Gaza

Palestina

New Member
Cindva am scris si eu pe forumu' asta. Credeam ca e cel mai reprezentativ forum al tinerilor "intelectuali" moldavi. Acum numai intru din cind in cind sa vad ce se mai discuta pe aici. Si ce eu vad, zi de zi? Cind toata lumea e indignata de masacru israilean al civililor si copiilor palestinieni din ultimele doua saptamani, cea mai discutata tema pe moldova.net e "Masturbarea" ... Sunt impresionat, pe bune... Ce sa spun, cred ca e preocuparea de baza a tinerilor "intelectuali" din Moldova. Nu stiu ce trebuie sa se mai intample in lume ca sa ne miste de pe loc, sa ne inmoaie inimele? Cat de simbolica e tacerea noastra (sau oare sa fie pretentia falsa ca nu se intampla nimic) cu cea a majoritatii liderilor lumii care se tem sa condamne genocidul din Palestina, inclusivi ai liderilor arabi, care si-a vindut sufletul sionistilor? Oare ne place mai mult sa stam cu capetele ingropati in nisip si sa nu observam nimic? Atata timp cat pe mine nu ma afecteaza, lasa sa intample ce s-or intampla... Cu asa atitudine oare vom ajunge departe? Azi palestinieni, afganezi, iraqieni, maine ne vom trezi atacati si noi. Atata timp cat vom inchide ochii in fata terorismului de stat al Israelului, SUA, Georgiei, Rusiei si al altor tari, atata timp cat il vom suporta sau sprigini prin tacearea noastra. Doar capetele o sa ne fie in nisip... daca o sa mai fie.

Asi mai vrea doar sa mai adaug ceva. Imi cer scuze daca pe cineva il deranjeaza tonalitatea mesajului meu. Indignarea mea nu e adresata nimanui personal, ci la toti in general, la toti cei care scriu pe acest forum, la toti cei care nu scriu si tac. Personal eu pot fi indignat numai pe mine mine insumi pentru faptul ca (cred) imi pierd timpul degeaba intrand pe aici. Asa ca va las sa va masturbati mai departe... numai fara mine. In alte cuvinte, NOT IN MY NAME.

P.S. Ca luare de ramas bun, niste imagini pentru reflectii...

http://desertpeace.wordpress.com/2009/01/06/phopto-gallery-of-gazas-martyred-children/
 
In loc sa acuzi forumul de indiferenta, ai fi inceput tema calm si ti-ai fi expus durerea apoi ai astepta raspunsuri.

Deci, ce e de facut? Cine-i vinovat si care-s remediile?
 
Toti cei din hamas care folosesc drept 'scut viu' copiii palestinieni si civilii sa iasa chiar acum din ascunzatorile lor de sobolani unde se ascund, nu sa stea ca niste fricosi daca tot se considera luptatori, sa moara ei ucisi de evrei, nu copiii care n-au nici o vina... blegii din hamas chiar inainte de anul nou au pus capat pacii, au declarat ca pun capat armistitiului si au inceput sa trimita rachete spre teritoriul israelitean... si acuma pentru fiecare evreu ucis armata israeliana omoara 100 de arabi... is nebuni si unii si altii... dar lu Hamas ii spun: daca ai o armata de cacat care nici armata nu se poate numi ce naiba incepi iara razboiul cu Israelu care are puterea sa stearga de pe fata pamintului toti arabii din jur? Daca is asa curajosi hamasu sa nu se ascunda folosind drept scut civilii si copiii dar sa-si traga cite un glonte in cap cu totii, sa iasa in fata lumii 'luptatorii', sa arate cit is de curajosi in fata armatei evreesti sau sa se predea si sa fie pus capat acestei 'organizatii' hamas... dar lor nu le pasa de civilii si copiii ucisi, ei stau si se ascund ca guzganii cind vine vorba sa lupte si tot ce pot sa faca e sa trimita rachete spre orasele israelitene... i-au prevenit doar sa inceteze, dar ei nu se ogoiesc si pentru fiecare evreu ucis acest stat Israel ucigas omoara cite o suta de arabi... imi vine sa va scuip pe toti: evrei si arabi, de 60 de ani nu va puteti intelege in privinta la bucatica ceea de pamint si va ucideti inde voi... de citiva ani urmaresc situatia din Palestina-Israel si mi se face sila...de-acum nu mai mira pe nimeni... eu cred ca nu mai merita nici o atentie conflictul dintre evrei si arabi care de 60 ani se omoara intre ei, o sa se urasca intre ei in continuare si atita timp cit exista acolo un stat evreiesc Israel inconjurat de arabi or sa se omoare mai departe sute de ani de-acum in colo, caci alde hamas nu au de gind sa renunte la scopul lor de baza: distrugerea statului Israel.
 
E complicata treaba acolo si mai nimeni nu spune cine are dreptate. Ei au facut statul Israel pe pamantul cumparat de la Palestinieni. Treaba a inceput pe fondul sfarsitului WW2 cand evreii nu mai aveau ce cauta in europa si o importanta parte deja emigrasera acolo. Deoarece s-au inmultit evreii au inceput conflictele interreligioase deoarece statul palestina se dorea declarat islamic. Si asa a inceput scandalul. Deoarece toata europa si america i-au ajutat au reusit sa-si intemeieze un stat dar din cauza rezistentei populatiei palestiniene au inceput deportarile epurari etnice, razoaie religioase si toate panaramile. Ce se intampla acum s-a mai intamplat si o sa se mai intample. Razboiul asta nu o sa se termine niciodata.
 
Palestina;218826 said:
Cindva am scris si eu pe forumu' asta. Credeam ca e cel mai reprezentativ forum al tinerilor "intelectuali" moldavi. Acum numai intru din cind in cind sa vad ce se mai discuta pe aici. Si ce eu vad, zi de zi? Cind toata lumea e indignata de masacru israilean al civililor si copiilor palestinieni din ultimele doua saptamani, cea mai discutata tema pe moldova.net e "Masturbarea" ... Sunt impresionat, pe bune... Ce sa spun, cred ca e preocuparea de baza a tinerilor "intelectuali" din Moldova. Nu stiu ce trebuie sa se mai intample in lume ca sa ne miste de pe loc, sa ne inmoaie inimele? Cat de simbolica e tacerea noastra (sau oare sa fie pretentia falsa ca nu se intampla nimic) cu cea a majoritatii liderilor lumii care se tem sa condamne genocidul din Palestina, inclusivi ai liderilor arabi, care si-a vindut sufletul sionistilor? Oare ne place mai mult sa stam cu capetele ingropati in nisip si sa nu observam nimic? Atata timp cat pe mine nu ma afecteaza, lasa sa intample ce s-or intampla... Cu asa atitudine oare vom ajunge departe? Azi palestinieni, afganezi, iraqieni, maine ne vom trezi atacati si noi. Atata timp cat vom inchide ochii in fata terorismului de stat al Israelului, SUA, Georgiei, Rusiei si al altor tari, atata timp cat il vom suporta sau sprigini prin tacearea noastra. Doar capetele o sa ne fie in nisip... daca o sa mai fie.

Asi mai vrea doar sa mai adaug ceva. Imi cer scuze daca pe cineva il deranjeaza tonalitatea mesajului meu. Indignarea mea nu e adresata nimanui personal, ci la toti in general, la toti cei care scriu pe acest forum, la toti cei care nu scriu si tac. Personal eu pot fi indignat numai pe mine mine insumi pentru faptul ca (cred) imi pierd timpul degeaba intrand pe aici. Asa ca va las sa va masturbati mai departe... numai fara mine. In alte cuvinte, NOT IN MY NAME.

P.S. Ca luare de ramas bun, niste imagini pentru reflectii...

http://desertpeace.wordpress.com/2009/01/06/phopto-gallery-of-gazas-martyred-children/

Mai gaz ::da ce au moldovenii cu palestina?????si tema masturbarea,avea se fie stearsa sau închisa daca nu ar fi înteresanta pentru membri sau (moderatorului)si te doare pe tine într un loc daca ne masturbam esti chip ca în la palestina nu stiu de masturbare!!!!!!))))daca umbla cu fataua în cap nu înseamna cas îngeri ok?????

"""Cind toata lumea e indignata de masacru israilean al civililor si copiilor palestinieni din ultimele doua saptamani, cea mai discutata tema pe moldova.net e "Masturbarea" ... """Sunt impresionat, pe bune... Ce sa spun, cred ca e preocuparea de baza a tinerilor "intelectuali" din Moldova"""

((-Gîndestete ce scrii înaite de a posta asa fraze ca întro buna zi poti sa ramîi fara cap pe umeri!!!))

si totusi nu am înteles folosul mesajului tau ?????????ce vreai sa raspundem la asa mesaj ???sau pote vreai ca noi sa venim la ajutor ???sau vreau sa facem miting????????(greva)ajutor la palestina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

a da am uitat , despre tacerea noastra !!!ce vreai sa spunem ???,în moldova ce nai spune deodata te ia politia si te închide !!!ce sa mai spuna oameni de palestina, daca ei nu pot spune nimic de moldova!!!!!????

si daca crezi ca pierzi timpul cîntînd pe aici ,ce mai intri ??? nu cred ca cineva te asteapta.
 
Si eu am scris cindva pe aici ... si am vazut ca sunt numai evrei care posteaza tot felul de prostii ...
In curind evreii vor regreta mult pentru demonstratia de sustinere a Israelului.
Acum priviti cum evreii omoara copii. Oare nu sunt eu singuri TERORISTI. ISRAEL+SUA=TERORISM 11.09.2008, Madrid, Londra si multe altele sunt facute de evrei.

http://www.elfarra.org/gallery/gaza.htm

3 saptamini de razboi si minciuna a mass media. 1400 morti 4000 raniti. 75% copii si femei. Asta pot evreii,
 
Nu-i neaparat sa fii crestin, musulman, iudeu, sau sa fii de vre-o nationalitate ca sa intelegi durerea si suferinta acestor oameni, trebuie sa fii "om" ca sa intelegi unde e dreptatea?
acolo unde se omoara mii de copii si femei, sauacolo unde mor citeva zeci de "tirani" fara inima.
 
Asa cum fiecare popor are o bucata de pamant pe planeta asta, nemtii in Germania, rusii in Rusia, romanii in Romania; asa au dreptul sa aiba si evreii o bucata de pamant, o insula mica intr-o mare musulmana. In aceasta pozitie Israelul, este nevoit in a se apara. Hamas a avut tot timpul o atitudine combativa fata de statul Israel, iar faptul ca acum ca sunt la putere, complica si mai mult lucrurile. Civilii palestinieni, sunt in mare parte nevinovati pentru tot ce se intampla, cu exceptia faptului ca multi sustin gruparea Hamas la putere, care este considerata pe plan mondial ca fiind o organizatie terorista. Ca si zicala in engleza, "Who lives by the sword, dies by the sword".
Lumea vrea o explicatie pentru sutele de civili palestinieni ucisi in raidurile aeriene si bombardamentele israeliene; dar o explicatie pentru rachetele si mortierele cazute in cartierele de locuit si civile din Israel exista?
 
FogDucker;218895 said:
Asa cum fiecare popor are o bucata de pamant pe planeta asta, nemtii in Germania, rusii in Rusia, romanii in Romania; asa au dreptul sa aiba si evreii o bucata de pamant, o insula mica intr-o mare musulmana

Stii care e numele adevarat a poporului care a emigrat acolo unde astazi este situat statul Israel?

Stii cat la suta din locuitorii de pe acelasi teritoriu, la data fondarii statului Israel erau evrei?

Daca au emigrat pe teritoriul actualului stat israel, inseamna ca acolo isi au originile, putand astfel revendica acest teritoriu?

Daca cumperi pamant inseamna ca ai cumparat o bucata dintr-o tara sau ai cumparat dreptul de a-l exploata si de a construi pe el?
 
Bun, vad ca esti plin de date, totusi, evreii unde sa locuiasca? Europa a dovedit ca nu-i prea iubeste, iar America pare a fi singurul loc unde sunt acceptati(si nu numai...acceptati, dar asta e o alta poveste...). Totusi unde?
 
Cind a aparut Israelul ca stat?
Dupa al II-lea razboi mondial in 48. Evreii au ocupat paminturile palestinilor. Astfel au devenit ocupanti. Acest stat Israel - s-a format cu singe si durere. Cu moartea a mii de palestenieni.
Astazi ei vor sa duca jocul pina la capat. Chiar daca omoara mii de copii ... vor sa ocupe Palestina in intregime. SUA ii ajuta pe evrei, dealtfel Senatul american e condus de masoni evrei. Cu asta se si explica toata sustinerea din partea SUA.
SUA si ISRAELUL sunt state teroriste, si mint ca lupta cu teroarea islamistilor, care nu exista.

http://www.islamnews.ru/video-view-115.html

si inca ceva

http://www.islamnews.ru/video-view-60.html
http://www.islamnews.ru/video-view-116.html
http://www.islamnews.ru/video-view-183.html
 
sergius;218888 said:
Si eu am scris cindva pe aici ... si am vazut ca sunt numai evrei care posteaza tot felul de prostii ...
In curind evreii vor regreta mult pentru demonstratia de sustinere a Israelului.
Acum priviti cum evreii omoara copii. Oare nu sunt eu singuri TERORISTI. ISRAEL+SUA=TERORISM 11.09.2008, Madrid, Londra si multe altele sunt facute de evrei.

http://www.elfarra.org/gallery/gaza.htm

3 saptamini de razboi si minciuna a mass media. 1400 morti 4000 raniti. 75% copii si femei. Asta pot evreii,

Te numeri si tu printre evreii aia care posteaza numai prostii? Trebuie sa fii putin(sau mai mult) dus cu pluta daca te mira ca evreii sustin Israelul. Ce ai vrea? Sa sustina Hamasul? Dar poate ca si tu faci parte din Hamas daca iti permiti sa ii ameninti pe altii. Din cate am citit pana acum cei din Hamas au inceput sa traga cu rachete. Israelul a ripostat si asa au ajuns acolo unde sunt acum. Si din cate mai stiu eu numai niste descreierati isi invata copiii sa se arunce in aer crezand ca Alah o sa le dea munti de pilaf cu carne de oaie si o gramada de fecioare. Si cum dupa o tampenie nu poate urma decat alta, vad ca si 11.09, Madrid si Londra sunt tot opera evreilor. Se pare ca e prea cald in deserturile arabe.
Si sa stii ca nu sunt evreu, sunt crestin ortodox si gandesc singur. Nu am nevoie sa gandeasca altii pentru mine asa cum e cazul tau.
 
Ancuta;218918 said:
Cind a aparut Israelul ca stat?
Dupa al II-lea razboi mondial in 48. Evreii au ocupat paminturile palestinilor. Astfel au devenit ocupanti. Acest stat Israel - s-a format cu singe si durere. Cu moartea a mii de palestenieni.
Astazi ei vor sa duca jocul pina la capat. Chiar daca omoara mii de copii ... vor sa ocupe Palestina in intregime. SUA ii ajuta pe evrei, dealtfel Senatul american e condus de masoni evrei. Cu asta se si explica toata sustinerea din partea SUA.
SUA si ISRAELUL sunt state teroriste, si mint ca lupta cu teroarea islamistilor, care nu exista.

Primul stat evreesc a fost consemnat cu mult inainte sa fie pomeniti arabii. Palestinienii de azi sunt numai niste arabi care au ocupat actualul teritoriu in urma expansiunii arabe care a inceput in evul mediu. Asa ca numele de palestinieni nu le apartine. Sunt arabi si au ocupat si ei un teritoriu care nu le apartinea si tot cu sange si teroare pana la oceanul Atlantic. Dar deh! Lor le-a dat voie Mohamed sa-si faca de cap. Arabii din Palestina sa voteze mai multi cu FLP nu cu Hamas si au sa traiasca mai bine. Mai ales daca renunta la terorism.
 
Rapax;218923 said:
Primul stat evreesc a fost consemnat cu mult inainte sa fie pomeniti arabii. Palestinienii de azi sunt numai niste arabi care au ocupat actualul teritoriu in urma expansiunii arabe care a inceput in evul mediu. Asa ca numele de palestinieni nu le apartine. Sunt arabi si au ocupat si ei un teritoriu care nu le apartinea si tot cu sange si teroare pana la oceanul Atlantic. Dar deh! Lor le-a dat voie Mohamed sa-si faca de cap. Arabii din Palestina sa voteze mai multi cu FLP nu cu Hamas si au sa traiasca mai bine. Mai ales daca renunta la terorism.

Foarte bine scris!




Si cand ma gandesc la Kosovo...
 
FogDucker;218895 said:
Asa cum fiecare popor are o bucata de pamant pe planeta asta, nemtii in Germania, rusii in Rusia, romanii in Romania; asa au dreptul sa aiba si evreii o bucata de pamant, o insula mica intr-o mare musulmana.

Cu asa logica, de ce oare toate popoare care n-au "bucati" de pamant sa nu inceapa prin violenta si razboaie sa rupa din bucati pe ici pe-colo? De ce sa nu se duca si tiganii in India si sa-si creeze un stat acolo, masacrind vre-o citeva mii de indieni in proces? Dar palestinienii au drept la bucata lor de pamint, dreptul negat lor de catre "Israel"?

Mai bine ai incerca sa cercetezi si sa raspunzi la intrebarile date de PainGiver, si ai vedea ca la inceputul secolului XX nr evreilor in Palestina era in jurul 10%, iar pina 1948 nu depasea 30 % ( http://www.cjpme.ca/documents/En Demographics Factsheet v.1.pdf ) Cine aveau mai mare drept sa-si creeze statul, arabii palestinieni, sau evreii, daca consideram nr. de locuitori ca criteriul de baza?

" In aceasta pozitie Israelul, este nevoit in a se apara.

Daca nu ar ataca ei primii, n-ar avea nevoie sa se "apere". Buna aparare, prin masacrarea copiilor...

Civilii palestinieni, sunt in mare parte nevinovati pentru tot ce se intampla, cu exceptia faptului ca multi sustin gruparea Hamas la putere, care este considerata pe plan mondial ca fiind o organizatie terorista. Ca si zicala in engleza, "Who lives by the sword, dies by the sword".
Lumea vrea o explicatie pentru sutele de civili palestinieni ucisi in raidurile aeriene si bombardamentele israeliene; dar o explicatie pentru rachetele si mortierele cazute in cartierele de locuit si civile din Israel exista?

Deci, cei care sustin gruparea Hamas la putere, adica mai mult de 60 % din 1.5 milioane de civili palestinieni sunt vinovati pentru tot ce se intampla, vinovati ca Israelul le ucide copii. Buna logica, n-am ce zice. De cine este considerata "terorista", de USA si Israel care a finantat Hamas-ul prin anii 80' ca contrabalanta la PLO? Divide et impera? Cind PLO conducea rezistenta era considerata o organizatie terorista, iar cind succesorul ei Fatah s-a corupt si s-a vindut americanilor, Hamas, cel democratic ales, a preluat stafeta "terorista", prin faptul ca se opune ocupatiei ilegale israilene. Sa-ti mai spun cine mai era pe lista terorista a americanilor pina in anii 90'? Nelson Mandela cu Congresul sau National African, tii cunoscut numele? Iar dupa ce toata lumea si-a dat seama cine erau teroristii adevarati, a devenit dintr-o data luptator pentru libertate. Ce-ar fi sa nu inghitim toate "cotletele" cu care ne hraneste mass-media...

Intrebi care-i explicatia pentru rachetele Hamas? Tu, daca te-ai trezi intr-o buna zi cu tara ocupata de straini, inconjurat de zidul dupa care n-ai avea dreptul sa iesi, supus unei blocade economice menite sa-ti distruga orice speranta la existenta si statalitate, vazind cum ti se omoara rudele si copii, n-ai recurge oare la rezistenta? In 3 ani dupa ce au iesit din Gaza, deci inainte de ultimul masacru, 11 israileni au murit de la rachete palesteniene, timp ce intre 2005 si 2007 israilenii au omorat 1290 de palestinieni, dintre care 222 copii... Care-i explicatia?

http://www.guardian.co.uk/world/2009/jan/07/gaza-israel-palestine
 
bai Palestina si pe toti pro-arabii sa va intreb: da arabii cum au cucerit Egiptul, tot nordul Africii , Mesopotamia (irakul), cum au islamizat Perisa (Iranul) etc.? Adica la un moment dat in istorie arabii au avut dreptul sa cucereasca teritorii, sa omoare, sa arabizeze iar acuma cind altii procedeaza exact ca ei nu mai e 'corect'? Unde a disparut limba egipteana, civilizatia coptica, erau crestini inainte de invazia araba... ce s-a intimplat cu limbile aramaica , asiriana etc.
si acuma in '48 cind evreii procedeaza exact ca arabii si cuceresc un teritoriu sub pretextul ca stramosii lor au locuit acolo cindva... (dupa ce in Europa au fost exterminati vreo 6 milioane)... unde sa-i mai bagi pe evreii astia, in Europa nazistii i-au exterminat cu milioanele... iar voi toti arabii la un loc cit pamint aveti: Nordul Africii, peninsula Araba, Siria, Iraq... si ce bucatica de pamint au evreii care-s inconjurati din toate partile de arabi, arabi care viseaza la disparitia statului Israel de pe harta... bai de 60 ani nu va puteti resemna ca ati pierdut Palestina... vad ca numai Egpitul si Iordania au facut pace cu Israelul... poate cindva vor ajunge evreii la o intelegere cu Siria si atunci tot felul de hezbollah sau hamas vor disparea de fata pamintului... dar pina atunci daca sinteti prosti bai Palestina si sustineti hamasul care trimite rachete spre teritoriul Israelului, in loc sa-i dezarmati si sa puneti capat la tot felul de organizatii care au drept scop distrugerea israelului... si vezi cum raspund acesti evrei ucigasi? pentru fiecare evreu mort ei omoara cite 100 de arabi...
 
nu va mai puneti mintea cu evreii, caci daca vreti razboi eu va asigur ca evreii dispun de mijloacele ca sa stearga de pe fata pamintului toti arabii din jur... sinteti asa de prosti ? vreti sa nu mai ramina nici un palestinian? evreii dispun de mijloacele necesare daca o cautati cu luminarea... asa ca alegeti: 1. ori vreti pace si renuntati la ideea de distrugere a statului Israel. 2. iar daca vreti razboi si stiti ca din punct de vedere militar sinteti de cacat sinteti zero in comparatie cu israelul asta e realitatea , ei in orice moment pot sa va stearga pe toti de pe fata pamintului, dispun de mijloace sa se apere... ce alegeti? convietuirea in pace , ori daca n-ati renuntat la ideea de distrugere a statului israel atunci israelu va distruge pe toti si nu ramine nici urma de voi... si ca sa nu crezi ca-s vreun simpatizant a isralelului iti spun ca mi-i paralel de cele ce se intimpla in Palestina , n-am nica nici cu arabii nici cu evreii dar stiu ca din toata povestea asta voi arabii sinteti cei care aveti de pierdut caci din '48 dupa fiecare razboi arabo-israelitean arabii erau de fiecare data acei care pierdeau, caci asta e realitatea: sinteti de cacat dpdvd militar iar evreii dispun de mijloace sa va extermine pe toti... eu stiu cum is evreii is spurcati , ei cred ca sint poporul ales, adica tot is fanatici: cred ca palestina e pamintul fagaduintei iar voi voi arabii sintei pur si simplu niste prostalani daca va puneti mintea cu evreii: "don't fuck with the jews"
 
Superboy;218960 said:
nu va mai puneti mintea cu evreii, caci daca vreti razboi eu va asigur ca evreii dispun de mijloacele ca sa stearga de pe fata pamintului toti arabii din jur... sinteti asa de prosti ? vreti sa nu mai ramina nici un palestinian? evreii dispun de mijloacele necesare daca o cautati cu luminarea... asa ca alegeti: 1. ori vreti pace si renuntati la ideea de distrugere a statului Israel. 2. iar daca vreti razboi si stiti ca din punct de vedere militar sinteti de cacat sinteti zero in comparatie cu israelul asta e realitatea , ei in orice moment pot sa va stearga pe toti de pe fata pamintului, dispun de mijloace sa se apere... ce alegeti? convietuirea in pace , ori daca n-ati renuntat la ideea de distrugere a statului israel atunci israelu va distruge pe toti si nu ramine nici urma de voi... si ca sa nu crezi ca-s vreun simpatizant a isralelului iti spun ca mi-i paralel de cele ce se intimpla in Palestina , n-am nica nici cu arabii nici cu evreii dar stiu ca din toata povestea asta voi arabii sinteti cei care aveti de pierdut caci din '48 dupa fiecare razboi arabo-israelitean arabii erau de fiecare data acei care pierdeau, caci asta e realitatea: sinteti de cacat dpdvd militar iar evreii dispun de mijloace sa va extermine pe toti... eu stiu cum is evreii is spurcati , ei cred ca sint poporul ales, adica tot is fanatici: cred ca palestina e pamintul fagaduintei iar voi voi arabii sintei pur si simplu niste prostalani daca va puneti mintea cu evreii: "don't fuck with the jews"

Imi placi. Nu cred ca o sa inteleaga situatia. Asta e.
 
Eu unul sunt in dilema.

Nu ii vreau pe evrei acasa la mine.
In acelasi timp, nu pot sa nu ma mir, cum de este singura tara careia i se permite inca sa faca cuceriri teritoriale cu arma in mana. Ar mai fi si Rusia.

N-am rubedenii acolo, si tehnic vorbind mi se cam rupe. Ideea in sine ma indispune ... lejer. Din punctul meu de vedere, n-au decat sa se omoare toti, e problema lor.

Da' tot tehnic vorbind, evreii de azi nu au ce cauta acolo. Is neam de turcaleti si istoriceste vorbind, nu au dreptul de a revendica pamanturi pe acolo nici macar unu la suta din cat au palestinienii.

Dar eu ma bucur ca in sfarsit sunt un popor normal, care are un pamant de aparat, de udat cu sudoarea fruntii LOR, cu sangele LOR, ca fac si ei armata acu' in al treisprezecelea ceas, ca iubesc in sfarsit o bucata de pamant. In fine...ma bucur sincer ca au intrat in randul lumii. De situatia in care se aflau pana la al doilea razboi mondial, suntem partial vinovati si noi europenii, nu doar ei.

Cum ziceam, ma bucur sincer pentru ei.
 
Back
Top