Jeep-uri

Spu ca BMW X5 nu e intr-o clasa cu celelalte, deoarece termenul "vnedorojnik" poate fi aplicat acestui automobil cu greu. Cel mai jeep dintre astea e Mercedesul G, urmat de Hummer si de Range Rover. X5 urmeaza sa fie comparat cu Mercedes ML, cu care e menit sa concureaze (si o face cumare succes).
 
Clasament la jeeps adevarate ar fi:
Hummer H1 (versiunea militara)
Mercedes G

Restul sunt niste masinele 4x4 adaptate pentru oras si nu sunt construite cu ideea pentru a merge pe teren accidentat ... dar o pot face la o adica (in limite), desi rolul lor este un auto de lux (cazul BMW X5, Mercedes ML-klasse, Range Rover, Porsche Cayene, VW Touareg) si dac nu gresesc au o clasa aparte gen SUV...

HUMMER H2 - versiune ce aparut recent - din pacate e din nou ceva adaptat pentru oras...

HUMMER H1 - rupe terenurile accidentate, dar limita de comfort si caracteristici dinamice ...
 
cele mai bune Jeep-uri is dupa parerea mea G-clasurile shi Hummer-urile...
acestea is "vezdihoduri" adevarate... in rest is parodii...
 
de unde ati luat voi ca Hummerurile asa is de bune?

G-class de acord da Hummer-urile nus asa de bune cum vi se par
 
ciofu, depinde ce Hummer ai in vedere :)
H1 nu degeaba ii model exploatat de armata amerikana ;)
H2... hm am vazut la noi, arata destul de impunator.. shi drive-testurile rezultatul carora eu lam citit arata o performantza destul de buna...
 
uite la rusi de exemplu, au UAZ-uri, sau francezi niste rahaturi in armata.
Daca sa iai masina so evaluezi, tre sa iai pe langa motor, performante off-road si altceva: performante dinamica, comfort....cea ce la Hummer pur si simplu e de ras...
Deci dupa parerea mea si multor altor cele mai bune jeepuri:

G-classe sau Range Rover (astea sunt stiute de totii oamenii care se pricep cat de cat) si cu toate ca unii opteaza pentru Range Rover ca e mai usurel decat G-classe si iese mai usor din tot felu de rahaturi off-road
 
dan_the_man said:
la momentul actual sunt trei tipuri de jeep'uri:
Wrangler, Grand Cherokee, Liberty ;).
Ei hai bine, Wrangler tu inca ai sa-l mai baji in borti fara ca sa-ti fie jale. Da iata Grand Cherokee si Liberty o sa-ti jeme toate 30000$+ care tu iai dat pe masinele estia.

Daca chiar vorbiti de Jeepuri, atunci aici lideri sunt masini ca Niva, Uazik, H1, Wrangler, Defender.

Dar iata "Parketni4i", asta cu totul alte dimensii. Preferatii mei: X5, Navigator, Escalade.
 
Gelenvagen caneshna ii cruta, da offroad-eri 100% adevarati IMHO is Nissan Patrol, si caneshna ruperea clasei Mitsubishi Pagero!
Pagero rupe la Paris - Dacar deamu nu de un an, si cred-ca sinteti de acord ca prin nisip si alte variante care se intalnesc pe traseul cela nu oricare din acele pe care le enumerati voi macar incetishor, agale si cu mare atentie or sa ajunga la destinatie...
Pe drumurile din Moldova eu ash prefera un Pagero Sport Limited Long version de 60000+ Euro :) tuturor celorlalte, chiar si H2-ului si Gelenvagen.
 
Bion, hai sa ne gandim la una: compara tu un Pajero pentru vanzare unei persoane fizice cu un Pajero facut pentru Dakar....aici nici n-ai ci compara, ca evident masina e pregatita respectiv, si total reechipata
Hai sa ramanem la nivelul de viata de toata zilele si nu la nivelul Paris-Dakar
 
Back
Top