Partidele politice si figurile politice din Moldova

adrenalina

fara aripi
uite, hai sa discutam pe aceasta tema despre partidele politice existente acum in MD si despre figurile politice care s-au evidentiat, depsre capacitatile lor, despre sansele lor de a castiga urmatoarele alegeri...
 
Dacă tot ai pomenit despre "figurile politice", pe Moldova Azi a apărut un interviu foarte interesant cu Angela Aramă (jurnalist, deputat PPCD, membru al Comisiei parlamentare pentru cultură, ştiinţă, tineret, sport şi mass media), n care ea răspunde la ntrebările (cel mai des provocatoare) ale cititorilor. Interviul e aici: http://www.azi.md/iv?iv=117&lang=Ro

Am citit de-abea cteva pagini, cteva răspunsuri ce mi se par interesante:
Angela Aramă: Apropo de "curajul" lui Urechean… Tin minte ca ne povestea noua, jurnalistilor care i-am solicitat o intilnire pe cand lucram la revista "Capitala magazin", cum de ciuda ca "aistea" ii bagau pe gat imnul "Destepta-te, romane!" pentru a fi votat in calitate de imn de stat al Republicii Moldova, a iesit furios din sedinta in plen, s-a lunecat pe scari si si-a fracturat piciorul! Ne povestea acest lucru in ideea ca trebuie sa constientizam sacrificiul sau pentru binele poporului...
ntrebare: Va considerati romanca sau moldoveanca?
Răspuns: Nu doar ma consider, sunt romanca.
 
Doomie said:
deci PPCD-ul are voie sa voteze, sa conduca, sa se casatoreasca samd? ;)
daca e baiat atunci are dreptul sa se casatoreasca abia de la 18, daca e fata atunci are deja aceasta capacitate de la 16 ani :D
 
dictionar said:
daca e baiat atunci are dreptul sa se casatoreasca abia de la 18, daca e fata atunci are deja aceasta capacitate de la 16 ani :D

offffftopic: Cuvintul "partid" e totusi de gen masculin. Unde mai pui ca cel mai mare PPCDist al tuturor timpurilor e si el un barbat... ;)
 
Doomie said:
offffftopic: Cuvintul "partid" e totusi de gen masculin. Unde mai pui ca cel mai mare PPCDist al tuturor timpurilor e si el un barbat... ;)
insa conform comportamentului lui in Parlamentul RM, nu pot sa-i dau decit calificativul de ''c.urva''
 
vik-ing said:
Asa calificative tine-le pentru tine! Cred ca se descurca destul de bine,si nu numai in Parlament.
pai asta tu crezi, eu am scris ce cred eu... :D
si cred ca ar trebui sa privesti mai relaxat arena politica din MD ;)
si ca sa dau dovada de obiectivitate (cel putin a mea :) ) pasul facut de PPCD anul trecut la 4 aprilie a fost foarte hytru, si unul din cele mai reusite pe care le facusera ei pina atunci. :)
 
dictionar said:
si ca sa dau dovada de obiectivitate (cel putin a mea :) ) pasul facut de PPCD anul trecut la 4 aprilie a fost foarte hytru, si unul din cele mai reusite pe care le facusera ei pina atunci. :)
Cum sa inteleg faptul ca apreciezi strategia PPCD-ului si il numesti ,,curva'' in acelasi timp? Sau iti contrazici propriile replici?
 
vik-ing said:
Cum sa inteleg faptul ca apreciezi strategia PPCD-ului si il numesti ,,curva'' in acelasi timp? Sau iti contrazici propriile replici?
...si de ce nu as putea aprecia o curva ? :vino: Eu in ''curva'' nu vad sensul negativ :hlizesc:
 
Spune te rog alt scenariu care trebuia sa fie daca tot inca dupa mai bine de un an nu ai obosit a repeta frenetic si chiar paranoic as spune de evenimentul din 4 aprilie!
iar daca tot esti mereu cu dictionarul in mina spunene ce inseamna "c.urva!"
Rosca nu se vinde , s-o vrut o facea de la inceput , iar dupa 18 ani de munca sa o faca? Fiiserios e mai destept decit afirmatiile tale!!!
 
Este interesant si destul de normal comportamentul persoanelor care sunt departe de politica. Ei sunt asemenea acelor grasani care stau in fata televizorului band bere si injura de mama focului pe fotbalishtii "care nu stiu a juca".

Ma veselit intotdeauna un astfel de tablou.
 
Frontist said:
Spune te rog alt scenariu care trebuia sa fie daca tot inca dupa mai bine de un an nu ai obosit a repeta frenetic si chiar paranoic as spune de evenimentul din 4 aprilie!
iar daca tot esti mereu cu dictionarul in mina spunene ce inseamna "c.urva!"
Rosca nu se vinde , s-o vrut o facea de la inceput , iar dupa 18 ani de munca sa o faca? Fii serios e mai destept decit afirmatiile tale!!!
de unde stii ce am facut eu timp de un an? pai e ''curva''!! si nu mai fi agresiv!!! Nu vreau sa ma idreptatesc in fata ta, dar din partea mea, un pas mai bun din partea PPCD-ului nu se putea, caci era deja rasuflata atitudinea lui in ''Parlament'', mereu impotriva, jocul de-a greva in Parlament , care mie imi placea :D, si in plus cei de la TVM si NIT aveau stiri de seara :D. Votul din 4 aprilie l-a ajutat pe Rosca sa devina vicepresedinte al Paralamentului (nu prea vad cum pe mine m-a ajutat ), s-au mai linistit lucrurile in Parlament. Voronin ar fi fost ales in functie de presedinte al RM si fara voturile fractiunii PPCDiste.
Crezi ca nu am fost in PMAN si nu am scandat , si am fost pt mine, nu am fost pt PPCD, si stiu ca am obtinut ceva, eram intr-a 10, daca nu as fi iesit cred ca as fi invatat rusa si in liceu, poate si la BAC mi-o introduceau.
De fapt partide bune in Md nu am vazut sa se afirme, PPCD e ceva mai bunicel, oricum nu am incredere in nimeni, insa la alegeri trebuie de iesit.
Eu nu as baga miina in foc pt nimeni: se vinde nu se vinde, nu ai tu de unde sti, doar daca nu ai fi tu insuti Rosca :D

Iar dictinarul pe care il tzin cel mai des in miina e german-roman, astefl nu da vreo explicatie :D
si e dreptul meu sa exprim ceea ce cred !!!!!
 
si totusi Dictionar nu am vazut sami prezinti un alt scenariu decit sa acuzi mai departe, si sa te aperi pe tine sa ne spui cit de erou ai fost si eu am fost pe piata atunci ei si... astazi trebuie sa renuntam a face politica pentru ca neam suparat?
Si daca in nimeni nu ai incredere atunci sa inteleg ca votul tau este unul fara sens chiar daca iesi la vot! Da, pote sint toti rai cum zici tu si totusi trebuie sa alegi din acest rau ce e mai putin rau!

Tu ai avut de cistigat poate ca inca nu o simti pe pielea ta dar sa zicem ca ai vrea sa devii judecator , sa stii ca deja nu te mai da nimeni afara in dependenta de cum judeci ci iti faci treaba pe parcursul mandatului!
sau poate ai vrut ca Rosca sa-ti aduca vrio 1000 de lei si atunci vei simti ajutorul!
daca vrei ajutor pot sati spun cum: Dacaca faci parte dintr-o familie sociala vulnerabila saui sinteti 3 si mai multi copii poti face o adresare catre grupul parlamentar al PPCD, unde in urma unei interpelari in parlament problema se rezolva, insa treebuie sa indeplinesti aceste conditii!
Cita lume care traieste intradevar greu si sa adresat la ei au obtinut deja acest ajutor!
Iar in satele de liga Stefan voda datorita lui Rosca copii iarna aceasta au facut lectii in clase care era caldura , datorita lui sa realizat proiectul cu incalzirea salilor de studii! acei copii cred ca pot sa spuie ca iau ajutat direct nu?
Iar primarul a devenit simpatizant PPCD, cu toate ca era din alt partid, dar a vazut ca PPCD-ul face nu doar vorbeste!
Cit priveste Chirtoaca- No COMENT!
(Imi place cum scrie Militant)
 
ca sunteti amandoi de-acolo...
SI Rosca este un megaloman... si asta nu puteti sa negati... si frontist asta ii ca si faza cu campania electorala... care da mai multi cartofi, ala castiga... te rog sa nu vii cu propaganda ieftina... asta faceau comunsitii inainte... se plimbau in sate si le dadeau oamenilor paine. vad ca de cand Rosca s-a aliat cu ei, a preluat si el obiceiurile bune.

si ma rog ce ajutor primeste, concret... poate 500 lei poate 1000 lei... si cum sa traiesti ma frontist o familie cu trei copii sa zicem din 2000 lei cat aduna cu tot cu ajutorul lui Rosca... si cati is in Md care mai fac trei copii...

poate ar fi cazul sa se gandeasca cum naiba sa se ajunga ca in MD munca sa fie platita cum trebuie, conform cu importanta ei. poate ar trebui sa se preocupe de cultivarea studentului si de coruptia din invatamantul Moldovei...

sa mori de ras cu ce atarage lumea proasta... el o sa discute in Parlament despre ei... si toti vor cadea la picioarele lui impresionati de bunatatea megalomanului Rosca..
 
Daca este cineva megaloman nu pot nici sa afirm nici sa neg, nici tu nu poti face aceasta, adrenalino.

Judecam din circumstantele in care ne aflam, suntem prea mici pentru a cunoaste realitatea (mai ales cea politica).

Nu cred ca ar trebui sa generalizam in felul asta, "ala nu se gandeste decat la soarta sa" - "ala e megaloman".

Daca facem o judecat trebuie sa ne bazam pe ceva, pe o experienta personala, de exemplu.

Pe rosca nu-l cunosc personal deci, nu pot sa afirm nimic despre despre acest om.
Pe chirtoaca il cunosc, de aia si am dreptul sa-mi exprim o parere despre dansul.
Dupa parearea el este ceea ce am spus mai sus.

Exista o manie, boala a unei mici categorii de oameni (care se cred intelectuali) de a idealiza un "baietel curatel, intelegent si proeuropean".
La inceputul anilor 90 era Valeriu Matei, apoi Serebrean, astazi este Chirtoaca.
Aceste sunt persoana fara perspectiva care insa plutesc datorita unor idealizari false.
Niste clovni demni de mila care nici macar nu merita sa fie discutati...

Basarabia are nevoie de un lider puternic, experimentat cu credinta si spirit de sarcrificiu, care sa sfideze opinia publica de draga unui ideal.
"Baieteii intelegenti cu studii in occident nu sunt capabili sa se conformeze la astfel de "standarte"
 
Back
Top