Ion Antonescu-criminal sau erou?

galeo

New Member
Mi se pare un personaj extrem de controversat in Romania,sunt curios cum este privit acest personaj in Moldova
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=3c0Egc2ILjQ&feature=related"]YouTube - ION ANTONESCU SI HORIA SIMA 1940[/ame]
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=l_cW0GUmZxw&feature=related"]YouTube - Depozitia maresalului Antonescu in timpul procesului din '46[/ame]
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=0P4sE25ox-I&feature=related"]YouTube - Antonescu[/ame]
 
eu cred ca actiunile lui se inscriu in limitele normale ale perioadei zbuciumate in care a trait

nu am cu ce sa-l condamn
 
Antonescu, Regele Mihai... amandoi au incercat sa faca ce au crezut ca e mai bine pentru tara. Deznodamantul pe care-l ofera istoria mie nu-mi spune decat ca Rusia a fost... si este o mare durere de cap...
Existenta Garzii de Fier este dovada faptului ca in Romania existau destui oameni cu sange in vene dispusi sa spanzure si sa taie pentru tara lor.. Ca entuziasmul lor a depasit niste limite e doar o consecinta previzibila a acelor vremuri zbuciumate. In final, comunismul i-a redus la tacere intr-un fel sau altul. Comunismul a redus la tacere tari intregi...
 
biet student repetent;214089 said:
lizofoafa: cum ramine cu Antonescu si Holocaustul? Antonescu si guvernul sau sint direct responsabili de moartea a 300 mii de evrei

poti arata documentele care atesta aceste cifre? (sau macar sa faci referire la acele documente)
 
tu vrei dovezi ? ele exista crede-ma, daca nu crezi cauta singur... in 2004 Romania a recunoscut de-acum acest fapt cind inca Iliescu era presedinte... eu n-am timp sa caut sa-ti arat ca la clasa 1
 
biet student repetent;214089 said:
lizofoafa: cum ramine cu Antonescu si Holocaustul? Antonescu si guvernul sau sint direct responsabili de moartea a 300 mii de evrei
Dintre doua rele Antonescu a ales-o pe cea de la Apus. Poate a fost mai aproape de convingerile lui sau poate a fost o constrangere. Oricum, trebuia sa cante in struna oricarei puteri ar fi ales.
Antonescu a ales sa fie de partea fascistilor, a trebuit deci sa le dea evrei, petrol si mai stiu eu ce ar mai fi pretins...
Am auzit ca germanii carau cernoziom din Campia Dobrogeana in tara lor...
 
biet student repetent;214093 said:
groparu vezi: Wiesel Commission

Antonescu a salvat evreii de la gazare. Dar cand "bietii studenti repetenti" se baga in istoria Romaniei iese exact pe dos...

"maresalul Ion Antonescu a anulat, la 13 octombrie 1942, planul german de deportare a evreimii romane in lagarele de exterminare din Polonia, salvand astfel cele cateva sute de mii de evrei traitori in Muntenia, Moldova, Dobrogea, Banat si Transilvania de Sud." Tesu Solomonovici - ghici din ce natie e. Nu nu. Nu e roman.

Stii la perfectie subiectele fabricate impotriva Romaniei. Din pacate pentru aia asemenea tie, azi sunt si destui romani care stiu si adevarul, sau macar destul din el.
 
PainGiver: Romania a recunoscut participarea la Holocaust a regimului condus de Antonescu. Antonescu a "salvat" evrei de la gazare? Dar despre evreii care au fost omoriti intentionat ca rezultat a politicii autoritatilor romane de ce nu zici nimica?
 
biet student repetent;214149 said:
PainGiver: Romania a recunoscut participarea la Holocaust a regimului condus de Antonescu. Antonescu a "salvat" evrei de la gazare? Dar despre evreii care au fost omoriti intentionat ca rezultat a politicii autoritatilor romane de ce nu zici nimica?

mai bine ti-ai bate capul de romani, ca de evrei toti au grija.
 
cam greu functioneaza sinapsele tale daca nu reusesti sa intelegi ca Romania a fost constransa, ca Antonescu a trebuit sa aleaga si sa livreze orice ar fi cerut partea pe care o alesese. Fascistii au vrut evrei, asta le-a dat, pentru ca nu avea cum sa se opuna. Cat a putut, a salvat, cat nu.. asta este.

Diferenta esentiala mi-o da bunica mea. Ea imi povestea cum trecea frontul prin sat si cum soldatii germani cereau sfios o bucata de paine sau mai stiu eu ce. Cand veneau rusii insa, luau si sacrificau animalele oamenilor, luau totul cu japca fara nici un fel de respect fata de tarani. ASTA este diferenta ESENTIALA!
 
lizofoafa;214159 said:
soldatii germani cereau sfios o bucata de paine sau mai stiu eu ce. Cand veneau rusii insa, luau si sacrificau animalele oamenilor, luau totul cu japca fara nici un fel de respect fata de tarani.
Ai fi preferat mai bine rusii sa se poarte cu bunica ta tot asa cum s-au purtat nemtii cu evreii sau cu rusii? Asta e diferenta! Rusii nu s-au purtat cu dusmanii lor - aliatii nemtilor(Romania) asa cum nemtii s-au purtat pe teritoriul Rusiei sau Poloniei masacrind populatia si transformind-o in sclavi sau exterminind-o.
Cred ca ar fi fost mai bine sa ai o bunica evreica, atunci sint sigur ca ti-ai fi invatat lectia de istorie si n-ai mai indruga prostii pe forum despre nemti sfiosi.
 
studentule, eu credeam ca am fost suficient de explicita cand am zis ca Germanii au facut o greseala. Au adoptat o doctrina gresita. Au recunoscut asta si astazi regreta trecutul lor istoric. Au platit despagubiri pentru razboiul pe care l-au generat.
Germanii s-au purtat urat cu evreii pentru ca erau rasisti. Rusii s-au purtat urat cu toate popoarele pentru ca au crezut ca li se cuvine totul.
 
Rusii nu s-au purtat cu dusmanii lor - aliatii nemtilor(Romania) asa cum nemtii s-au purtat pe teritoriul Rusiei sau Poloniei masacrind populatia si transformind-o in sclavi sau exterminind-o
deportari, foamete organizata, executii (nu in masa, desigur, asa vreo 8 deoadata), trimiterea pe front a barbatilor din teritoriile proaspat eliberate, fara o pregatire elementara, care sa le permita sa supravietuiasca(carne de tun), confiscarea proprietatii private,organizarea colhozurilor (mosiile partidului, ca sa intelegi mai bine),legarea de glie prin neeliberarea pasapoartelor celor de la sate...Intr-adevar, adevarat exemplu de umanism. Is pidari rusii tai, toti ca unul.
 
Intreaga europa i-a trimis voios spre lagarele naziste. Desigur, asta nu scuza nici o tara din Europa. Nemtii, inca platesc pentru asta, parca. Dar pentru stiinta...nu a ta, ca nu esti interesat, cu suport logistic si intelegere, si cate un ochi inchis, evreii care vroiau si puteau sa fuga din Europa o faceau prin trei tari: Romania, Spania si Italia. Sunt convins ca au suferit si murit multi evrei si in Romania. Erau vremuri tulburi. Dar noi i-am "exportat" DUPA razboi, acasa la ei, nu acasa la nemti. Si au mai ramas si de samanta.

Daca o sa poata sa ne ceara si noua romanilor, bani pentru evreii trimisi din Transilvania spre lagare de catre unguri, nu o s-o poata face decat peste vreo 20-30 de ani, cand se vor face mari copii carora azi le spala creierele si li se zice in scoli romanesti ca bunicii lor au fost criminali. Si au dreptate, dar nu criminali in masa, nu pe motive de rasa, ci razbunare. Legea talionului. Pentru lamurirea celor mai tineri, cititi Basarabia de Paul GOMA.
 
biet student repetent;214172 said:
Ai fi preferat mai bine rusii sa se poarte cu bunica ta tot asa cum s-au purtat nemtii cu evreii sau cu rusii? Asta e diferenta!
Ciudat e ca s-au purtat asa doar cu evreii si rusii. Ciudat...al naibii de ciudat. Soarta.

biet student repetent;214172 said:
Rusii nu s-au purtat cu dusmanii lor - aliatii nemtilor(Romania) asa cum nemtii s-au purtat pe teritoriul Rusiei sau Poloniei masacrind populatia si transformind-o in sclavi sau exterminind-o.
In loc sa ma joc stateam la cozi pentru pui vanduti obligatoriu cu legume congelate pe care le aruncam in primul cos de gunoi, sau langa daca era plin deja.
Stalin si poporul rus libertate ne-au adus.


Afara-i frig.
In casa-i frig.
Deschid fereastra larg si strig:
Iti multumim Partid Iubit, ca ne-ai calit!


Sa-ti dea Dumnezeu o experienta la prima mana de genul asta. Dumnezeu de care tata nu a avut voie si nu putea sa-mi zica ca exista. Eram copil si vorbeam pe afara. Auzea cine nu trebuia si ajungeam in strada.

Blestematii naibii...Arza-v-ar focul de serpi crescuti la san.
 
lizofoafa;214174 said:
Germanii au facut o greseala. Au adoptat o doctrina gresita. Au recunoscut asta si astazi regreta trecutul lor istoric.
Si rusii crezi ca n-au recunoscut ca doctrina pe care au adoptat-o (comunismul) a fost una gresita, care i-a costat milioane de vieti? Mai aveai tu acuma sa stai pe internet si sa scrii ce-ti trece prin cap daca Rusia n-ar fi renuntat la comunism?
Germanii s-au purtat urat cu evreii pentru ca erau rasisti. Rusii s-au purtat urat cu toate popoarele pentru ca au crezut ca li se cuvine totul.
Care e diferenta dintre un popor rasist si unul care se poarta urit cu alte popoare pentru ca crede ca i se cuvine totul?
Cum explici faptul ca anume rusii cel mai mult au avut de suferit in urma represiilor staliniste? Pe cine sa dea acuma vina rusii? Pe acei care au adus comunismul in Rusia? (si astia n-au fost rusi)
 
Back
Top