Imprimarea fotografiilor

gr8dude

ralien since '45
Propun sa discutam companiile care ofera servicii de imprimare a fotografiilor digitale.

Nu am cautat intensiv, dar pina cind pretul minim pe care l-am gasit este 2.40 pentru o fotografie 10x15 (cm) (e un butic din piata 'Delfin' la Buiucani).

  • Stie cineva daca exista concurenti care au preturi mai mici?
  • Stie cineva companii care imprima fotografii de format 4:3?


Fiind in acest context, cred ca trebuie sa mentionez inca un detaliu - majoritatea camerelor digitale genereaza fotorafii 4:3, in timp ce majoritatea firmelor tiparesc doar 3:2. Am avut o problema mai inainte, le-am dat fotografii 4:3 si au taiat fragmente din ele, astfel incit sa le faca 3:2; au disparut unele detalii importante. De aceea va recomand sa prelucrati singuri fotografiile inainte de a le transmite la tipar. Daca are cineva aceasta problema, pot sa explic cum se face procedura asta in GIMP.
 
SLR-urile fac poze in format 3:2. Pentru point&shot trebuie singur sa-i faci crop. In GIMP n-am lucrat asa ca nu stiu, dar nu cred ca e ceva complicat.

Cat priveste tiparirea stiu ca la Rascani, la Green Hills tot este asa serviciu si daca nu gresesc tot vreo 2.40 lei pentru 10x15.

Cel mai bine inainte de imprimare sa faci resize la poza in dependenta de dpi la care se tipareste. Din cate stiu eu la noi toti fac la 300dpi, deci, inmultesti imarti 10 la 2.54 si inmutesti cu 300 = 1181 si respectiv la fel pentru 15 - 1771. Daca ii dai poza in asa format (1181x1771) o sa fie calitatea necesara pentru 10x15.
 
Back
Top