Linux Problem

dvdriper

New Member
salut tuturor, iaca miam pus zilele astea linux mandriva, shi am nishte date de transmis de pe USB Device (flashka), shi nu shtiu cum... cind pun flashka nu imi apare nimik ca cind pun un cd in cdrom... miau spus ca trebuie de gasit drivere ptru flashka...
nu shtiu, ce credeti voi? :)
va rog ajutatima
 
nu utilizez ICQ; doar YahooMessenger, Gtalk/Jabber si m$n... (trimite-mi un email cu IDul tau la unul din aceste tipuri de IM)
 
uite in /dev daca ai asha deviceuri ca sda(daca discul dur nu e SATA), sdb, sdc ... Daca sint incearca sa faci mount la fiecare pe rind ( de ex mount /dev/sdc /mnt/flashka_mea).
P.S. Baga dintai flashka unde trebu.
 
Acum doua zile am instalat linux Mandriva .... asta e prima asta e prima versiune de linux cu care lucrez, parca nu era nimic complicat pina cind am incercat sa instalez ceva shi n-am ideie cum so fac ???
Internetul merge foarte bine dar apar shi aici probleme de ce nu pot vedea nici un video de pe play.md??? pe youtube tot merge bine,

Ce treb sa fac???
 
Hmmm;194537 said:
Acum doua zile am instalat linux Mandriva .... asta e prima asta e prima versiune de linux cu care lucrez, parca nu era nimic complicat pina cind am incercat sa instalez ceva shi n-am ideie cum so fac ???
Internetul merge foarte bine dar apar shi aici probleme de ce nu pot vedea nici un video de pe play.md??? pe youtube tot merge bine,

Ce treb sa fac???

sa-ti pui Adobe Flash Player ;)
 
In general, daca ai ceva intrebari ca incepator, fii sigur ca au fost deja puse si raspunse, undeva pe net. Noi vom incerca sa te ajutam, dar e mai simplu sa cauti pe Google.

Pentru a instala/deinstala pachete/programe, trebuie sa gasesti ceva ce se numeste Package Manager. In el va fi o alegere foarte mare de pachete, care l-a dorinta ta vor fi descarcate de pe niste serveri speciali numiti (repository, singular, Engleza). Deobicei, nu trebuie sa raspunzi la intrebari sau sa apesi butoane cind are loc instalarea.

Despre flash: Presupun ca ai un procesor de 32biti. Flash-ul ar trebui sa lucreze bine pentru tine.
Uite citeva link-uri ce exploreaza tema bine:
http://plugindoc.mozdev.org/faqs/firefox-linux.html
http://wiki.archlinux.org/index.php/Flash_and_Adobe_Acrobat_browser_plugins
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/browse/type:7

Succes!
 
Da mercy!!!
acum totul e OK !!!

Dar mai am o intrebare:
Care ar fi mai bun Azureus Bittornado sau limewire???
 
Hmmm;194597 said:
Da mercy!!!
acum totul e OK !!!

Dar mai am o intrebare:
Care ar fi mai bun Azureus Bittornado sau limewire???


azureusul poate multe; limewire n-am incercat. utilizez ktorrent si ctorrent ;)
 
groparu;194598 said:
azureusul poate multe; limewire n-am incercat. utilizez ktorrent si ctorrent ;)

Azureusul intr-adevar are cea mai mare functionalitate, dar asta vine cu pretul performantei scazute din cauza ca e scris in Java si deci va consuma multe resurse :)
KTorrent e destul de cool, imi place interfata, dar ii lipseste cite ceva. Lucreaza bine.

Altceva n-am incercat.
 
AndersoN;194599 said:
Azureusul intr-adevar are cea mai mare functionalitate, dar asta vine cu pretul performantei scazute din cauza ca e scris in Java si deci va consuma multe resurse :)
KTorrent e destul de cool, imi place interfata, dar ii lipseste cite ceva. Lucreaza bine.

Altceva n-am incercat.

daca ai mai mult de 1GB de RAM si CPU mai puternic (Sempron/Athlon64/Centrino/Core*), merge bine si azureusul..
 
eu am P4 1,4GHz/256RAM shi azureusu sufla... probleme nu face, putzin franeaza, insa de lucrat se poate
 
AndersoN;196620 said:
Vezi ca implementarea la Java Virtual Machine pe Windows si Linux mai si difera la calitate. Care o folosesti?

presupui ca utilizeaza JVMul de mustDIE in linux ;)? (original)

in linux exista mai multe implementari a JVMului; eu mai des o utilizez pe cea de la BEA (Jrockit) si pe cea de la Sun.
 
Back
Top