Formula (secretă) a Fericiri

ANDROMEDA

New Member
Pentru a sparge codul fericirii, trebuie să începem prin a realiza cine suntem cu adevărat, care este natura noastră. Şi aceasta este foarte simplu: noi suntem dorinţa de a fi fericiţi. Cu alte cuvinte, noi toţi vrem să primim plăcere, să ne bucurăm, sau, aşa cum o numeşte Cabala, noi suntem “dorinţa de a primi”.

“…Dorinţa de a primi plăcere constituie întreaga materie o Creaţiei, de la începuturi până la sfârşit…toate tipurile, fără număr, de creaturi şi varietăţile lor nu sunt decât măsuri şi valori modificate ale dorinţei de a primi.”

Cabalistul Yehuda Ashlag (Baal Hasulam),“Prefaţă la Înţelepciunea Cabalei”

Dorinţa de a primi caută satisfacţie în fiece moment şi se asigură că nu vom găsi odihna până când nu îi împlinim cererea. Ea ne determină constant şi cum ne simţim: dacă o mulţumim, suntem fericiţi, ne simţim bine, viaţa e un cântec; dacă nu, noi devenim frustraţi, furioşi, depresivi şi chiar violenţi sau sinucigaşi.

Probabil că deja aţi ghicit asta. Dar lucrul pe cera îl scăpăm mereu din vedere- şi cheia de a descifra codul fericirii- este că odată ce “dorinţa de a primi” este umplută, plăcerea pe cere o simţim dispare.

De exemplu, ştii cum e când iţi este cu adevărat foame: ai putea să mănânci o bucată de carne atât de mare de nici nu poţi spune cât (vegetarienii: consideraţi că e vorba de o bucată de tofu). Dar ce se întâmplă când vă apucaţi să mâncaţi?

Prima îmbucătură e un adevărat extaz, iar a doua este o minunăţie. Următoarea este bună, iar următoarea îmbucătură este…ok, iar următoarea este…ce-o fi. Şi următoarea este: “nu încă o îmbucătură, că mi se face rău…”

Şi aceasta se întâmplă cu toate lucrurile, nu numai cu mâncarea. Putem să petrecem ani întregi visând la o maşină sport imaginară şi când, într-un sfârşit, o obţinem, suntem emoţionaţi- ei, cel puţin pentru câteva ore sau zile. Dar curând observăm că ne bucurăm din ce în ce mai puţin până când nu ne mai încântă deloc. Şi apoi, de câte ori ne uităm la maşină, singurul lucru pe care-l vom simţi va fi împrumutul gigantic pe care-l avem de returnat în următorii zece ani!

Deci, secretul fericirii, explică Cabala, este de a adăuga un alt ingredient acestui proces, un ingredient al “intenţiei”. Asta înseamnă ca noi continuăm să simţim ca înainte, numai că îi dăm o altă turnură dorinţei noastre: o direcţionăm în afară, ca şi cum am da-o altcuiva. Cu alte cuvinte, această intenţie schimbă dorinţa noastră într-un “coridor” pentru plăcere.Adăugând o “intenţie de a da” la “dorinţa de a primi”, aşa încât plăcerea să curgă continuu prin dorinţa noastră, la nesfârşit.
Astfel, plăcerea pe care o simţim nu se va opri; va continua să meargă prin dorinţa noastră, urmând intenţia noastră. Şi dorinţa nostră va fi capabilă să primească continuu, fără a se stinge.

detalii http://www.kabbalah.info/romkab/index.htm
 
Cabala este doar o speculatie, nicidecum nu ascunde atata intelepciune si invataturi secrete cum spera unii. Si parca tastatura ta mananca i-uri. "Formula secreta a fericiriiiiii".

Indiferent de sistem religios, filozofic, obiectiv, etc, singura reteta garantata pentru fericirea personala e sa fii impacat cu tine insuti, sau in cazul tau, cu tine insati. Restul e gargara. Singurul motiv pentru care citesc carti pe teme ezoterice este largirea orizontului.
 
Andromeda, din textul tau (recunosc ca n-am nici cea mai mica idee despre kabbala) nu inteleg: renunti la dorinta sau nu? Adica explica tu cu cuvintele tale ultimul paragraf, sa zicem ca-ti argumentezi ideea ;) O sa citesc si pe site, dar cum tema nu e despre cabala, ci despre fericire, n-am avea de ce sa ne dam cu parerea despre cabala.
Daca vrei sa-ti mut tema pe forumul "religie" spune-mi.
 
bai ce ma seaca astia care vin doar sa promoveze vreun site. si ce ciuda mi-e cand ii iau in serios!
 
Nu stiu nimic despre Kabbala,dar mi-a placut ultima parte a mesajului.Din cate am inteles eu,este un fel de "daruind vei dobandi".Vei dobandi nu alte daruri in loc,cum inteleg unii,ci fericire,placere,bucurie....Cam asta cred ca a vrut sa zica...
 
intr-o publicatie care vorbea pe tema fericirii, s-a prezentat un soi de reteta a fericirii, care consta din 3 ingrediente:
1) scop
2) angajament(in atingerea scopului)
3) placere(in urma angajamentului)

de multe ori ma gandeam la aceste 3 elemente si am inteles ca, cel putin pentru mine, este universal valabila...
 
nu intelegeti ca astea sunt postari din capitolul "castigati bani pe net...'
cu cine vreti voi dialog.....???
kaballa se studiaza ca o stiinta ,se refera la insemnatatea numerelor si a combinatiilor de numere si reflectarea in viata noastra,influenta lor pentru destin,se studiaza ani multi pana sa descifrezi ceva concret...
 
cert e un lucru : ca din trecut putem intelege prezentul dar uite sa zicem sa nu tragem atentia la trecut asa de tare cit trebuie sa tragem atentia la prezentul idn ziua de azi,de ce nu te uiti in jur si ai sa intelegi ca nu mai trebuie sulite si arcuri ca sa prinzi un cerb,sniper si poc,gata ii jos,.Cu acest exemplu fac referire la educatie,educatia care a fost cindva nu mai poate fi folosita azi,parerea mea este ca astazi,in zilele noastre oamenii pun tot mai mult pret pe dezvoltarea personala,pe psihologie umana etc etc.si cred ca asa este corect.

ian trageti un ochi pe aici,am gasit un blog interesant,ma fascinat pur si simplu.:

MANIPULARE-KARETI.BLOSPOT.COM
 
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=cVQJPeRwKek"]YouTube- Sivan Garr Presents - I Love You[/ame]

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=Es0B-rfF6wc"]YouTube- Sivan Garr Presents: You Are Beautiful[/ame]
 
adica fericirea este un concept, o iluzie dupa care alergam,ne apropiem si nici nu apucam sa gustam din ea, ca o luam iar de la capat...?
 
Back
Top