nikon vs. canon

Alegerea mea este:


  • Total voters
    19

dune

Active Member
exista un numar relativ mare de companii care produc aparate de fotografiat si accesorii pentru acestea insa canon si nikon probabil sint companiile cele mai bine stabilite in domeniu, probabil din cauza ca se concentreaza atit asupra fotografilor profesionali cit si asupra celor amatori producind o gama larga de aparate de fotografiat, de la simple si ieftine pina la scumpe si complexe.

ambele companii au "fanii" lor, unii oameni intotdeauna preferind produsele canon, iar altii cumparind doar ce apare nou de la nikon. intreband printre prieteni de ce au cumparat o anumita camera, de multe ori raspunsu a fost pentru ca e ultimu model canon sau ultimu model nikon...

respectiv intrebarea mea, pentru cei care au facut sau cel putin in mod teoretic ar face o astfel de alegere este, care e motivul din care ati alege canon sau nikon? calitate, pret, comfort, familiaritate sau experienta cu aparatele in trecut?

intreb pentru ca din experienta persoana am observat ca lumea uneori face alegerea in mod aproape instinctiv, necunoscind detalii tehnice avansate ale aparatelor. in asa caz, daca nu avem informatii destule pe baza carora sa facem o alegere cu adevarat informata, pe ce ne bazam cind facem alegerea pentru prima data?
 
eu am avut un singur digic, shi inca-l mai am...
vroiam vre-un bridge mai bun... shi multzi in jurul meu se invarteau cu Canon A series... shi am dat peste S2 IS shi-mi placuse, nush de ce, zoom mare, calitate ok... shi am facut 3 tentative sa-l cumpar, shi de fiecare data ba nu era la depozit, ba magazinul era inchis... shi apoi am incercat intr-o zi 350D shi asha de tare mi-a placut incat am zis ca pe asta il vreau!! shi l-am luat...
nush de ce am preferat Canon... a propos, ador meniul de la Canon, shi urasc meniul Nikon, ala de la Nikon e grosolan nu shtiu cum...
 
primul shi actualul meu digitat e canon, am fost indrumata spre 2 marci - canon shi hp, dintre care primul a fost sa fie, iar de nikon parca prima data aud...
 
din cite stiu, Nikon e orientat mai mult spre producerea aparatelor semi-/profesioniste....pe linga canon are multe mylnitse.
 
Canon: mai simplu de utilizat, mai ushor, mai micutz (se face mare cu compartimentul suplimentar de acumulatoare, daca tare trebuie :) ). mai ieftin ;)

asta-i parerea mea, care poate fi subiectiva.

Vreau sa-mi iau acum un EOS 400D sau EOS 30D; inca nu m-am hotarat de care; daca-mi iau 400D, imi raman mai multzi bani pentru obiectiv (ma gandesc la unul din seria L) :)
 
iata o opinie care presupun ca poate fi folositoare celor care inca nu s-au decis:

Canon’s biggest advantage is the CMOS sensor. It’s design generates less noise at higher ISO’s. Although the difference is not glaring, it is substantial enough for pretty much anyone to concede this advantage to Canon. Noise can be a serious consideration if you do a lot of shooting indoors or other poorly lit environments. This advantage alone was almost enough for me to choose Canon. It should be noted that the difference only occurs at higher ISO’s. At 800 there is a very slight difference but at 1600 the difference was much more noticeable.

In every other regard, overall image quality is really the same. Both offer very clean images. After spending many hours reviewing side by side comparisons, I determined that there was no significant advantage held by either manufacturer.

Canon has a sensor vibration feature that is supposed to clean dust off of the sensor. From what I’ve read, this type of solution is not very effective but it can’t hurt to have it.

Nikon has a superior flash system and commander mode built into the camera, a nice feature for a camera at this price point. The Nikon also had a programmable auto-ISO range. This is a very smart feature that the Canon did not share. The feature set seemed slightly in favor of the Nikon in general.

In the end, what made the difference for me was when I went to the store and tried using both of them. It’s hard to explain, but the Canon felt cheap compared to the Nikon. The overall layout and design of the menus felt more intuitive in the Nikon as well. It really came down to the way the camera felt and performed in my hands. I’d recommend visiting a retailer where you can try both and see what feels right for you.

Sursa: http://forums.cnet.com/5208-7593_102-0.html?forumID=58&threadID=247213&messageID=2491734
 
am avut un nikon, acum 2 ani..am fost foarte multumit, pana am dat de "lentilele" leica :)) dar tot parca canon is the best of the best..
 
Back
Top