Noua Dreapta Basarabia in Actiune

militant

Member
http://nouadreapta.org/actiuni_prezentare.php?idx=121

Continuand seria actiunilor care au dat un nou impuls miscarii unioniste din Basarabia, militantii Noii Drepte din Chisinau au organizand in perioada 13-20 august o tabara de munca la Manastirea Tapova. Actiunea a fost insotita de un mars de 25 kilometri pe traseul Tareuca - Rezina - Saharna - Buciusca - Tpova, in mare parte dea lungul Nistrului prin locuri istorice si pitoresti.

De notat ca Biserica Ortodoxa din Basarabia a fost martirizata, sute de biserici fiind demolate iar altele profanate prin utilizarea lor ca grajduri, depozite, restaurante, sali de spectacole s.a.m.d. Au fost desfiintate de asemenea toate institutiile de nvatamnt si publicatiile bisericesti, muzeul bisericesc de la Chisinau si marea biblioteca de la manastirea Noul Neamt (Chitcani), ale carei pretioase volume au fost arse n piata publica.

In anul 1992 a fost reactivata Mitropolia Basarabiei aflata sub jurisdictia canonica a Patriarhiei Romne insa procesul de recucerire spirituala a spatiului romanesc dintra Prut si Nistru este ingreunat de sicanele permanente care vin din partea asa zisei "Mitropolii a Chisinaului si a ntregii Moldove", subordonata canonic Patriarhiei Moscovei.

Filiala Noua Dreapta Chisinau avertizeaza totodata asupra acutizarii crizei transnistrene odata cu referendumul anuntat de autoritatile separatiste de la Tiraspol pentru data de 17 septembrie, prin care se va forta alipirea acestui stravechi pamant romanesc la Federatia Rusa. Filiala ND Chisinau isi exprima de asemenea ingrijorarea fata de pericolul ridicarii unui nou zid al Berlinului pe Prut incepand cu 1 ianurie 2007, data la care Romania va deveni membru UE si va intoduce sistemul de vize pentru toti cetatenii Ucrainei si Republicii Moldova, blocand astfel accesul a peste 6 milioane de romani basarabeni si bucovineni la Tara Mama.

Toti cei interesati sa sprijine miscarea unionista din Basarabia sunt rugati sa contacteze filiala ND Chisinau la e-mail ndchisinau@yahoo.com sau tel. +373 79529075
 
Fara suparare, dar miscarea unionista din Basarabia poate fi sprijinita si fara a pune umarul la dementa Noii Drepte.
 
Re: Voronin and All

stiu ca legionarii sunt niste dementi si tocmai de-aia le ziceam sa nu uite cine sunt. Ei prea s-au cumintit in ultima vreme. Trebuie sa lase rusinea de-oparte si sa treaca la fapte. Au un portofoliu bogat in asasinate politice, nu vad de ce se tot sfiesc sa-l faca si pe voronin.
 
Re: Voronin and All

dan123;146607 said:
http://www.evz.ro/article.php?artid=270300

probabil ca l-ati auzit si voi la radio. Noua dreapta, lasati rusinea, lichidati-l. Stiu ce-o sa se spuna, ca a fost un martir, ca a murit pt moldova. Nu ma intereseaza ce-o sa se spuna, si cum o sa ramana el in istorie, vreau sa-l vad mort. Nimeni n-o sa mai aiba curaj sa faca asemenea declaratii si sa batjocoreasca in asa hal un popor intreg. Trebuie pedepsit exemplar, daca se poate ar fi recomandat un omor cu sadism, ceva care sa ingrozeasca si cel mai inversunat comunist.

Noua dreapta aduceti-va aminte cine sunteti si nu uitati trecutul, faceti-va treaba, aparati neamul si limba.

Miscarea nu a fost o organizatie terorista si nici nu se ocupa cu asasinate, ce aberezi tu?
Ai citit prea multa literatura comunista probabil.

Mihai Eminescu-precursorul legionarismului, Mircea Eliade, Petre Tutea, Nae Ionescu, Emil Cioran, Traian Braileanu etc eu fost asasini?
Termina cu aberatii.
 
Re: Voronin and All

militant;146628 said:
Miscarea nu a fost o organizatie terorista si nici nu se ocupa cu asasinate, ce aberezi tu?
Ai citit prea multa literatura comunista probabil.

Mihai Eminescu-precursorul legionarismului, Mircea Eliade, Petre Tutea, Nae Ionescu, Emil Cioran, Traian Braileanu etc eu fost asasini?
Termina cu aberatii.


Hai ma ca au asasinat cativa prim-ministri intra pe codreanu.ro si vezi acolo toata istoria lor, asa cum o prezinta ei.
 
Re: Voronin and All

dan123;146635 said:
Hai ma ca au asasinat cativa prim-ministri intra pe codreanu.ro si vezi acolo toata istoria lor, asa cum o prezinta ei.


Adaugam si rebeliunea legionara?
 
Re: Voronin and All

Sventlana;146638 said:
Adaugam si rebeliunea legionara?

Corectez, in "rebeliunea legionara" au fost atacati si omorati legionarii de catre Antonescu cu sustinerea lui Hitler.
 
Vad normala aparitia Noii Drepte pe pamintul nostru.
Si daca vor contribui la prosperitatea si revitalizarea ortodoxa sa-i ajute Dumnezeu in tot ceea ce fac!
Cit despre legionarii care au facut nu stiu ce crime, voi reveni cu documente unde se arata clar ca au fost infiltrati oameni din partidul comunist pentru a compromite miscarea!
Azi avem o alta realitate! sa nu ne pierdem in itele istoriei!
 
Hai, bai, Aliona... nu fii ridicol. Au fost infiltrati comunisti pentru a compromite Miscarea. Prostii. Miscarea s-a compromis singura, neajutata de vreun comunist nenorocit. Sa fie clar: si-au facut-o cu mana lor. Iti convine sau nu, asta este adevarul.
 
Husky40;146852 said:
Hai, bai, Aliona... nu fii ridicol. Au fost infiltrati comunisti pentru a compromite Miscarea. Prostii. Miscarea s-a compromis singura, neajutata de vreun comunist nenorocit. Sa fie clar: si-au facut-o cu mana lor. Iti convine sau nu, asta este adevarul.

Dupa ilaturarea lui Corneliu au aparut si infiltrari comuniste pentru a compromite miscarea!
 
Asta o spuneti voi, Frontist, incercand sa va justificati crimele comise. Din pacate, aceasta explicatie nu prea tine.
 
Pana la urma eu cred nu conteaza deloc ce au facut un legionar sau altul. Conteaza ideia in sine.
Legionarismul sintetizeaza tot ceea ce inseamna ortodoxismul si nationalismul romanesc. Este o ideologie unica nu doar in Eurropa ci si in lume.
Pacat ca comportamentul catorva legionari s-a rasfranta in acest fel asupra imaginii legionarismului in ansamblu.

Daca discutam despre Miscarea in primul rand trebuie sa punem in discutie ideologia si nu comportamentul unor indivizi aparte care nici macar nu reprezinta Legiunea.
E absurd sa spui ca legionarismul este "criminal".
Oare crestinismul poate fi numit "criminal" din cauza asasinatelor bisericii catolice?
Desigur ca nu!
 
aici ai dreptate. Important e mesajul de baza. E ca-n expresia aia :"sa faci ce zice popa nu ce face popa". Cam asa e si cu legionarii.
 
dan123;146903 said:
aici ai dreptate. Important e mesajul de baza. E ca-n expresia aia :"sa faci ce zice popa nu ce face popa". Cam asa e si cu legionarii.

Conteaza sa nu renunti la vise si idealuri , caci atunci ai pierdut cu adevarat ; cum scria Radu Gyr :"... Adevaratele infringeri / Sint renuntarile la vis." Chiar daca cineva greseste nu trebuie sa renuntam la tot pentru ce luptam neam, familie si DUMNEZEU!
 
si comunismul este o ideologie foarte buna, unica in lume... nu cred ca tre sa lasam cativa oameni care nu au avut nimic de-a face cu comunismul sa il umbreasca... asa o parafrazare iti place noogen?
 
Dragă Militant, Noua Dreaptă nu este n nici un caz soluţia. Şi eu sunt un susţinător al unirii, ţi spun că această organizaţie are un efect mai mult negativ asupra acestei mişcări a unioniştilor, deoarece sunt asociaţi cu fasciştii.

Doctrina de bază a Noii Drepte este intoleranţa faţă de minorităţi de orice fel, ceea ce nu este niciodată un lucru bun.

Degeaba se dau ei mari creştini, dacă nu citesc nvăţăturile lui Isus să vadă că ideea de bază este toleranţa. Să i laşi pe ceilalţi să trăiască aşa cum vor, nu să-i obligi să-şi nsuşească părerile tale.

De ce să-mi impună altcineva pe cine să iubesc (vezi campania pentru criminalizarea homosexualităţii), n ce dumnezei să cred sau să nu cred (vezi ce spun ei de "culte") ?
 
noogen;146881 said:
Pacat ca comportamentul catorva legionari s-a rasfranta in acest fel asupra imaginii legionarismului in ansamblu.

De ai sti ce i au facut legionarii lui Iorga... si asta inainte de al omori.... Cel mai mare istoric roman al tuturor timpurilor a murit ca un caine...
 
Back
Top