Filozofia- concepte filozofice...

well, dragi useri, acum vreo 2 pagini v-am avertizat ca offtopicul duce la inchiderea temei. ceea ce se va intampla. totodata toti care v-ati implicat in el veti primi penalizari. anunts aici ca sa nu aud dupa aia ca pe unul l-am penalizat si pe altul nu... si mai ales modul in care va alintati imi place...

ii forumul Religie... poate putin respect nu ar strica...
 
nam inteles..cine se alinta????????????... nu ne spunem parerile eprsonale asa cum ni se cerea de la inceput/?????/ ca na..nu toti suntem platon, aristotel etc....
nu filosofam dreptatea????????
 
aly, atatea semne de punctuatie obosesc... in al doilea rand nu te priveste pe tine... in al treilea rand daca al numi gaina, idiot si a scrie hahahaha exprima opinii, atunci cred ca eu sunt putin retardata si nu stiu ce inseamna o discutie, cu atat mai mult una filozofica...
deci va invit sa discutati conform temei, care pana acum ii numai offtopic, dar sa ii mai dam o sansa.
 
ok..sorry....teai referit la toti de aia am incercat sa-mi apar pozitia...in ceea ce piveste haahahaha:)...procedeaza cum vrei...
 
continui eu...nu vreau penalizari de cum am intrat...asaa...
despre dreptate ca idee noua in filozofie, amintesc lucrarea filozofului american, John Rawls-O teorie a dreptatii.(1971)Este o carte care a fost mult discutata, in care regulile convietuirii morale si politice in omenire au redevenit primordiale ca in vremea Lui Kant si a Iluminismului.Este un hit, in filozofie, ca o injectie cu vitamine data dreptatii.
Rawls cheama din nou la libertate, egalitate si fraternitate!El avertizeaza ca nu e bine sa lasam ca inegalitatea sa se extinda prea mult intr-o anumita societate...si da ca solutie autorealizarea individuala ca partener al dreptatii sociale.
Cat de aplicata a fost teoria sa in viata noastra...raman rezultatele sa probeze.Cert e ca inegalitatile sociale, politice, de dezvoltare si perspectiva s-au adancit...si teama mi-e ca ramanen cu Aristotel(intaiul comunitarist) ,Kant si iluminati, numai ca teorizatori utopici.
Evolutia ii contrazice.
 
adrenalina,
ori ma ignori, ori ai prejudecati in ce priveste dezvoltarea acestui subiect. e vast. ar trebui localizat schematic pe concepte. conceptul-aplicabilitatea-opinia.
eu vreau sa continue...dar ajung eu?
 
ei...usor de scris teorie mai greu de aplicat...si nush cit de usor s aaplici teoria drptatii atita timp cit sunt atitia meschini printre noi...
iar apoi suntem de multe ori pusi in situatia asta sa actionam pe lina dreptate pentru a supravetui intro societate nesanatoasa....
 
...si iata cum ajungem la aceeasi relativitate care guverneaza omul si fapta lui.
Nu putem decat sa ne stabilim niste norme de dreptate pe care sa le respectam, cu masuri coercitive functie de gradul de nerespectare sau gravitatea faptei.Pentru ca, judecand astfel, putem defini macar diferenta dintre bine si rau.
Alt concept filozofic mult dezbatut. Si tot atat de relativ.Ce e rau pentru mine, poate fi bine pentru dusmanul meu...Unde e granita dintre bine si rau, atunci?
Si ma intreb...Cati dintre noi, cu constiinta sincera si cu mana pe Biblie, care este cartea de capatai a binelui,pot spune cu fruntea sus: Am facut numai bine in viata!
 
spedito;163360 said:
...Si ma intreb...Cati dintre noi, cu constiinta sincera si cu mana pe Biblie, care este cartea de capatai a binelui,pot spune cu fruntea sus: Am facut numai bine in viata!

probabil fiecare va raspunde in dependenta de judecata lui/ei...da numa bine nu stiu....in as societate:L)
 
alyy,
<probabil fiecare va raspunde in dependenta de judecata lui/ei...da numa bine nu stiu....in as societate:L)>


...tocmai ca suntem mai meniti raului decat binelui.
si, de obicei, bine facem numai interesat, ca rasplata viitoare.
omul are o constiinta primara, pe care zei si dumnezei nu o pot cizela.
ramanem...animale sociale...iar dreptatea si binele raman interese si nu teluri.
 
poate conditia omului pe pamint e sa duca viata pe pamint in limitele posibilitatilor sale, insa cind e vb de limita de supravietuire nu mai tii cont de bunele maniere si te arunci in viltoarea iadului fara sa-ti piese de consecinte, sperind ca va iesi bine si vei iesi din rahatul in care stai de-o vreme destul de indelungata incit sa te faca sa alegi alte cai decit cele legale.
 
Back
Top