Google in limba moldoveneasca

vasile80

Member
Nu stiu de cat timp exista, dar am ramas surprins. Exista google in limba moldoveneasca ...

www.google.md

Pagina contine si o versiune in limba rusa (cu toate ca ucrainenii sunt a doua populatie din stat, nu rusii). In limba romana nu exista nici o trimitere, cu toate ca 20% din populatia tarii vorbeste limba romana (conform recensamantului).
 
vasile80;160756 said:
Nu stiu de cat timp exista, dar am ramas surprins. Exista google in limba moldoveneasca ...

www.google.md

Pagina contine si o versiune in limba rusa (cu toate ca ucrainenii sunt a doua populatie din stat, nu rusii). In limba romana nu exista nici o trimitere, cu toate ca 20% din populatia tarii vorbeste limba romana (conform recensamantului).

care 20%?? majoritatea.. nu exista limba moldoveneasca...

demult exista google.md; cel putzin de vreo 9 luni am vazut chestia asta...
mai e o nuantza: daca alegi in setari ca vrei interfatza sa fie in romana, data viitoare cand mergi la setari, nu mai este "moldoveneasca" in lista (este insa "romana (Republica Moldova)")
 
Mi-a aparut direct (fara sa umblu la nimic) goole Moldova in spaniola :D O fi de la setarile alea de care zice Groparu; cred c-am facut eu ceva pe vremuri cand ma enerva google ca ma redirectiona automat la google Romania, iar pe mine ma interesa sa caut in spaniola.
 
solara;160855 said:
Mi-a aparut direct (fara sa umblu la nimic) goole Moldova in spaniola :D O fi de la setarile alea de care zice Groparu; cred c-am facut eu ceva pe vremuri cand ma enerva google ca ma redirectiona automat la google Romania, iar pe mine ma interesa sa caut in spaniola.

aha.. cred si eu ca-i de la setari..
 
vasile80;160756 said:
Nu stiu de cat timp exista, dar am ramas surprins. Exista google in limba moldoveneasca ...

www.google.md

Pagina contine si o versiune in limba rusa (cu toate ca ucrainenii sunt a doua populatie din stat, nu rusii). In limba romana nu exista nici o trimitere, cu toate ca 20% din populatia tarii vorbeste limba romana (conform recensamantului).

:))) in limba moldoveneasca sau in limba romana?
 
SweetKeo;160995 said:
:))) in limba moldoveneasca sau in limba romana?

intra pe google.md, apoi baga-te la "[SIZE=-2]Preferinţe"
acolo este (culmea!):
"[/SIZE][FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]Limba Interfaţei[/SIZE][/FONT][FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]"[/SIZE][/FONT] in versiunea "moldoveneasca"
"[FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]Limbajul interfeţei"[/SIZE][/FONT] in versiunea romana.

daca e setata romana, limba "moldoveneasca" in lista apare ca "Romana (Moldova)"; daca e selectata "moldoveneasca" -- asa si apare in lista.

astia de la google am impresia ca au de gand sa fie avocatzi ai limbii "moldovenesti", aratand ca-i diferita de romana... (sint utilizate alte cuvinte in interfatza)

PS: daca o sa stergi toate "cookies" de la *.google.*, apoi intri la google.md, o sa vezi google in limba "moldoveneasca"
 
Propunem sa facem un demers catre Google, sa scoata versiunea aia. E o bataie de joc la adresa noastra. Si ce traduceri au facut, in baza carui dictionar? Pt ca nu cred ca l-au folosit pe acel al lui Stati. :)
 
lelaina;161005 said:
Propunem sa facem un demers catre Google, sa scoata versiunea aia. E o bataie de joc la adresa noastra. Si ce traduceri au facut, in baza carui dictionar? Pt ca nu cred ca l-au folosit pe acel al lui Stati. :)

nu stiu in baza carui dictzionar, dar parca nu-i al lui Stati.. (acela de fapt nici dictzionar nu poate fi numit :hlizesc:)

referitor la demers -- trebuie, insa demersul trebuie si o greutate sa aiba, sa semneze cat mai multa lume... poate sa-i trimitem sa citeasca http://en.wikipedia.org/wiki/Moldovan_language :)?

"Moldovan (also Moldavian) is the official name for the Romanian language in the Republic of Moldova and in the territory of Transnistria.[1] The Constitution of Moldova declares that the Moldovan language is the official language of the state. The majority of linguists, however, consider standard Moldovan to be identical to standard Romanian.[2]"
 
Hai , dar nu numai la google - si la wikipedia si la alte site-uri ,iar mai apoi ,
daca se vor lua masuri - sa trecem la actiune si in offline.
Trebuie sa avem un punct de vedere binegandit si argumentat.
 
Politically correct e sa existe acest Google Moldova, si lb folosita sa fie moldoveneasca (conform Constitutiei RM), dar fara traduceri de genul celor mentionate mai sus...sau poate asta era doar un caz izolat, pe care nu-l observase nimeni pana acum. :) Plus, cine lucreaza in domeniu, stie ce limba e impusa de catre guvernanti pe site-urile RM oficiale si cat de repede sunt sunati cei ce le administreaza pt a skimba termenul de "romana", daca l-au folosit din greseala.
 
lelaina;161011 said:
Politically correct e sa existe acest Google Moldova, si lb folosita sa fie moldoveneasca (conform Constitutiei RM), dar fara traduceri de genul celor mentionate mai sus...sau poate asta era doar un caz izolat, pe care nu-l observase nimeni pana acum. :) Plus, cine lucreaza in domeniu, stie ce limba e impusa de catre guvernanti pe site-urile RM oficiale si cat de repede sunt sunati cei ce le administreaza pt a skimba termenul de "romana", daca l-au folosit din greseala.


despre corectitudinea politica deja am scris cate ceva... ;)

si totusi aceste 2 versiuni difera. am impresia ca doreste cineva astfel sa demonstreze ca aceste 2 limbi sint diferite...
 
"..Era inceputul primaverii (in mijlocul iernii) .S-au sfirsit sarbatorile si cele pe stil nou si cele pe stil vechi. Zapada s-a topit. Soarele stralucea,iar in paginile unui forum a inceput "sa incolteasca " floarea libertatii , semanata inca la sfirsitul deceniului opt al secolului douazeci..."

Acesta este un posibil inceput de scenariu dintr-o piesa in care noi putem fi
actori dar si regizori. Uni in roluri principale altii secundare ,dar cu totii in roluri importante.
"Piesa" e compusa din mai multe parti si n-are inca o denumire.
Prima parte ar putea fi numita "limba maldavineasca - offtopic".

Propun formarea unui "grup de lucru" pentru regizarea ,continuarea scenariului si interpretarea piesei.
Este binevenita orce ideie ,orce propunere constructiva.

Aceasta "piesa" nu este una oricare ci una care va avea un succes rasunator ,altfel nici nu poate fi .
O necunoscuta mai este si timpul de realizare. Acesta termen ar putea fi restrins prin participarea oamenilor simpli , ong-urilor , mas-media ,
primarilor , deputatilor , ROMANILOR de peste Prut etc.

Hai sa aratam de ce sintem in stare , sa fim mindri ca sintem ROMANI !
 
lelaina;161011 said:
Politically correct e sa existe acest Google Moldova, si lb folosita sa fie moldoveneasca ...
Pai atunci ar trebui sa existe si multe alte limbi : austriaca, braziliana, mexicana, algeriana s.a.
 
Sfinx;161065 said:
Pai atunci ar trebui sa existe si multe alte limbi : austriaca, braziliana, mexicana, algeriana s.a.

aha: canadiana de tip1 (engleza), canadiana de tip2 (franceza), americana, australiana, ... :hlizesc:
 
groparu;161019 said:
si totusi aceste 2 versiuni difera. am impresia ca doreste cineva astfel sa
demonstreze ca aceste 2 limbi sint diferite...

Poate au angajat un roman care stia romana (pt varianta in romana) si un moldovean cu romana schioapa pt varianta md.
 
solara;161144 said:
Poate au angajat un roman care stia romana (pt varianta in romana) si un moldovean cu romana schioapa pt varianta md.

solara, esti "funny" ca deobicei.
 
N-am vrut sa jignesc pe nimeni, imi cer scuze daca asa s-a inteles. N-a fost nicio gluma.
Am si specificat "un roman care stie romana", n-am lasat sa se inteleaga ca e evident ca cei din Ro stiu romana, iar moldovenii o vorbesc mai pe ghicite.
 
Back
Top