Opoziţia e foarte dispersată

Andolino

New Member
Veaceslav Iordan şi Dorin Chirtoacă ar putea ieşi în turul doi al alegerilor pentru primarul capitalei, potrivit IMAS-INC

Agenţia IMAS-INC a prezentat un sondaj de opinie privind intenţiile de vot în municipiul Chişinău. Sondajul este reprezentativ pentru populaţia adultă din municipiul Chişinău şi prezintă o eroare maximă de ±2,9%. Potrivit sondajului, intenţiile de vot pentru primarul de Chişinău ale celor 58% dintre respondenţi care au afirmat că vor participa cu certitudine la alegerile din 3 iunie s-ar repartiza, după cum urmează:
o Veaceslav Iordan, PCRM — 40%;
o Dorin Chirtoacă, PL — 14%;
o Dumitru Braghiş, PDSM — 13%;
o Vladimir Filat, PDM — 10%;
o Leonid Bujor, AMN — 5%;
o Alexandru Corduneanu, PPCD — 4%;
o Eduard Muşuc, PSDM — 4%.


Intenţiile de vot pentru consiliul municipal Chişinău, dintre cei 58% care au declarat că sigur vor merge la alegeri, s-ar repartiza în felul următor:
o PCRM — 41%;
o PDSM — 12%;
o PL — 10%;
o AMN — 9%;
o PDM — 7%;
o PPCD — 5%.

http://www.interlic.md/Politic/920.html
 
Comuniştii au toate şansele ca să preia conducerea primăriei Chişinăului.
Conform studiului de mai sus opoziţia rămâne foarte dispersată. Între pratidele de opoziţie există mereu teme de dispuntă care nu sunt în folosul nici uneia dintre ele ... ci în folosul comuniştilor ... zicala "doi se bat şi al treilea câştigă" e perfect aplicabilă în cazul acesta.
Ofensiva comunistă se dă pe toate fronturile ... toate resursele sunt antrenate pentru ca aceştia să câştige. Îi apreciez pentru această solidaritate şi urăsc opoziţia pentru atitudinea contrară.
Lupta este dură. Opoziţia este slabă şi nu are forţe multe ... e dezavantajată, huiduită şi persecutată de către comunişti.

Ce soluţii propuneţi, pentru ca să nu câştige comuniştii şi să fie cineva din opoziţie?

Eu unul aş propune solidarizarea cu cel mai puternic contracandidat din opoziţie ... care în acest moment se pare că e Dorin Chirtoacă.

La nivel internaţional terbuiesc făcute cât mai multe interpelări pentru ca organismele internaţionale să supravegheze cursa electorală, să numere încălcările şi dacă e necesar să declare alegerile nevalide.
Mie unul nu-mi place politica murdară dusă de comunişti. Trebuiesc depuse toate eforturile pentru a arăta tuturor ... atât partenerilor externi cât şi populaţiei de rând că cei din partidul comuniştilor nu sunt demni de primărie ... mai ales când vine vorba despre un oarecare Iordan, care brusc acumulează 40% în sondaje, dar despre care nu se ştie foarte multe, pentru că acesta evită dezbaterile în public ... i-o fi frică probabil să nu-şi arate slăbiciunile ... care sunt sigur că le are foarte multe.
 
Anume pe acest lucru si mizeaza comunistii. Chirtoaca este sustinut si promovat de catre comunisti pentru a neutraliza concurentii electorali. Oare in zadar rutierele lui Stepaniuc fac sunt pline de afisele care promoveaza pe Chirtoaca?

Deja e clar ca sondajele prezentate nu fac decat sa manipuleze opinia publica pentru a pregati o mare frauda electorala.

Intre timp se mai afla si alte lucruri noi: nu a existat nici un ordin de retinere in data de 27 martie a liberalilor, totul nu a fost decat o inscenare de doi bani pentru a expune scoate din anonimat un partid minuscul.
 
militant;184506 said:
Anume pe acest lucru si mizeaza comunistii. Chirtoaca este sustinut si promovat de catre comunisti pentru a neutraliza concurentii electorali. Oare in zadar rutierele lui Stepaniuc fac sunt pline de afisele care promoveaza pe Chirtoaca?

Deja e clar ca sondajele prezentate nu fac decat sa manipuleze opinia publica pentru a pregati o mare frauda electorala.

Intre timp se mai afla si alte lucruri noi: nu a existat nici un ordin de retinere in data de 27 martie a liberalilor, totul nu a fost decat o inscenare de doi bani pentru a expune scoate din anonimat un partid minuscul.
Si mie mi se părea dubios faptul că anume acest Chirtoacă a ieşit pe locul doi în sondaje. Dar şi mai dubios este că Iordan e pe primul.
Simpatizez cu altcineva ... dar mi-aş jertfi votul ... numai ca să nu câştige comuniştii.
 
eu cred ca nu tre sa iti jertfesti votul acuma in primul tur... vom vedea cine trece in turul doi cu iordan si atunci lucrurile se schimba mult pentru Jordan asta...
 
turul 2 va arata totul..........

PS: "Sondajul este reprezentativ pentru populaţia adultă din municipiul Chişinău" - cum am inteles tineretul nu este luat in consideratie , deci % de eroare poate sa fie foarte mare, deoarece cu comunistii voteaza majoritatea oamenilor in virsta.........
 
Continui sa cred ca exista trei figuri puternice care sunt in stare sa concureze real cu regimul: Corduneanu, Filat si Braghis. Restul nu este decat spalare de creiere pentru obtinerea cu usurinta a mandatului in Chisinau.
Sunt posibile doua variante:

1. Electoratul anticomunist se va prinde in capcana si va vota cu Chirtoaca. In turul doi comunistii vor lua fara mari probleme 50-60%. Daca in primul tur campania electorala a lui Chirtoaca a fost facuta cu sustinerea comunistilor, nu cred ca la fel se va intampla in turul doi.
Este exclusa si varianta sustinerii lui Chirtoaca din partea unui partid de opozitie. Corduneanu si Filat au mult mai multe sanse sa primeasca sustinere din partea opozitiei decat asa figura slaba ca Chirtoaca. Nimeni nu doreste sa mizeze pe un cal slab.
2. Electoratul anticomunist nu se va lasa inselat si fiecare va vota un candidat puternic care va fi capabil sa faca fata turului doi.
 
Interesanta opinia conform careia Chirtoaca ar fi impins de comunisti dar mi se pare foarte futuristica... Imi este foarte greu sa cred acest lucru. Corduneanu nu se va bucura de o mai mare sustinere in turul doi decit Chirtoaca deoarece exista multe perosoane care au pica pe PPCD si un candidat crestin democrat nu poate cistiga alegerile in Chisinau mai ales dupa ce s-a intimplat cu Antena C si Euro TV, ieri la emisiunea Lorenei Bogza acesta a evitat sa raspunda direct la intrebarea lui Ciurea referitor la Euro TV inseamna ca intradevar se teme de aceasta tema... Filat ar putea fi sustinut de aripa anti-comunista in turul doi, asta e parerea mea...

Referitor la dispersarea opozitiei am un plan foarte greu de realizat dar care ar da rezultate momentan !!!! Opozitia se poate uni in fata un lider adevarat care ar putea reprezenta o forta impotriva comunistilor - aceasta persoana este de fapt.... un "comunist" - MARIAN LUPU. Lupu poate intra in istorie ca demolatorul comunismului in fruntea unui bloc comun format din fortele democrate care poate cistiga alegerile chiar si fara PPCD in componenta lui.... Iar daca dupa alegerile parlamentare acest bloc nu va avea o majoritate o va forma cu PPCD si se va forma un guvern de coalitie in frunte cu Marian Lupu, suntem o tara parlamentara si este normal ca liderul partidului care cistiga alegerile sa isi asume guvernarea din functia de prim-ministru nu din cea de presedinte...

M-am gindit la acest scenariu de mai mult timp, avind ocazia sa-l ascult pe Lupu cum gindeshte.. el nu este un comunist, cred ca el s-a folosit de circumstante pentru a ajunge unde el este acum.... Acest subiect il voi continua pe blogul meu astazi-miine dupa ce fac ordine in idei ... :)
 
Artur;184525 said:
Opozitia se poate uni in fata un lider adevarat care ar putea reprezenta o forta impotriva comunistilor - aceasta persoana este de fapt.... un "comunist" - MARIAN LUPU. Lupu poate intra in istorie ca demolatorul comunismului in fruntea unui bloc comun format din fortele democrate care poate cistiga alegerile chiar si fara PPCD in componenta lui

LUPU? Lui îi convine cred că mai mult postul de preşedinte al Parlamentului decât să se bage în aşa jocuri murdare şi să se păteze până-n gât.

Apropo, am găsit o discuţie interesantă pe un forum rusesc ... http://www.chat.md/forum/topic.24260.html
cât de murdară poate fi o campanie electorală ...
 
Cel putin este cert ca o parte din electoratul "centrist" poate sa voteze cu PPCD. Mesajele unioniste a unor partide marginale nu fac decat sa acumuleze voturi pentru PPCD din partea AMN, PD si chiar comunisti.
Exista o anumita categorie de populatie care prefera stabilitate, PPCD si PCRM au avut intotdeauna imagine de partide de "extrema", disciplinate, lideri autoritari. De aia in viitor se asteapta un flux masiv de votanti spre PPCD.
Am auzit multe batrane rusofoance care prefera sa voteze cu "usatyi i krasivyi" Corduneanu decat cu un grasan de Iordan. :)
Sa nu mai vorbim de unele filiale a PCRM care au trecut in bloc sub aripa PPCD.
 
noogen, numai in sondajele voastre imaginare se intampla asa ceva... nu aveti nici o sansa, cu tot sprijinul lui Boc... si cand vad ca va mai mandriti cu asocierea asta cu comunistii, mi se face si mai tare rusine, pentru voi...
 
noogen,

Se putea şi mai mult pentru Corduneanu ... chiar 4%? E cam jalnic. PPCD nu a sărit niciodata mai mult de 10%. Eu ţin cu ideea lor de a merge pe un drum european ... spre o apropiere cu România, dar nu cred că populaţia îl iubeşte pe Roşca ... din păcate şi-a pătat grav imaginea ... iar comuniştii nu fac altceva decât să o evidenţieze şi mai tare.

Orice lider cu caracter din opoziţie .. proeuropean e binevenit ... nu vreau să aud de Iordan ... aşa că daţi-mi unul pe listă şi îl votez neapărat.
Până atunci am să votez cu Corduneanu ... asta ca să nu-i dau votul lui Iordan.
 
pai ai Filat, lider european cu deschidere foarte buna pentru UE si cu relatii bune in acea directie... ce logica aiurea... ii dau lui Corduneanu care nu are nici o sansa, in loc sa ii dai unuia care are sansa sa il bata pe jordan.
 
Adrenalina, da si tu te rog linkuri concrete ... ca argumente de genul "lider european cu deschidere foarte buna pentru UE" parca nu ma conving ...
Daca e sincer am auzit de Filat numai din sondajele de opinie din aceasta campanie si am vazut ca mai este si unul Filat.
 
Artur;184525 said:
Opozitia se poate uni in fata un lider adevarat care ar putea reprezenta o forta impotriva comunistilor - aceasta persoana este de fapt.... un "comunist" - MARIAN LUPU. Lupu poate intra in istorie ca demolatorul comunismului in fruntea unui bloc comun format din fortele democrate care poate cistiga alegerile chiar si fara PPCD in componenta lui...
Ti-ai tras o palma (tare-tare), numeri incet stelutele si dupa, iti revii incet si mergi la treaba : - Lupu e in stare sa-si vinda parintii pentru a avea privilegiul sa linga fesele Cneazului (1).

(1) Autoritate specifica tarilor post-sovietice din spatiul pan-slavonic : cum vrea Cneazu' Vladimir (Monomahul) asa se face 'n Tara Moldovei si daca cineva ii sta in cale, Cneazu' bate rau cu sceptrul 'nkept (boierului). A batut asa de bine in acesti ani, de fug toti boierii in fiecare saptamiina la Palat si cad in genunchi la vazul Cneazului pentru ai aduce vorbe de lauda si donosuri din cele mai proaspete. Daca s-a facut vinovat de ceva, boieru' nu ezita sa puna miina pe chimir si sa multumeasca cu ce poate Mult Slavitul Cneaz, unsul lui Dumnezeu.
 
mersi de exemplu, eu vorbesc de sanse... un om care are un procent de 5% clar ca nu ajunge nici macar in turul doi. pentru ce sa iti irosesti votul pe unul care pierde... asta ii si greseala voastra... nu va uniti in jurul unui personaj cu sanse.... nu analizati situatia reala si unde inclina balanta.... se voteaza cu cap, nu dupa simpatii.
 
Sirb;184665 said:
Ti-ai tras o palma (tare-tare), numeri incet stelutele si dupa, iti revii incet si mergi la treaba : - Lupu e in stare sa-si vinda parintii pentru a avea privilegiul sa linga fesele Cneazului (1).

De cind trebuie sa-mi dau palme pentru o opinie referitor la care am si zis din start ca este foarte greu de realizat. Lupu o fi el profitor dar in anumite conditii nu putem exclude o astfel de desfasurare a evenimentelor. Niciodata nu zi niciodata....

Daca cineva ti-ar fi zis ca Rosca il va sustine ve Voronin tot ii ziceai sa-si dea palme??? :)
 
Back
Top