Flood pe google, hosted by Starnet

evisoft

New Member
http://googlesystem.blogspot.com/2006/06/google-index-flooded-with-spam.html


Google doesn't show the number of pages in the index on its homepage, but a good way to find it is to search for "* *". The resulting number is 25,270,000,000. Google says their index is more than 3 times larger than any other search engine. But what kind of pages are included in this huge index? Let's see:

Search for [site:t1ps2see.com]: 2,460,000,000 results and every page is a search result from a spam site.

Search for [site:eiqz2q.org]: 5,100,000,000 results that redirect to the same t1ps2see.com spam site.


Here's the WHOIS for eiqz2q.org:

Domain ID:D123528369-LROR
Domain Name:EIQZ2Q.ORG
Created On:31-May-2006 13:46:53 UTC
Registrant Name:Frederico Juan Carlos Arano
Registrant Organization:N/A
Registrant Street1:Calle 5 de Septiembre 1442
Registrant Street2:
Registrant Street3:
Registrant City:Buenos Aires
Registrant State/Province:Buenos Aires
Registrant Postal Code:C.P. 1426
Registrant Country:AR
Registrant Phone:+005.4114578318
Registrant Phone Ext.:
Registrant FAX:
Registrant FAX Ext.:
Registrant Email:webmaster@starnet.md
 
Ai ales o tema capabila sa genereze un flamewar [daca ar fi prezent contingentul respectiv].

Fa-i un tracert catre eiqz2q..org si vezi unde e gazduit acest site.

Si daca in cimpul Registrant email scria "Evisoft1337@moldova.md", asta ar insemna ca Moldova e patria spammerilor, iar tu esti fruntasul asociatiei? (-;
 
Pontul ca site-urile aceasta au spam-uit google.. cu un numar de pagini incredibil.. nouate a aparut pe internet la digg.com e o problema foarte mare din partea lui google.. da chiar 8 mln de pagini, info cu starnet e asa .. sa arate ca moldovenii au facut tot r... acesta.
 
Omule, ce are asta cu Moldova?

Indexul google'ului e spamuit din cauza faptului ca asa e tehnologia lor. Cu cit mai multe pagini point'uiesc catre o alta pagina, cu atit va fi mai mare ponderea acelei pagini in lista rezultatelor. Iata de ce apar link-farmurile, iata de ce apar spameri pe forumuri care pun linkuri in semnaturi, in mesaje, si peste tot unde se poate de pus linkuri.

Google trebuie sa gaseasca alte metode de evaluare a relevantei unei pagini, daca nu reusesc s-o faca, indexul lor va fi pwnd'uit de spameri. In asa caz, se vor gasi concurenti care vor gasi solutii alternative. Iata de ce multi oameni care cu adevarat cauta ceva, se duc in alte parti (yahoo, msn, sau wikipedia).

Mecanismul elaborat de google a fost folosit impotriva lor, indata ce oamenii au inteles cum acesta functioneaza.

Si asa si nu am inteles, ce are asta cu Moldova? :cranky:
Frederico Juan e nume de'al nostru?
+005 == +373 ?
Buenos Aires e o denumire alternativa a Chisinaului?


Sau tu esti vre-un anti-Starneter? (-:
 
evisoft, asta nu cumva din cauza unui program de-al tau mai vechi lumea este banata pe torrents? ceva cu ratio?
 
what???? what??????????????????? se duc la yahoo si msn?????????????????
eu cred ca nu se intelege cum trebuie: GOOGLE e cea mai buna search engine care a fost vreodata creata.
este corect ca o pagina primeste un rating mai inalt in dependentza de cite pagini dau linkuri inspre ea dar pleaaase: aceste pagini se controleaza --> nu exista probleme!!!!!
omg, eu chiar nu pot sa cred asa ceva!!!
 
Wednesday, pe care planeta traiesti?

"aceste pagini se controleaza"? Si, daca imi permiti sa intreb, de ce atunci exista aceste zilioane de pagini cu spam? Desigur ca exista google-report, unde poti trimite mesaje de tip "autorii paginii X incalca regula Y si trebuie scosi din index". Am transmis citeva cereri de acest gen, insa nu am vazut efect. Si chiar daca ar fi efect, cum crezi, care numar e mai mare: acel al spammerilor si al paginilor cu spam, sau al oamenilor care raporteaza despre paginile 'ilegale' si al moderatorilor care studiaza cererile si 'curata' indexul?


Nu am scopul sa te conving ca Yahoo este mai bun ca Google. Aici nu se discuta cine e mai hitech; insa daca insisti, as vrea sa vad cum iti argumentezi opinia.
 
nu vreau sa auuuuuud!!!!! :)
nimic nu se comparaaaaaaa cantitatile de informatie de care ei dispun, sistemul lor de organizare, aplicatiile lor (ma refer la google scholar de exemplu care e incrediiiiiiibil de folositor) will never fail ever
vreau sa te intreb: cind ai facut tu search pe google chiar ai obtinut macar o dat ca rezultat niste pagini nu la tema printre primele pagini de rezultate?
 
Let the jihad begin (-:



Contra-intrebare: cind ai cautat ultima data ceva in <insert your less favourite search engine here> si nu ai gasit?

Intelegi, google e configuit ca primary search engine in Firefox, in Opera, in Mozilla, etc. Desigur ca oamenii il vor folosi, si vor atrage mai putina atentie altor SE'uri. Si daca google lucreaza, de ce sa nu-l foloseasca?
 
acum n-am timp sa scriu mult, dar iti spun: am folosit fel de fel de SE (yahoo, ask.com, msn etc) shi eram foooooarte dezamagita fooooooooooooooooaaaaaaaaaarte dezamagita :)
desigur ca nu vorbim de searches de tipul 'jessica alba' :DDDDD acush vin cu argumente, serios :)
iaca eu trebuia sa fiu mai atenta la toate detaliile care acolo ei spuneau :) tin minte ceva very special de hashuri, camere intregi cu comps care get updated fiecare noapte etc
revin :) e fun :)
si google scholar asta e search engine care iti da abstracte, paperuri etc --- foaaaarte folositor cind vrei sa limitezi anume pe lucrari stiintifice etc si rezultatele sunt EXTREM de relevante :) da in mozilla firefox e shi mai bine daca cautzi papers cu imagine dar asta alta tema :) si doar ferestruica ceea mica cu google search makes me love it automatically cu toate ca chiar nu prea folosesc nu sh de ce...
 
Wednesday said:
nu vreau sa auuuuuud!!!!! :)
asta-i cel mai bun argument.

oricum engine-ul de la google sux. citeodata 90% din rezultatele gasit sunt doar spam. trebuie urgent sa faca vre-un algoritm de filtrare.
 
cateodata? cum cautatzi voi? sau ce cautatzi voi, ca eu pana acu am gasit aproape yntotdeauna ceea ce vroiam...
 
gr8dude said:
Iata de ce multi oameni care cu adevarat cauta ceva, se duc in alte parti (yahoo, msn, sau wikipedia).

nu sunt prea entuziasmata de acest argument caci e prea evident... faptul ca google este cea mai buna search engine e bine stabilit din multe motive.. dar bine:
- inainte de toate cred ca e bine sa ne amintim cum arata pagina google si cum arata paginile msn si yahoo; eu am fost pe toate trei si pot spune din observatiile mele ca paginile yahoo si msn sunt pline de niste prostii fel de fel care iau nu stiu cit timp doar ca sa se incarce, ceea ce nu poti spune de google.. de la inceputul inceputurilor deja google iti arata ca are sarcina de search engine si nu o pagina de publicitate... asta doar un mic detaliu.
- de la inceput ar fi bine sa fie cunoscta existentza (si aparitzia mai ca in fiecare zi) a modalitatzilor de a limita cautarile pe anumite domenii de care esti interesat: vrei articole si publicatii - scholar e facut doar pentru tine, vrei definitii a termenilor ce cauti - scrie 'define' inaintea cuvintului si oooo iaca fix ce cautai, vrei sa gasesti produse sa cumperi online - froogle, vrei sa gasesti IMAGINI - google images iti limiteaza foarte bine searchul doar pe imagini, vrei ceva in alt format decit html poftim alege si cauta, cauti carti - book search doar pentru tine,... adrese, musica, stiri etc - poti sa cauti in domeniu in care iti trebuie si crede-ma gasesti resultate relevante... te ajuta sa stii cum sa cauti...
note: eu nu spun ca wikipedia este rea, imi place, dar iti da doaaaaar informatii generale, detaliile lor nu sunt indeajuns, poti sa te inspiri de la ei cum sa cauti mai bine ceva (niste termeni mai specifici) si s-o faci mai departe in google.
- nu ca as vedea necesitate urgenta in schimbari dar nu vad care ar fi grijile voastre cind google constant lucreaza pentru a ameliora serviciile, poate sa dea exemplu cineva de o search engine cu mai multe aplicatii aparind zi de zi? ei acolo chiar fac lucru... nimeni nu a spus ca se va limita la modelul pe care il au, ei cauta modalitati de a preveni spamuri samd
- acum despre linkurile care ai pus :) gr8dude, asta nu e relevant asta e genial :) (i) sa pui in google 'miserable failure' si sa obtii biografia presedintelui bush hahaha eu cind am vazut, eu nu puteam sa ma opresc din ris.. :) eu cred si multi vor fi de acord cu mine, acest rezultat reflecta nu numai cit de bine lucreaza google sa-ti dea resultate relevante dar si faptul ca in genere e vorba de supermegaengine care inca si intelege informatiile care contine hahahah :D anyways
(ii) in al doilea link nu inteleg ce nu ti-a placut, doar ti-a dat wikipedia ca primul rezultat, anyways.

continuare mai jos
 
mai departe:
- rezultatele din google sunt mai relevante fiindca pe cit de posibil nu includ situri de publicitare care sunt afishate separat in partea dreapta a ecranului in caz ca e asta ce cautai
- sistemul de ranking: este adevarat ca google stabileste importantza unei pagini (care apoi determina ordinea paginilor afishate) prin luarea in considerare a paginilor care contin linkuri spre pagina respectiva, dar in loc sa le numere, ei considera fiecare din acele pagini ca un vot pentru pagina data si valoarea acestui vot e diferita in dependentza de pagina care il da(!), se rezolva ecuatii de 500 milioane variables si 2 billion termeni (asta nu exagerare, asta asa si este); paginile care dau linkuri sunt examinate cit de bine se poate (din patentul de search engines general a statelor unite sunt o multiiiime de diferite criterii care trebuie luate in consideratie de search engines si pe care google respecta: de ex. data crearii, cit de des se schimba continutul pe pagina, cit text este etc etc); doar ca pagina ta sa fie inclusa in google search acolo sunt o multime de reguli pentru oprirea spamurilor etc (eu nu spun ca nu exista cazuri cind controlul nu a dat gresh fiindca sunt o multime de metode care pot pacali fel de fel de checkups dar la asta se lucreaza zilnic); celelalte search engines isi bazeaza rankingul de obicei pe numarul de ori in care apare cuvintul cautat pe pagina (si cum e asta mai bine?mm?)
- dar chiar daca ratingul nu este chiar la nivel si sunt diferite pagini care ishi au loc in top dar nu ar trebui, pe mine asta nu ma preocupa absolut defel: la fiecare search ti se prezinta acele pagini care contin ceea ce ai pus tu in fereastra google: si google e bun in asta fiindca: (i) da prioritate paginilor in care cuvintele se afla cit mai aproape unul de altul, (ii) da prioritate paginilor in care cuvintele sunt in ordinea in care ai scris tu, (iii) google nu doar trece prin pagina cauting cuvinte dar analizeaza totul: continutul, fonturile, locul exact al fiecarui cuvint pe pagina, (iv) si mai mult google analizeaza si continutul paginilor adiacente la aceasta (!)
 
mai depate (asta mai mult ca side notes):
- in afara faptului ca iti da rezultate relevante, google ti le da mai repede decit orice alta search engine (ei inca shi iti afiseaza cit timp a luat cautarea acolo deasuprea rezultatelor, tare clasna). cum am spus mai sus ei au o multime de retele de pcs (camere intregi din cite am inteles) shi folosing hashing (au acolo o denumire a lor pentru asta) ei au posibilitatea sa acceseze extrem de rapid paginile care contin cuvintele cautate din aceste pcs (asta e cel mai rapid ce exista.. si asta e important in cit ma priveste pe mine.. uneori chiar am la dispozitie 5 minute sa gasesc-> sa analizez o lucrare stiintifica care n-ar fi... fiecare second conteaza.. anyways).
- google e una din 5 pagini cele mai populare pe internet
- 'google' in genere a devenit verb :) pe care eu cred ca folosesc in vorbirea de zi cu zi mai mult decit 'a minca' si in genere o denumire tare superbuper eu asa cred :)

daca totusi gr8dude tu chiar crezi ca yahoo si msn e acolo unde e bine sa cautzi, poate scrii de ce? dar eu cred ca you didnt mean to say that si nu vreau sa ma leg de propozitia ceea :) pur si simplu m-a shocat :)
 
wednesday, tu stii ce inseamna "hashing"? :)
anyway..
ai scris prea mult si doar fugitiv am citit. ce am reusit sa citesc e comparatzia ta dintre wikipedia si google.. si ma mira cum numai tzi-o trecut prin cap sa le compari. sunt 2 lucruri diferite. wikipedia e inceclopedie (de aici si vine "*pedia"), iar google.. pai e un search engine.
 
ce e cu tine :)
eu stiu ce asta hashing haha :) de asta spun ca e rapid algoritmul lor hahahah
si asta nu eu am comparat cu wikipedia! asta citeste la gr8dude el a spus mai bine acolo sa cauti decit pe google si eu am raspuns :)
plizzzz :)
 
Back
Top