FBI, Pirateria in internet, FastLink, 12 tari!

Adrenalin+=-

New Member
In urma unei operatiuni speciale FastLink, organizate de organele de justitie din SUA au fost efectuate raiduri in 27 de State din SUA si 11 tari din Europa(Belgium, Denmark, France, Germany, Hungary, Israel, the Netherlands, Singapore, Sweden, Great Britain and Northern Ireland) in timpul careia au fost confiscate peste 200 de computere si 30 de servere.. Acestia au fost invinuiti pentru Piraterie in internet.
Full Article..

Mdam.. Aceasta a fost una din celel mai mari campanii impotriva piraterii din internet organizate cindva de Organele de Justitie din SUA!
Totul abia se incepe ;o)
 
200 de PC-uri apartineau la Wareznici(advanced?).. Pe zi la un PC se putea de facut cite un crack la vre-un program.. Cred ca i-au prins pe cei mai galagiosi.. Ceilalti au ramas cu sinul in frica.. Paranoici..
Am intzeles ca nu au arestat pe nimeni.. Dar posibil sa cheme pe cineva la curtea de judecata.
 
din cite stiu eu, nici nu sint autorizati sa aresteze pe nimeni - legile inca nu au prevederi exacte ca sa le dee lor autoritatea sa aresteze lumea pentru piraterie... ati vazut in SUA ce se intimpla? ce amenzi de zeci de mii de dolari pun pentru download de mp3uri de exemplu? sii foarte trist, adolescenti amendati in felu ista, apoi numai sa tsii cheptu...

desi deamu daca esti in SUA presupun cati permiti sa iei un CD sau un download de pe iTunes de exemplu...
 
Cum se vede nu sau oprit acolo asta ma citit astazi:
"The Recording Industry Association of America (RIAA) has filed 477 more lawsuits against people trading unauthorized music online, including lawsuits against 69 people who allegedly used university networks to download music.

Fourteen universities across the U.S. were home to those 69 file-traders, according to the RIAA. The RIAA will continue to work with universities to educate students about legal music download services, says RIIA President Cary Sherman in a statement.

"Along with offering students legitimate music services, campus-wide educational and technological initiatives are playing a critical role," Sherman says. "But there is also a complementary need for enforcement by copyright owners against the serious offenders to remind people that this activity is illegal." "
Link-ul http://www.msfn.org/comments.php?shownews=8114
 
Back
Top