iadul

blood

New Member
credeti ca exista?? se poate caracteriza ca fiind mania lui Dumnezeu, sau e doar o aberatie? daca exista iad, obligatoriu trebuie sa existe si rai?
 
Biblia ne spune ca dupa momentul mortii oamenii merg in Rai sau in Iad,in functie de alegerea pe care au facut-o in timpul vietii.Credinciosii vor fi aproape de Dumnezeu,adica in Rai,iar pe necredinciosi ii asteapta pedeapsa vesnica in Iad.......lacul de foc si.....tot tacamul....deci,tu alegi unde mergi in vacanta.........personal consider ca este frumoasa povestea,dar cine stie?...poate in timp voi avea o alta parere.....acum insa,consider ca atunci cand spun o minciunica nu Satana ma trage de limba,iar cand iau o nota mare este pentru ca am invatat si nu pentru ca mi-a dat-o Doamne-Doamne.
 
blood;209852 said:
credeti ca exista?? se poate caracteriza ca fiind mania lui Dumnezeu, sau e doar o aberatie? daca exista iad, obligatoriu trebuie sa existe si rai?
Omule, ciudata intrebare... Nu exista raspuns care sa te convinga. Dumnezeu e ceva in care trebuie sa crezi. Cei ce nu cred in Dumnezeu dar spun ca exista iad se contrazic pe sine insusi. Daca crezi apoi trebuie sa intelegi si ca tot ce scrie in biblie e adevarat. Exista iadul, si nu te indoi de asta daca crezi in Dumnezeu. Mai bine te interesezi de cum ai respecta legile lasate de Dumnezeu, decat de existenta ...
 
olenyka;209858 said:
Biblia ne spune ca dupa momentul mortii oamenii merg in Rai sau in Iad,in functie de alegerea pe care au facut-o in timpul vietii.Credinciosii vor fi aproape de Dumnezeu,adica in Rai,iar pe necredinciosi ii asteapta pedeapsa vesnica in Iad.......lacul de foc si.....tot tacamul....deci,tu alegi unde mergi in vacanta.........personal consider ca este frumoasa povestea,dar cine stie?...poate in timp voi avea o alta parere.....acum insa,consider ca atunci cand spun o minciunica nu Satana ma trage de limba,iar cand iau o nota mare este pentru ca am invatat si nu pentru ca mi-a dat-o Doamne-Doamne.

bun, am inteles in mare ce ai vrut sa spui. Ai mentionat ,,pe necredinciosi ii asteapta pedeapsa vesnica in iad.." Asa... deci din spusele tale nu exista reincarnarea, asa-i?? Atunci de ce tot se vorbeste cum ca ar fi scoasa REINCARNAREA din Biblie? Ea exista, dar a fost scoasa pentru a nu bulversa populatia, oamenii.. Credinciosii respectiv necredinciosii nu vor sta vesnic in IAD respectiv in RAI. Te contrazic pe aceasta tema...
 
hackus;209870 said:
Omule, ciudata intrebare... Nu exista raspuns care sa te convinga. Dumnezeu e ceva in care trebuie sa crezi. Cei ce nu cred in Dumnezeu dar spun ca exista iad se contrazic pe sine insusi. Daca crezi apoi trebuie sa intelegi si ca tot ce scrie in biblie e adevarat. Exista iadul, si nu te indoi de asta daca crezi in Dumnezeu. Mai bine te interesezi de cum ai respecta legile lasate de Dumnezeu, decat de existenta ...

Okey, o sa tin cont de sfaturile tale. Merci.
 
ba cum sa nu,biserica primelor secole a acceptat teza reincarnarii,mai tarziu insa,aceasta teza a fost excomunicata,iar biserica nu a facut decat sa excluda treptat toate textele si documentele care nu corespundeau noii dogme.
 
hackus;209870 said:
Omule, ciudata intrebare... Nu exista raspuns care sa te convinga. Dumnezeu e ceva in care trebuie sa crezi. Cei ce nu cred in Dumnezeu dar spun ca exista iad se contrazic pe sine insusi. Daca crezi apoi trebuie sa intelegi si ca tot ce scrie in biblie e adevarat. Exista iadul, si nu te indoi de asta daca crezi in Dumnezeu. Mai bine te interesezi de cum ai respecta legile lasate de Dumnezeu, decat de existenta ...


Consider acest raspun absolut logic si adevarat. La ce ti-ar folosi sa primesti un raspuns la aceasta intrebare daca nu crezi in Dumnezeu.
 
Mie imi place partea vechiului testament unde poti sa te casatoresti cu 2-3 femei... cand revenim la aceasta ideologie devin practicant activ :D.
 
PiggyEFromHell;210118 said:
Mie imi place partea vechiului testament unde poti sa te casatoresti cu 2-3 femei... cand revenim la aceasta ideologie devin practicant activ :D.

Faptul ca nu crezi ce scrie Biblia despre pacat si iad, ma face sa nu ma mir de asemenea raspunsuri. Inteleg, vrei sa pari amuzant, dar cred ca multi oameni cauta raspuns la intrebarea acestui topic. Cred ca si tu, in momente de singuratate si pustiu sufletesc o faci... sau o vei face.
 
eh dak exista iadul,eu in mod sigur nu o sa fiu cuminte..vreau neaparat sa ajung acolo sa joc cartzi pe dezbracate cu dl. Nichita Stanescu sh dl. Jim Morrison..sh inca nishte domni kre banuiesc k vor muri inaintea mea.. :hipie:
 
Kory;210119 said:
Faptul ca nu crezi ce scrie Biblia despre pacat si iad, ma face sa nu ma mir de asemenea raspunsuri. Inteleg, vrei sa pari amuzant, dar cred ca multi oameni cauta raspuns la intrebarea acestui topic. Cred ca si tu, in momente de singuratate si pustiu sufletesc o faci... sau o vei face.

In momentele de singuratate si pustiu sufletesc ma duc la sala, ies la o bere cu amicii sau invat. Iar apoi nu am glumit referindu-ma la vechiul testament. Nu stiu de ce uita biserica ca in vechiul testament poligamia era ok. Iar acum cica o fi pacat. De ce? Adica cum, vechiul testament nu mai e cuvantul lui Dumnezeu? E out-of-date numai pentru ca e vechi? Atatea contradictii...
 
Faptul ca in Vechiul Testament se accepta poligamia e cunoscut. Nu cred ca in Noul Testament e interzisa poligamia sau ca ar fi explicit scrisa o lege care ar interzice. Uita-te la arabi --- ei au multe chestii preluate din Biblie si poligamia la ei e acceptata. Biserica nu accepta pentru ca nu admite desfrau. Fiecare om(dupa Biserica) trebuie sa duca o viata curata echilibrata fara plusuri sau minusuri fata de aproapele sau. Ce contradictie vezi in asta ... ?
 
Pai nu stitzi bancu' ala cu evreul care se plange la Dumnezeu ca singurul copil i sa increstinat? Crestinii nu prea se iau dupa vechiul testament. Si zic ,,nu prea" ca nu stiu daca e ceva din Vechiul testament care se practica la crestini. Sigur auzeam daca era ceva...
 
Vechiul Testament nu trebuie nicidecum desconsiderat, fiindca zic eu in el gasim o multime de exemple de credinta si apostazie, valabile sintru fiecare din noi. In el avem decalocul, care este un deptar pentru fiecare om. Totodata aceste porunci stau in dreptul fiecarui tip pentru a-l constientiza ca are nevoie de iertarea lui Dumnezeu. Ce am in vedere? Faptul ca oricat de mult nu s-ar stradui omul sa respecte aceste 10 porunci, pica. Si zicem porunca... "SA NU COMITI ADULTER" (sa nu preacurvesti) este una la care cad cei mai multi oameni, zic "cei mai multi" deoarece Domnul Isus a mai specificat ca poti preacurvi in minte atunci cand te uiti si poftesti o femeie (respectiv un barbat). Atunci cand "dezbraci" cu mintea o persoana, ai si preacurvit cu ea in mintea ta. Deci, o persoana care comite adulter se numeste respectiv. La fel e si cu celelalte porunci: sa nu furi (cine n-a furat niciodata), sa cinstesti parintii (ii cinstim noi oare..?) s.a. Asadar, daca ne-ar judeca Dumnezeu cel putin dupa aceste 10 porunci, la sigur ca am iesi vinovati si condamnati pentru faptele si gandurile noastre.

Te deranjeaza, dragul meu statul tau de om viovat di pacatos in fata sfantului Dumnezeu? Te deranjeaza faptul ca pentru pacatele si gandurile tale esti condamnat sa petreci o vesnice in iad? Daca da, ferice de tine, fiindca Dumnezeu a prevazut o cale spre rezolvare problemei tale. Scrie-mi in "Privat" ca sa-ti spun ceva.
 
hackus;210142 said:
Biserica nu accepta pentru ca nu admite desfrau. Fiecare om(dupa Biserica) trebuie sa duca o viata curata echilibrata fara plusuri sau minusuri fata de aproapele sau. Ce contradictie vezi in asta ... ?

Ce inseamna desfrau si viata echilibrata? Biblia nu declara poligamia drept desfrau, deci aici apare contradictia intre Biblie(cuvantul lui Dumnezeu, legislatie cereasca, whatever) si biserica. Si de cand biserica are dreptul sa modifice cuvantul lui Dumnezeu?

Dar totusi pana si popa spune foarte subtil "sa nu prea curvesti"... acel prea ma lasa pe ganduri... :D
 
PiggyEFromHell;210151 said:
Dar totusi pana si popa spune foarte subtil "sa nu prea curvesti"... acel prea ma lasa pe ganduri... :D

dar daca nu separi "prea" + "curvesti" ?
 
PiggyEFromHell;210151 said:
Ce inseamna desfrau si viata echilibrata? Biblia nu declara poligamia drept desfrau, deci aici apare contradictia intre Biblie(cuvantul lui Dumnezeu, legislatie cereasca, whatever) si biserica. Si de cand biserica are dreptul sa modifice cuvantul lui Dumnezeu?

PiggyEFromHell, are Biblia autoritate pentru tine? Dac stii ca Biblia cu declara poligamia drept desfrau, atunci ar trebui sa stii si ca ea spune si "SA FITI SFINTI, PRECUM EU (DUMNEZEU) SUNT SFANT". Au daca Biblia este un reper ieftin la care faci trimitere doar pentru a-ti etala cunostintele, nu are nici un rol. Du-te de curveste, minte, fura, injura... nu-i nici o problema, dar nu te apara cu Sfantul Cuvant.
 
Kory;210153 said:
PiggyEFromHell, are Biblia autoritate pentru tine? Dac stii ca Biblia cu declara poligamia drept desfrau, atunci ar trebui sa stii si ca ea spune si "SA FITI SFINTI, PRECUM EU (DUMNEZEU) SUNT SFANT".

Explica-mi si mie cum e asta... ce inseamna sfant?
 
De la "preacurvesti" pana la "prea" + "curvesti" e cale lunga. Sunt sensuri diferite. Ca sa intelegi care e cel folosit de Biserica gandeste-te daca Dumnezeu ar acepta compromisuri cum ar fi: "poti sa curvesti dar nu foarte mult", "poti sa pacatuiesti dar nu foarte mult", "sa omori dar nu prea...". Sunt chestiuni care trebuie sa le gandesti si sa le intelegi inainte de a le folosi ca argumente. Altfel iti arati limitele. Cu totii suntem limitati dar o persoana care isi arata marginile fara sa gandeasca parerea altora e neinteresanta. Pentru ca, in oricare discutie nu s-ar intra, nu se va putea atinge un numitor comun si asta ar fi cazul cand cineva ar putea spune ca totul e relativ. Asta e argumentul tuturor argumentelor: "totul e relativ", dar tocmai asta arata limitele gandirii, imposibilitatea de a afla sensul si esenta lucrurilor.
 
Relativitatea nu e echivalenta cu imposibilitatea de a afla sensul si esenta lucrurilor ci e doar un mic concept care atunci cand spui sens si esenta te intreaba in raport cu ce punct de vedere(sistem de referinta)?.. Acum iarasi vezi niste limite?
 
Back
Top