetul Bacau si ma consider Roman.Termenul de moldovean exprima doar originea din zona Moldovei.E ca si cum mi s-ar spune Buhusean(din orasul Buhusi) sau Bacauan(din judetul Bacau).

"moldovan primitiv" este un om fara identitate neam si tara!

Dacodava, moldovean eti i tu. Termenul care trebuie folosit e "moldovenIST primitiv". Sper c pricepi care e diferena?
 
pentru lia:
iata acum uite, cine primu a inceput, a? si intotdeauna el primu' incepe, unde-i dreptatea??? va rog frumos!

:lol:
 
Arina said:
pentru lia:
iata acum uite, cine primu a inceput, a? si intotdeauna el primu' incepe, unde-i dreptatea??? va rog frumos!

:lol:

Nu vd ce a nceput. Ar trebui s fii mulumit c mai vorbete cu tine. Eu dup discuia de ieri nu mai am chef. Sorry. i poate te ii i tu de cuvnt i nu mi te mai adresezi? Mersi de nelegere. :)
 
re

Arina imi pare rau ptr tine ca nu intelegi.Principatul Moldova s-a unit la 1859 cu Tara Romaneasca sub conducerea lui Cuza(nascut la Husi).Cuza a fixat capitala la Bucuresti!
Principatele Unite s-au declarat Regatul Romania la 1881.Deci noi moldovenii dintre Carpati si Prut am optat sa ne numim Romani!Stefan cel Mare s-a nascut la Borzesti in Bacau,iar tu nu ai nici un drept sa te revendici de la Stefan si nici sa aveti statuia lui Stefan in Chisinau!Doar daca vreti sa va declarati Romani si sa apartineti natiunii Romane.
Nu uita ca Stefan si Vlad Tepes au fost veri!
 
dacodava said:
Arina imi pare rau ptr tine ca nu intelegi.Principatul Moldova s-a unit la 1859 cu Tara Romaneasca sub conducerea lui Cuza(nascut la Husi).Cuza a fixat capitala la Bucuresti!
Principatele Unite s-au declarat Regatul Romania la 1881.Deci noi moldovenii dintre Carpati si Prut am optat sa ne numim Romani!Stefan cel Mare s-a nascut la Borzesti in Bacau,iar tu nu ai nici un drept sa te revendici de la Stefan si nici sa aveti statuia lui Stefan in Chisinau!Doar daca vreti sa va declarati Romani si sa apartineti natiunii Romane.
Nu uita ca Stefan si Vlad Tepes au fost veri!

Istoria national-comunista nu vorbeste insa de numeroasele razboaie intre Moldova si Tara Romaneasca, de multe ori cu complicitatea Imperiului Otoman.
 
re

Au fost razboaie!Cine spune ca nu au fost?Motivul, dorinta de putere si interesele de moment!
Vezi interesele celor care conduc azi RM.Sa guverneze un popor indobitocit care sa le satisfaca dorintele!

Arina,ziceai ca ai invatat despre Eminescu.Ai citit cumva:"Ce-ti doresc eu tie dulce Romanie" si "Rugaciunea uni Dac"?Eminescu se considera Dac!
Arina ziceai ca ai invatat despre istoria romanilor?!Nu se vede ,nu stii nimic,spui numai aberatii!

Am postat in trecut pe forum subiectul:"Ce reprezinta drapelul RM",te rog sa-l vezi!

Tot arborele genealogic al familiei mele este din Provincia Romaneasca Moldova.Eu sunt Romn!Sa-ti intre bine in cap!
 
Back
Top