Moldovenii pot intra in Bulgaria fara vize

Black

New Member
Guvernul de la Sofia a semnat joi, 8 mai, un acord care anuleaza regimul de vize existent intre Bulgaria si Republica Moldova. Acordul le ofera acelasi drept si cetatenilor ucraineni, transmite Info-Prim Neo cu referire la mass-media bulgara.

Cetatenii bulgari pot sta pe teritoriul R. Moldova pana la 90 de zile fara a avea nevoie de viza, de vreme ce Guvernul moldovean a anulat anterior regimul de vize cu tarile membre ale Uniunii Europene.

Guvernul bulgar a simplificat procedura de intrare pe teritoriul sau si pentru cetatenii albanezi, dar acestia, totusi, vor avea nevoie de vize.
http://www.azi.md/news?ID=49200

Cum mama dracului bulgarii pot da romanii ba?
Ma simt umilit.. dezgustat..
 
Black;210347 said:
Cum mama dracului bulgarii pot da romanii ba?
Ma simt umilit.. dezgustat..

Daca te uiti cu atentie pe harta vei vedea ca Bulgaria nu are frontiera comuna cu RM sau Ucraina. Asezarea geografica are o influenta asupra regimului vizelor. Pe langa asta Moldovenii nu prea au treaba prin Bulgaria(care este mai mult o tara de tranzit) decat pentru a ajunge in Grecia eventual sau "Izrail".
 
FogDucker are dreptate, Black. Dupa cum chiar articolul ala spune, ei au dat liber la vize numai la tari nemembre care nu sunt vecini cu ei. Pentru external borders of the EU sunt politici complet diferite. Bulgaria are un astfel de vecin unde se aplica EU external borders common policy si ala e Macedonia, care pentru bulgari sunt aproape ca si moldovenii pentru romani, dar au vize. Mai jos ai doua linkuri la doua articole care demonstreaza asta. Si moldovenii bulgarilor stau ore in sir la coada sa ia viza de Bulgaria (nu ca asta ar fi ok, nici macar scuzabil, dar deh, si bulgarii tot balcanici sunt). Guvernarile bulgara si romana sunt la fel de dezastruoase. Revenind la topic, one common policy, asta e EU sau la asta tinde. Asa ca nu mai suntem de capul nostru; sper din tot sufletul ca si in altele, nu doar la vize. Daca s-ar putea sa ne conduca doar Parlamentul European ce bine ar fi ! Astept primii candidati din Europa la alegerile locale romanesti. P-aia ii votez: numa nemti, austrieci si englishmen !

http://www.novinite.com/view_news.php?id=85479
http://www.birn.eu.com/en/45/130/2328/
 
sunt foarte bucuros de noutate ...m-am saturat sa las de fiecare data 40 -60 euro la Consulatul Bulgar , doar pentru o viza de tranzit .
way to go !!!!!!!!!!!
 
super mai ieftin acasa
gata cu avioanele
deacum cu autocaru
chiar m-ati bucurat daca e adeavarat
 
Daca te uiti cu atentie pe harta vei vedea ca Bulgaria nu are frontiera comuna cu RM sau Ucraina.
Si daca ajung cu avionul in Bulgaria? Oare inseamna asta ca de acolo pot sa trec intr-un alt stat fara alte docuri?
 
gr8dude;210368 said:
Si daca ajung cu avionul in Bulgaria? Oare inseamna asta ca de acolo pot sa trec intr-un alt stat fara alte docuri?

Imi pare ca din Paste in Craciun la frontierele dintre statele UE se mai fac controale, insa ar fi o metoda mult mai ieftena, mai simpla si mai putin complicata de a ajunge in Italia :D
 
gr8dude;210368 said:
Oare inseamna asta ca de acolo pot sa trec intr-un alt stat fara alte docuri?
Da, poti trece fara probleme...ascuns intre cric si roata de rezerva la TIR sau in acoperisul unui tren.:p
Chiar daca Bulgaria este tara UE, ea poate semna tratate pe cont propriu cu alte tari(RM in cazul asta), deci acolo se poate intra fara viza, dar nu se poate iesi in alte tari care nu au semnat acelasi tratat cu RM. Probabil ca treaba se va schimba o data ce Romania si Bulgaria vor intra in spatiul Schengen.
 
"Ambasada Bulgariei in R. Moldova infirma informatia conform careia moldovenii ar putea calatori fara vize in Bulgaria
12 mai 2008

Oficiali din cadrul ambasadei Bulgariei in R. Moldova afirma ca informatia lansata de presa, acum doua zile, potrivit careia guvernul bulgar ar fi abolit regimul de vize pentru cetatenii R. Moldova, nu si-a gasit confirmare.
Secretarul de presa al misiunii diplomatice bulgare la Chisinau, Teodor Todorov, a declarat pentru Info-Prim Neo ca, la moment, ambasada nu a primit vreo confirmare oficiala din partea institutiilor statului. In particular, Ministerul de externe al tarii nu a confirmat semnarea de catre Guvernul Bulgariei a vreo unui acord in acest sens, la care facea trimitere presa.

In conditiile respective, Consulatul bulgar din R. Moldova va functiona in continuare conform programului stabilit anterior pentru regimul de eliberare a vizelor.

Agentia Info-Prim Neo a preluat joi, 8 mai, informatia privind abolirea de catre Bulgaria a regimului de vize pentru cetatenii R. Moldova de la mai multe agentii bulgare si internationale.

Info-Prim Neo"

Sursa: http://www.azi.md/news?ID=49220

Se pare că a fost o gogoaşă de presă. Păcat!
 
Nu-i adevarat !!! Chiar azi am vazut la protv un reportaj care dezmintea stirea, vizele vor exista si in continuare .
 
Back
Top