Ne-am calificat la Euro!!!

andrei_victor

New Member
Nu va intrebati cum adica ne-am calificat la Euro!!Nationala Romaniei joaca pentru toti Romanii de pretutindeni!In urma egalului 1-1 intre Albania si Bulgariei si a victoriei simple a Romaniei cu Luxemburg(2-0) ne-am calificat.Ce poate fi mai dulce decat reafirmare Romaniei pe plan sportiv dupa 8 ani de "seceta" la nivelul fotbalistic.
Bulgaria se poate califica cel mult in detrimentul Olandei,au nevoie de o minune totusi.Oricum,noi le uram simplu "Leka nost,detza!!!!!" cum zicea si Gazeta Sporturilor zilele trecute si mult succes la cultivat castraveti.Ma abtin sa zic mai multe,ca nu merita sa imi consum timpul pt. niste aberatii scrise in presa bulgareasca(ce urat suna adjectivul bulgar).
Revenind la oile noastre,nationala a dat dovada de multa maturitate pe terenul,dovedint ca nu mai este echipa care pierdea calificarela Campionatul Mondial din 2002 in fata insignifiantei reprezentative a Sloveniei ce a obtinut atunci o calificare istorica.
Le uram mult succes tricolorilor si la Sofia,unde sper intre pe teren cu echipa de tineret sau sa le dea rusine de sa ne tina minte!!
Hai Romania!!!
 
Despre calificarea echipei Romaniei:
- nu am uitat rusinea partidei cu Bulgaria de la Constanta (2-2)
- golul nostru cu Olanda a fost din ofsaid. In rest, am jucat bine.
- daca bulgarii castigau ambele meciuri cu Albania, azi eram nasol de tot.
Ne-a cam trecut glontul pe la ureche, putem zice.

In rest, nu imi place laudarosenia echipei noastre care da replici "generatiei de aur - Hagi et comp." comparandu-se cu aceasta.
Fac pariu pe apartament ca nu facem nici o branza la Euro2008 - da Doamne sa ma insel!
Am mai vazut o calificare asemanatoare de pe primul loc din grupa cu Portugalia si ne-au batut portughezii la turneul final de ne-au scos fotbalul din cap.

Despre presa bulgara si cea romana in privinta injuriilor reciproce:
si noi si ei facem mishto unii de altii, noi le zicem bulgarilor ca au ceafa groasa si ca stiu sa faca doar castraveti, ei ne zic noua ca mancam mamaliga.
Cine are de castigat din astfel de declaratii? Presa care le pune pe prima pagina si apoi se duce la diversi oameni din fotbal cu intrebari de genul:
"Ati auzit ce au zis bulgarii despre noi?".
 
ma enerveaza fatalistii astia... asa ii in tara asta. doamne feri sa ne buucram desuccesul altora... daca noi nu reusim, apoi lasa si altii sa faca la fel. ne place sa ne cerdem ratati. si de aia nu facem nimic si suntem mizeria europei si toti pot sa faca misto de noi si noi sa tacem...
siru, ma scuzi... dar esti penibil.
 
siru;202008 said:
Despre calificarea echipei Romaniei:
- nu am uitat rusinea partidei cu Bulgaria de la Constanta (2-2)
- golul nostru cu Olanda a fost din ofsaid. In rest, am jucat bine.
- daca bulgarii castigau ambele meciuri cu Albania, azi eram nasol de tot.

- si de ce ne-ar fi rusine pentru un egal cu Bulgaria?
- golul nu a fost marcat din ofsaid, ci in mod corect. Mai citeste regulamentul de fotbal la capitolul "mingi venite de la adversar".
- DACA
 
Da, am gresit cu ofsaidul (si eu si comentatorul de la TVR).
Intr-adevar, in MOMENTUL sutului la poarta (aparat initial de portar) Goian nu era in ofsaid, apoi cand portarul a respins el era in ofsaid, dar primea mingea de la adversar.
Scuze pentru greseala si BRAVO Romaniei! Ca a castigat cu un gol cinstit.

In rest, raman la opiniile mele - credeti ca trecem de grupe la turneul final?

Felicitari echipei Moldovei pentru ultimele meciuri castigate in grupa ei!
Sincer, dupa cum incepusera calificarile, nu ma asteptam.
Poate la urmatorul campionat va veti califica la turneul final!
Atunci ar fi interesant un meci Romania - Moldova!
 
Bravo pentru raspuns. La Campionatul European e foarte greu. Mai greu decat la un Campionat Mondial. Dar cine stie?
Sper sa nu ajungem sa jucam oficial cu echipa R.M.
 
Antimatter;202320 said:
de ce nu?

Pentru ca se vor ivi o multime de conflicte si discutii inutile.
A murit Nicolae Dobrin. Dumnezeu sa-l odihneasca! Un jucator, dupa parerea mea mai bun decat Hagi.
 
Corpul neinsufletit al marelui fotbalist Nicolae Dobrin a fost depus sambata dimineata, la stadionul din Pitesti care ii poarta numele. Toti cei care doresc sa-i aduca un ultim omagiu o pot face pana luni, cand vor avea loc funeraliile. Dobrin va fi inmormantat la Cimitirul Militar, dupa slujbele religioase care incep la ora 11:00.

Inmormintarea va avea loc luni, anunta primaria din Pitesti, si nu duminica cum se anuntase initial. Schimbarea zilei a fost determinata de faptul ca foarte multi oameni de fotbal care isi doresc sa vina la ceremonialul religios nu pot participa duminica din cauza programului (jocuri de campionat).

La toate meciurile de fotbal programate in acest week-end in Romania, s-a tinut cate un minut de reculegere in memoria celui care a fost Nicolae Dobrin.

Familia marelui fotbalist a primit sute de mesaje de condoleante ce au fost transmise, direct sau prin intermediul mass-media. Printre cei care si-au exprimat regretul fata de disparitia fostului fotbalist s-au numarat politicieni, sportivi, dar si oameni simpli, care l-au admirat pe Nicolae Dobrin.
 
Daca veni vorba de Dobrin, tin sa va impartasesc si eu din impresiile mele,
caci locuiesc in Pitesti, orasul unde a trait si jucat acest mare jucator.
Mi-aduc aminte de ultimele lui meciuri jucate la FC Arges, cand varsta il impiedica sa joace full-time... Era antrenor-jucator si intra in repriza a doua daca treaba nu mergea bine.
Am fost la un astfel de meci, prin 1980 si ceva, cu Chimia Ramnicu Valcea. Eram pe stadion si lumea venise si ea la stadion pentru ca nu aveai ce
face duminica (la TV era Ceausescu mereu, la cinema - nimicuri etc.)
In repriza a doua apare pe marginea terenului Dobrin, la incalzire.
Tot stadionul ia foc, toata lumea striga "Dobrin, Dobrin!", caci era evident ca acela era unul din ultimele meciuri la care mai putea fi vazut.
A intrat in teren, de-abia mai putea alerga, nu putea face mai mult de 20 - 30 m in alergare.
A inceput sa faca driblinguri cu adversarii pe suprafete de 2 metri patrati - adversarii nu mai stiau pe unde e mingea...
Vine o faza fixa, lovitura libera de la vreo 30 m.
Dobrin executa, salta mingea peste zidul advers si "i-o pune pe bocanc" unui atacant argesean - Gol!
A fost golul de 1-0 cu care acel meci a fost salvat.

Spre finalul carierei se vorbea prin oras ca Dobrin se schimbase ca om:
umbla prin restaurante si odata intrat se gasea cineva sa-l invite la masa si sa-i dea de baut.
Se zice ca accepta orice invitatie, pe banii respectivului.
Nu pot sa confirm, aceste lucruri erau la nivel de zvon, iar eu eram mic ca sa umblu prin restaurante.
Daca o fi fost asa, cred ca omul a fost dezamagit de cele ce i s-au intamplat in viata sportiva,
mai exact mafia de la echipa nationala care nu l-a lasat sa joace in Mexic.
Dobrin este ultimul mare jucator roman din provincie (majoritatatea au fost asa) care nu a jucat la Steaua sau Dinamo.
Dupa el au urmat altii care obligatoriu au fost transferati la Bucuresti:
Hagi (de la Farul Constanta la Sportul Studentesc apoi la Steaua),
Camataru, Lung (amandoi de la Craiova), Boloni (de la Tg. Mures - singurul fotbalist talentat cu studii superioare - era dentist in Targu Mures).

Luni o sa ma duc si eu la inmormantare.
 
nu avem moder la Sport :)

Endo, ai ceva de spus, politica este a ta... acolo poti sa faci apologia alfabetului si a scrierilor. aici vorbim de calificarea Romaniei la Euro.
 
Endo;203766 said:
Sambata BUL-ROM......fara Mutu.Ogararu. 3-0
Asta sa i-o spui lui ... Mutu. Si oricum, spre disperarea ta, poate sa castige Bulgaria si cu 17-0, ca tot Romania merge la turneul final ...
 
Back
Top