Eminescu - poetul vs ideologul

Filip_Antonio

New Member
"In ceea ce-l priveste pe Eminescu, aici sunt doua aspecte. Este poetul Eminescu si Eminescu-ideologul. Multi dintre cei care se revolta de "atacurile" impotriva lui Eminescu nu sunt admiratori ai poeziei, ci ai ideologiei sale. O ideologie autohtonista si xenofoba. De fapt, Eminescu nu are nici o vina. El nu a fost propriu-zis un ideolog. Avea dreptul sa aiba orice idei, care trebuie raportate oricum la contextul cultural si politic al epocii sale, nu glorificate sau condam-nate din perspectiva sfarsitului nostru de secol. Ca ideolog, Eminescu a fost "descoperit" de valul nationalist de dupa 1900. Iar acum este promovat de tot de nationalisti. Este o manipulare: asa a spus poetul national, inseamna ca acesta este adevarul absolut, trebuie sa ne inchinam cu totii.

Pe de alta parte este poezia lui Eminescu, care nu are nevoie de ideologie pentru a fi admirata. Ramane insa de vazut ce va aduce viitorul. Eu sunt un mare admirator al lui Eminescu-poetul, nu ideologul. Cred ca ii simt poezia, ii stiu o multime de versuri pe dinafara. Ma intreb insa uneori daca nu reprezint ultima generatie care il mai gusta intr-adevar pe Eminescu. Gusturile evolueaza. I ziua cand tinerii nu-l vor mai recita sub clar de luna (poate ca deja nu-l mai recita), Eminescu va ramane un mare nume in istoria literaturii romane, dar nu va mai fi printre noi. E stupid sa spunem ca are voie sa mai fie asa. Va fi cum va fi. In mod paradoxal, s-ar outea ca Eminescu-ideologul sa reziste mai bine in timp decat Eminescu-poetul; se vor gasi mereu nationalisti care sa-l foloseasca drept stindard".

Interviu acordat de Lucian Boia revistei Sud-Est (nr.1-2/1999), Chisinau.
 
un puncy de vedere foarte interesant pe care tu l-ai prezentat aici.
dar totusi nu sunt de-accord cu ceea ce spune acest domn, anume ca Eminescu a fost glorificat datorita unui val national al acelor timpuri. pentru ca daca ar fi asa, atunci inseamna ca marii clasici ai acelei epoci de fapt au fost glorificati din acelasi motiv, ma refer acum la Creanga, Caragiale, etc.

Eminescu a fost un poet care a avut marele noroc sa fie recunoscut si apreciat la timpul lui si nu post-mortem. a fost un poet foarte discutat si foarte la moda peste 100 ani. si adac steaua lui va pali, va fi nu datorita generatiei de acum care nu este capabila sa mai inteleaga ceea ce a scris Eminescu, ci tocmai datorita faptului ca fiind atat de mediatizat si atat de bagat in gat pe scoli, poezia lui isi pierde farmecul, isi pierde aura, in sutele de comentatori si critici de poezie. pur si simplu cei de acum nu mai pot sa il descopere singuri pe Eminescu, deoarece prea multi au facut asta si se chinuie sa isi implementeze propriile viziuni....
 
adrenalina said:
un puncy de vedere foarte interesant pe care tu l-ai prezentat aici.
dar totusi nu sunt de-accord cu ceea ce spune acest domn, anume ca Eminescu a fost glorificat datorita unui val national al acelor timpuri. pentru ca daca ar fi asa, atunci inseamna ca marii clasici ai acelei epoci de fapt au fost glorificati din acelasi motiv, ma refer acum la Creanga, Caragiale, etc.

Eminescu a fost un poet care a avut marele noroc sa fie recunoscut si apreciat la timpul lui si nu post-mortem. a fost un poet foarte discutat si foarte la moda peste 100 ani. si adac steaua lui va pali, va fi nu datorita generatiei de acum care nu este capabila sa mai inteleaga ceea ce a scris Eminescu, ci tocmai datorita faptului ca fiind atat de mediatizat si atat de bagat in gat pe scoli, poezia lui isi pierde farmecul, isi pierde aura, in sutele de comentatori si critici de poezie. pur si simplu cei de acum nu mai pot sa il descopere singuri pe Eminescu, deoarece prea multi au facut asta si se chinuie sa isi implementeze propriile viziuni....

Ceea ce spune acest "domn" (de care in mod evident nu ai auzit) este ca Eminescu a ramas un mare poet, dar ca ideolog nu mai are azi nici o valabilitate. Si tocmai Eminescu-ideologul este folosit de numerosi gogomani in ziua de azi in sprijinul pozitiei lor patriotarde.
 
Filip_Antonio said:
Ceea ce spune acest "domn" (de care in mod evident nu ai auzit) este ca Eminescu a ramas un mare poet, dar ca ideolog nu mai are azi nici o valabilitate. Si tocmai Eminescu-ideologul este folosit de numerosi gogomani in ziua de azi in sprijinul pozitiei lor patriotarde.


eu mi-am spus punctul de vedere, spre deosebire de tine care esti atat de doct in a da citate.

nu iti convine pentru ce incepi tematici???? de dragul de a enerva oamenii sau pentru a discuta.

si fa un efort sa iti expui punctul de vedere al tau personal, dar nu citate de la unul sau altul.
 
re

lucian boia este un neo fascist si nu e credibil!

Marin Sorescu, in a thrilling hymn ("They Had to Have a Name") dedicated to the man who equalled the nominalised with the anonymous:

There was no Eminescu.

"There was only a fine country
On the shore of a sea,
Where the waves tie white knots
In the uncombed beard of a king-
Like waters, like flowing trees
In which the moon had its round nest.
And more particularly there were some simple people
Whose names were: Mircea the Old, Stephen the Great,
Or plainer still: shepherds and ploughmen,
Who-of an evening, around the fire-
Enjoyed reciting poems:
"The Little Ewe-Lamb" and "Hyperion" and "The Third Epistle".
But as now and then they heard
Their mastiffs barking at their sheepfold,
They left to fight the invading Tartars
And the Avars and the Hauns and the Poles
And the Turks too.
.........................................................
There were moreover deep forests
And a youth who would talk with them,
Asking them why they swayed without a breath of wind?
..................................................................................
Also there were some linden-trees,
And the young couple who knew
How to make their blossoms snow
Into a kiss.
And some birds or some clouds
Which kept floating over them,
Like long, soft-moving plains.

And since all of these
Had to have a name,
One name alone,
They were named
Eminescu.
 
adrenalina said:
eu mi-am spus punctul de vedere, spre deosebire de tine care esti atat de doct in a da citate.

nu iti convine pentru ce incepi tematici???? de dragul de a enerva oamenii sau pentru a discuta.

si fa un efort sa iti expui punctul de vedere al tau personal, dar nu citate de la unul sau altul.

Ti-am spus punctul meu de vedere: multi dintre nationalistii si xenofobii zilei de azi il citeaza pe Eminescu in sprijinul punctului lor de vedere, ceea ce este total gresit.
 
Dovada ignorantei lui Dacodava

dacodava said:
lucian boia este un neo fascist si nu e credibil!

Iata ce spune Lucian Boia despre Eminescu:

"Multi dintre cei care se revolta de "atacurile" impotriva lui Eminescu nu sunt admiratori ai poeziei, ci ai ideologiei sale. O ideologie autohtonista si xenofoba".

Un neo-fascist care califica ideologia lui Eminescu drept "autohtonista si xenofoba". Asta da neo-fascist...
 
Dacodava, ce zici de strofa asta?

"Din Boian la Cornu Luncii
Jidoveste'nvata pruncii
Si sub mana de jidan
Sunt romanii lui Stefan".
 
re

Titu Maiorescu – Eminescu si poeziile lui
„Ceea ce caracterizeazã mai nti de toate personalitatea lui Eminescu, este o asa de covrsitoare inteligentã, ajutatã de o memorie, cãreia nimic din cele ce-si ntipãrise vreodatã nu-i mai scãpa".


GEORGE CALINESCU: Viata lui Mihai Eminescu
El [Eminescu] avea ca atare un suflet etic, simtitor la toate ideile si sentimentele, care alcatuind traditia unei societati, sunt ca grinzile afumate ce sustin acoperisul unei case, nefiind lipsit totdeodata de viziunea unui viitor mai drept. Nu nutrea nici o aspiratie pentru sine, ci numai pentru poporul din care facea parte, fiind prin aceasta mai mult un exponent dect un individ.

Eminescu a fost un geniu!

Geniile nu se justifica!
 
dacodava said:
Titu Maiorescu – Eminescu si poeziile lui
„Ceea ce caracterizeazã mai nti de toate personalitatea lui Eminescu, este o asa de covrsitoare inteligentã, ajutatã de o memorie, cãreia nimic din cele ce-si ntipãrise vreodatã nu-i mai scãpa".


GEORGE CALINESCU: Viata lui Mihai Eminescu
El [Eminescu] avea ca atare un suflet etic, simtitor la toate ideile si sentimentele, care alcatuind traditia unei societati, sunt ca grinzile afumate ce sustin acoperisul unei case, nefiind lipsit totdeodata de viziunea unui viitor mai drept. Nu nutrea nici o aspiratie pentru sine, ci numai pentru poporul din care facea parte, fiind prin aceasta mai mult un exponent dect un individ.

Eminescu a fost un geniu!

Geniile nu se justifica!

Mai mutunache, ce zici de strofa din "Doina"?
 
Eminescu a fost atat un poet, cat si un filosof. ca nu a folosit propriile filosofii, asta nu se discuta pentru ca scopul lui nu a fost acela de a imbraca lumea cu idei. scopul lui a fost acela de a crea, de a se exprima liber prin versuri si de a pune o parte de zbuciumarile lui in versuri frumoase.
ca a fost sau nu geniu, asta este foarte discutabil... eu de exemplu il consider pe Bacovia un geniu al curentului simbolist, dar foarte multi il blameaza.
majoritatea au spus despre Eminescu ca este un geniu si au facut din el un monument national, dar sincer nu cred ca acest lucru a fost corect. am avut o serie de scriitori valorosi care abia acum sunt descoperiti ca valoare... de exemplu Tudor Arghezi a scris o serie de poezii, cu tematica filosofica foarte apropiata de cea eminesciana, dar nu cred ca foarte multi stiu asta.

Eminescu a fost un suflu nou pentru o epoca obosita si a transformat poezia in mai mult decat declaratii sub clar de luna.



ps: Pt Filip Antonio
"e usor a scrie versuri
cand nimic nu ai a spune"
 
adrenalina said:
Eminescu a fost atat un poet, cat si un filosof. ca nu a folosit propriile filosofii, asta nu se discuta pentru ca scopul lui nu a fost acela de a imbraca lumea cu idei. scopul lui a fost acela de a crea, de a se exprima liber prin versuri si de a pune o parte de zbuciumarile lui in versuri frumoase.
ca a fost sau nu geniu, asta este foarte discutabil... eu de exemplu il consider pe Bacovia un geniu al curentului simbolist, dar foarte multi il blameaza.
majoritatea au spus despre Eminescu ca este un geniu si au facut din el un monument national, dar sincer nu cred ca acest lucru a fost corect. am avut o serie de scriitori valorosi care abia acum sunt descoperiti ca valoare... de exemplu Tudor Arghezi a scris o serie de poezii, cu tematica filosofica foarte apropiata de cea eminesciana, dar nu cred ca foarte multi stiu asta.

Eminescu a fost un suflu nou pentru o epoca obosita si a transformat poezia in mai mult decat declaratii sub clar de luna.



ps: Pt Filip Antonio
"e usor a scrie versuri
cand nimic nu ai a spune"

Ai citit ceva din publicistica lui Eminescu?
 
Contestatarii lui Eminescu

Contestatarii lui Eminescu snt n general scriitori a cror crti putrezesc n librrii, necitite de nimeni.
Poetii de azi nu pot nici visa la un numr de cititori care s se apropie de cei ai lui Eminescu.
Invidia fat de Eminescu e fireasc.
Snt destui oameni care nu apreciaz poezia lui Eminescu, dar pariez c 95% dintre ei nu apreciaz nici poezia altora, pur si simplu nu au obiceiul s citeasc poezie.
 
Marius said:
Contestatarii lui Eminescu snt n general scriitori a cror crti putrezesc n librrii, necitite de nimeni.
Poetii de azi nu pot nici visa la un numr de cititori care s se apropie de cei ai lui Eminescu.
Invidia fat de Eminescu e fireasc.
Snt destui oameni care nu apreciaz poezia lui Eminescu, dar pariez c 95% dintre ei nu apreciaz nici poezia altora, pur si simplu nu au obiceiul s citeasc poezie.

Observai minciuna prin omisiune: nu scoate o vorb despre Eminescu ideologul.
 
Marius said:
Contestatarii lui Eminescu snt n general scriitori a cror crti putrezesc n librrii, necitite de nimeni.
Poetii de azi nu pot nici visa la un numr de cititori care s se apropie de cei ai lui Eminescu.
Invidia fat de Eminescu e fireasc.
Snt destui oameni care nu apreciaz poezia lui Eminescu, dar pariez c 95% dintre ei nu apreciaz nici poezia altora, pur si simplu nu au obiceiul s citeasc poezie.

eu nu consider ca Eminescu a fost un ideolog. el pur si simplu s-a folosit de talentul lui pentru a reda ideile altora intr-o forma de exprimare care nu este accesibila tuturor. el are talentul, dar nu poarta un curent sub numele lui.

daca altii tin sa il fac ideolog treaba lor, dar pe mine nu ma incanta citate din critici. fiecare criitic este influentat de perioada in care a trait, de mentalitati si curente acceptate atunci.

au facut din Eminescu erou national, dar de ce Stanescu nu este pomenit la fel??? in perioada postbelica acesta a revolutionat poezia romaneasca, dar toti stiu de Stanescu ca este un betivan. Ei, Eminescu a fost un sifilitic, daca sa o iei din asemenea considerente.

Eminescu a creat poezie de valoare, a reusit sa dopte si sa contopeasca filozofia cu dragostea... dar nu inteleg de ce toti il considera romantic... el nu este cu nimic mai optimist decat Bacovia. fiecare a ales sa isi exprime desertaciunea sufleteasca prin diferite artificii. Bacovia, un simbolist inrait, Eminscu s-a ascuns in spatele romatismului. dar ideea ramane aceasi. pur si simplu oamnei prefera lucrurile prezentate putin mai frumos, si multi nu sunt in stare sa patrunda sensul real al poeziei lui Eminescu. de aceea este si atat de comercial. este o poezie disponibila pentru toti, dar numai cativa pot intelege substratul.
 
adrenalina said:
eu nu consider ca Eminescu a fost un ideolog. el pur si simplu s-a folosit de talentul lui pentru a reda ideile altora intr-o forma de exprimare care nu este accesibila tuturor. el are talentul, dar nu poarta un curent sub numele lui.

daca altii tin sa il fac ideolog treaba lor, dar pe mine nu ma incanta citate din critici. fiecare criitic este influentat de perioada in care a trait, de mentalitati si curente acceptate atunci.

au facut din Eminescu erou national, dar de ce Stanescu nu este pomenit la fel??? in perioada postbelica acesta a revolutionat poezia romaneasca, dar toti stiu de Stanescu ca este un betivan. Ei, Eminescu a fost un sifilitic, daca sa o iei din asemenea considerente.

Eminescu a creat poezie de valoare, a reusit sa dopte si sa contopeasca filozofia cu dragostea... dar nu inteleg de ce toti il considera romantic... el nu este cu nimic mai optimist decat Bacovia. fiecare a ales sa isi exprime desertaciunea sufleteasca prin diferite artificii. Bacovia, un simbolist inrait, Eminscu s-a ascuns in spatele romatismului. dar ideea ramane aceasi. pur si simplu oamnei prefera lucrurile prezentate putin mai frumos, si multi nu sunt in stare sa patrunda sensul real al poeziei lui Eminescu. de aceea este si atat de comercial. este o poezie disponibila pentru toti, dar numai cativa pot intelege substratul.

Te mai ntreb o dat: ai citit ceva din publicistica lui politic?
 
nu am citit din publicistica lui politica. am citit doar poezia lui si eu asa il cunosc pe Eminescu.

ori il lasam sa fie poet, ori il face analist politic. cred ca trebuie sa ne lamurim putin.
 
adrenalina said:
nu am citit din publicistica lui politica. am citit doar poezia lui si eu asa il cunosc pe Eminescu.

ori il lasam sa fie poet, ori il face analist politic. cred ca trebuie sa ne lamurim putin.

Publicistica politic a lui Eminescu a fost cenzurat pe vremea comunismului i nici dup 1989 nu a fost scoas prea mult la iveal. Nu ne putem face c ea nu exist. Iar dac Eminescu a fost doar poet, hai s nu-i mai folosim versurile ca argumente politice.
 
cred ca de aceea nu am avut contact cu publicistica politica a acestuia.

eu nu i-am folosit versurile in scopuri politice, pentru ca imi este greu sa discut despre Eminescu ca om politic.

eu pot sa il discut ca poet si ca ideolog prin prisma poeziei sale, dar mai mult, ma depaseste...
daca poti sa imi recomanzi ceva care este acum accesibil, voi citi bucuroasa.
 
Back
Top