Kosovo ... România ... Basarabia

Andolino

New Member
Mi s-ar părea firesc ca odată ce România nu recunoaște independeța Kosovo să procedeze la fel și în cazul Basarabiei. La începutul anilor '90 s-a făcut o mare greșeală de către conducerea României prin recunoașterea independeței Rep. Moldova. Odată ce România consideră ca un standard nerecunoașterea Kosovo și apărarea principiilor integrității teritoriale, în asemena mod trebuie să procedeze și în cazul Basarabiei ... ținând cont de factorii istorici, culturali, sociali și economii care întăresc argumentul.
Prin recunoașterea independeței Rep. Moldova, România a dat undă verde rusificării în continuare a ținuturilor Basarabiei și a îndepărtării în mod dramatic de Occident a țării noastre.
Consider că domnul Băsescu și echipa lui nu mai trebuie să ascundă motivul real pentru care nu doresc semnarea Tratatului bilateral de Frontieră și să spună pe șleau că nu îi doresc pe rusofoni la Chișinău, că nu recunosc acest regim criminal care subminează populația românească din Rep. Moldova și că vor fi dispuși să recâștige Basarabia cu orice mijloc posibil, chiar și prin intervenție militară.

Voi ce credeți despre această chestiune?
 
Andolino;208870 said:
La începutul anilor '90 s-a făcut o mare greșeală de către conducerea României prin recunoașterea independeței Rep. Moldova.
Asa este. Eu zic de mult lucrul asta, dar cand il spune chiar un basarabean are mai multa greutate ...
Problema e ca atunci toata lumea privea declararea independentei ca un pas intermediar catre Unire. Daca ne-am fi inchipuit ca se va ajunge pana la revendicari teritoriale asupra Moldovei de Vest, am fi zis da, va recunoastem, dar nu sub numele de "Moldova". Va ziceti oricum altfel : "Republica Nistreana", "Fosta RSSM", "Republica iubitorilor de rusi" s.a.
 
Andolino: cu tancurile nu se mai intra asa usor peste vecini ca in secolul trecut... cel putin nu in contextul politic anual.
In schimb exista o alta arma, mult mai eficienta, arma economica. Romania ar putea protesta in multe feluri impotriva regimului de la Chisinau insa marele inconvenient este ca aceste masuri s-ar rasfrange si asupra populatiei romane de acolo. Ma refer la masuri de ordin economic, politic ( lobby puternic in UE ), etc.
 
Andolino;208870 said:
Mi s-ar părea firesc ca odată ce România nu recunoaște independeța Kosovo să procedeze la fel și în cazul Basarabiei.

Voi ce credeți despre această chestiune?


Mult teai gindit ? ... poate deja si turcia sa nu recunoasca independenta romaniei ? ...
 
Smile;212407 said:
Mult teai gindit ? ... poate deja si turcia sa nu recunoasca independenta romaniei ? ...
Sigur, Smile, turcii i-au asuprit pe romani iar romanii i-au asuprit pe basarabeni. Turcii vorbesc turca, romanii - romana, basarabenii - "moldoveneasca". Situatiile sunt absolut analoage,nu-i asa ?
 
Sfinx;212413 said:
Sigur, Smile, turcii i-au asuprit pe romani iar romanii i-au asuprit pe basarabeni. Turcii vorbesc turca, romanii - romana, basarabenii - "moldoveneasca". Situatiile sunt absolut analoage,nu-i asa ?

Da sunt aproape identice.

Nu te poti trezi dupa 20 de ani ca ca ti s-a pus tie pata si nu mai recunosti o tara, care de atlfel e recunoscuta de intreg globul pamantesc.


Problema e ca atunci toata lumea privea declararea independentei ca un pas intermediar catre Unire. Daca ne-am fi inchipuit ca se va ajunge pana la revendicari teritoriale asupra Moldovei de Vest, am fi zis da, va recunoastem, dar nu sub numele de "Moldova". Va ziceti oricum altfel : "Republica Nistreana", "Fosta RSSM", "Republica iubitorilor de rusi" s.a.

Glumesti , robotelul teleghidat al Moscovei in aceea vreme, Ion Iliescu, a fost primul care s-a grabit sa o recunoasca, tocma ca sa blocheze orice tentativa de unire.
 
lvl100;212421 said:
Da sunt aproape identice.
Nu te poti trezi dupa 20 de ani ca ca ti s-a pus tie pata si nu mai recunosti o tara, care de atlfel e recunoscuta de intreg globul pamantesc.
Da, asta e singurul aspect in care situatiile sunt identice. Dar eu am vrut sa accentuez ca relatiile din trecut dintre Romania si Turcia, respectiv Romania si Basarabia au fost total diferite.
Dar, subliniez inca odata, in cazul in care rusii si slugile lor aflate momentan in fruntea RM continua sa emita pretentii asupra Moldovei de Vest, va trebui sa punem in discutie denumirea actuala a Basarabiei. Se poate face asta cu argumente solide, de exemplu, in momentul in care RM ar cere (si ar si avea sanse !) aderarea la UE.
 
Sfinx;212444 said:
Dar, subliniez inca odata, in cazul in care rusii si slugile lor aflate momentan in fruntea RM continua sa emita pretentii asupra Moldovei de Vest, va trebui sa punem in discutie denumirea actuala a Basarabiei. Se poate face asta cu argumente solide, de exemplu, in momentul in care RM ar cere (si ar si avea sanse !) aderarea la UE.

1) nu stiu unde vezi tu argumente solide. Faza cu pretentiile asupra Moldovei de vest sunt doar niste glume proaste, pe care nimeni nu le ia in serios. Nu poti baza nici o actiune diplomatica serioasa pe niste aiureli.

2) exista desigur precedentul Greciei, care a blocat Macedonia pe plan international pe acelasi motiv , dar...

3) in final ce am obtine cu pusul de bete in roate RM ? In primul rand o implicare mai activa a Rusiei in regiune, pentru ca normal nu poate sa rateze o sansa sa isi incordeze si ea muschii + "uite fascistii de romanii cum ne distrug, ehe daca nu ar fi fost Romania eram de mult in UE si NATO si toti traiam regeste."
 
Ivi nu cred ca romania baga bete in roate moldovei pentru ca la capitolul asta guverarea moldava se descurca bine si singura. Romania are dreptul sa isi revizuiasca atitudinea fata de RM in urma declaratiilor lui voro privind moldova de vest. Cu toate astea il ignora si bine face.

Comparatia turcia romania/ romania rm este o aberatie colosala si nu are sens sa argumentez

RM daca va intra vreodata (ca si ukraina de altfel) va intra in conditiile dorite de romania. Romania nu ar pune conditii si nu s-ar discuta in termenii astia car pot parea duri si aroganti dar sunt doar realisti daca rm ar avea o conducere normala. La fel e cu turcia si grecia/cipru etc. Si conditiile nu sunt asa dure: limba romana, renuntarea la iredentism si la falsificarea istoriei, normalizarea raportului dintre majoritate si minoritate. Daca cineva isi imagineaza ca se poate altfel nu intelege cum sta treaba cu ue, si cu compromisurile necesare evolutiei (si noi a trebuit sa semnam cu ukrainieni un tratat perdant, sa ii multumim pe unguri si sa ne vindem o parte din companii si contracte europei).
 
Albastru;212462 said:
Ivi nu cred ca romania baga bete in roate moldovei pentru ca la capitolul asta guverarea moldava se descurca bine si singura.

Ce crezi tu conteaza prea putin :) Daca te uiti poti observa ca majoritatea sistemelor falimentare folosesc metoda tapului ispasitor. Intotdeauna altii sunt de vina (evreii, emigrantii, etc)
Si cand ai o populatie saraca care poate fi usor manipulata, Ro poate fi transformata foarte usor in inamicul public nr 1.
Cand pe toate canalele de mass media o sa se explice cum sub comunistii economia modloveneasca a evoluat atat de mult incat UE ne vrea neaparat in bratele ei, dar nu-i lasa romanii, atunci sa vezi dragoste de Romania.

Romania are dreptul sa isi revizuiasca atitudinea fata de RM in urma declaratiilor lui voro privind moldova de vest. Cu toate astea il ignora si bine face.

Ma ce naiba tot luati toate tampeniile lui Voronin de serios.
Romania il ignora, nu pentru ca incearca sa fie intelegatoare, ci pentru ca omul nu e decat un bufon politic care oricum nu e luat de nimeni in serios .
Daca ar incerca sa fac un caz diplomatic din asta s-ar rade de noi prin toate cancelariile straine.
E ca si cum SUA ar chema NATO s-o apere ca Transnistria vrea sa-i cucereasca statul Texas :)


Oricum,cum probabil o ipotetica aderare se va intampla dupa vreo 30 de ani, inca mai ramane de vazut ce va fi.
 
draga Kor, nici nu ne dorim vreo dragoste siluita. (drept dovada : nu s-a intamplat)

lvl100: Eu nu inteleg care ar fi problema daca Romania ar deveni pericolul public nr. 1 pentru Moldova. Dinspre Romania va bate mereu briza "Europei Libere". Ramane la alegerea fiecaruia daca se lasa manipulat sau nu si noi nu avem (si nici nu trebuie) ce sa facem mai mult. (in situatia actuala, cu actualul regim -> completat ulterior ca sa nu interpretati aiurea)

Sanatate!
 
LeX;212730 said:
lvl100: Eu nu inteleg care ar fi problema daca Romania ar deveni pericolul public nr. 1 pentru Moldova. Dinspre Romania va bate mereu briza "Europei Libere". !

La fel cum si din partea Rusiei intotdeauna va bate briza cu miros de mercaptani. Asta nu ii opreste pe romani sa fie in continuare in majoritate rusofobi.

Ce ai spus tu acum e gandire ruseasca clasica. Strangel de c***e pe amarat, si el te va "iubi" fie ca ii convine sau nu.


Ce ma intereseaza pe mine, e crearea unui respect reciproc si intelegerea necesitatii cooperarii stranse (chiar pana la Unire) intre cele 2 tari. Lucru imposibil daca ne incordam muschii aiurea.
 
Te rog sa nu imi scoti frazele din context si sa le interpretezi asa cum doresti tu!

Reciteste fraza care urmeaza dupa cea citata de tine si spune-mi unde am zis eu ca ar fi bine sa strangem pe cineva cu usa. Logica ta e ciudata, nu te mai grabi sa critici daca nu intelegi (sau nu vrei).

Deci cum spunea, dintr-o parte bate o briza, din alta parte alta briza. Daca n-ai inteles ce e aia briza, consulta un DEX. Daca nu stii ce e aia Europa Libera, atunci e regretabil. Sau daca stii ce e si consideri ca ne-a strans de c***e, atunci e si mai grav. E doar un post radio... Deci, ca s-o luam de la capat, oamenii aia, dintre care multi sunt ROMANI, vad ce se intampla la vecinul din sud, vad ce se intampla la vecinul din nord, si aleg singuri!!!
De unde si pana unde strans de c***e??? Nu e o dovada de respect? De incredere? Sa lasi omul sa aleaga ceea ce ii place si ceea ce considera ca e bine pentru el.
Asadar daca vecinii nostri vor crede ca e bine pentru ei sa ne considere inamicul numarul 1, asa sa fie! Acum sper ca am fost clar pentru toti!!!
 
LeX;212745 said:
De unde si pana unde strans de c***e??? Nu e o dovada de respect? De incredere?

Tu macar ai citit de la inceput topicul asta sa vezi despre ce e vorba ?
E vorba despre propunerea lui Andolino de a supune la presiuni internationale RM.

LeX;212745 said:
Deci cum spunea, dintr-o parte bate o briza, din alta parte alta briza. Daca n-ai inteles ce e aia briza, consulta un DEX.

N-ai inteles ce am vrut sa spun. Nici o problema.

Daca Romania va incepe sa faca presiuni asupra Moldovei, in felul asta atingand si cetatenii ei si deveind inamicul no 1 , atunci moldovenii se vor folosi de briza "Europei Libere" ca parte utila , dar se vor simti respinsi de romani ca natie iar un respect reciproc ar if imposibil.
De asta am dat exemplu cu briza de mercaptan ( adica GAZUL) din Rusia. Ne tinem in aproape de ei pentru ca suntem dependenti de gaz, dar per ansamblul nu vrem sa avem nimic de a face cu rusii in sine.

Exact asta vreau eu sa evit eu, nefiind de acord cu ideea postata.


Deci, ca s-o luam de la capat, oamenii aia, dintre care multi sunt ROMANI, vad ce se intampla la vecinul din sud, vad ce se intampla la vecinul din nord, si aleg singuri!!!

Tocmai de aia daca Rusia face presiuni si nu mai cumpara vinul, nu trebuie noi sa fim mai ai dracului si sa le blocam accesul international sau alte balarii de astea.


Asadar daca vecinii nostri vor crede ca e bine pentru ei sa ne considere inamicul numarul 1, asa sa fie! Acum sper ca am fost clar pentru toti!!!

Asta n-are nici un sens.
 
ok, eu n-am inteles, tu m-ai inteles perfect, happy now?

Hai s-o lasam balta ca se pare ca nu vorbim aceeasi limba...
 
Andolino;208870 said:
Mi s-ar părea firesc ca odată ce România nu recunoaște independeța Kosovo să procedeze la fel și în cazul Basarabiei. La începutul anilor '90 s-a făcut o mare greșeală de către conducerea României prin recunoașterea independeței Rep. Moldova. Odată ce România consideră ca un standard nerecunoașterea Kosovo și apărarea principiilor integrității teritoriale, în asemena mod trebuie să procedeze și în cazul Basarabiei ... ținând cont de factorii istorici, culturali, sociali și economii care întăresc argumentul.
Prin recunoașterea independeței Rep. Moldova, România a dat undă verde rusificării în continuare a ținuturilor Basarabiei și a îndepărtării în mod dramatic de Occident a țării noastre.
Consider că domnul Băsescu și echipa lui nu mai trebuie să ascundă motivul real pentru care nu doresc semnarea Tratatului bilateral de Frontieră și să spună pe șleau că nu îi doresc pe rusofoni la Chișinău, că nu recunosc acest regim criminal care subminează populația românească din Rep. Moldova și că vor fi dispuși să recâștige Basarabia cu orice mijloc posibil, chiar și prin intervenție militară.

Voi ce credeți despre această chestiune?



Trebuie avut in vedere si contextul istoric in care au avut loc evenimentele.
Degeaba plange societatea civila, istoria s-a scris, o reintragirea a neamului.....greu se ma poate realiza.
Cu toatea acestea, personal consider Republica Moldova ca fiind estul Romaniei.
 
Back
Top