Razboiul hackerilor impotriva ungurilor

Status
Not open for further replies.

GILLBERT

New Member
Dupa ce "TeamBucTm" si "Romanian Hacking Community" (RHC) au facut declaratii razboinice, un personaj din interiorul sistemului dezvaluie culisele hackingului romanesc * El ii numeste, in sens peiorativ, pe cei de la RHC "flooderi" si "script-kiddies" si le divulga sistemul de lucru * Cei cat de cat initiati vor intelege cum se intra in servere si e-mailuri si ce se poate face cu bazele de date protejate.
"Cand am publicat, in urma cu o saptamana, despre razboiul dintre hackerii romani si cei unguri, care a culminat cu spargerea paginii de web nationaliste "www.nemnemsoha.hu" de catre Ligiu Uiorean, alias "IGu", n-am crezut ca vom starni o furtuna printre piratii romani ai Internetului. Am primit mail-uri de la diverse grupari de hackeri care doreau fie sa-l sprijine pe Uiorean, fie sa-l incrimineze. Am publicat aceste e-mail-uri sub genericul "Cyber-razboiul romano-roman". Dupa aceste articole, am primit un nou mail, de asta data de la un hacker care a ales sa rupa tacerea, sa dezvaluie modul de actiune al grupului "Romanian Hacking Community", cel care a fost intens mediatizat in urma cu un an de presa americana pentru ca a izbutit sa sparga unul dintre serverele de la Pentagon. Numele sau de cod am promis ca nu-l vom publica. "Nu vreau sa devin tinta hoardelor de 'haxori' si 'flooderi'. Poate ca si asa, unii dintre ei isi vor da seama cine sunt. Si asa am facut foarte mult alegand sa vorbesc, dar nu mai puteam sta cu mainile in san vazand ca unii sau altii isi aroga titlul de hackeri, dar in realitate nu sunt decat niste banditi ai Internetului, care nu au nici o cauza nobila, decat sa sparga haotic servere si sa slabeasca sistemul informational romanesc", ni se confeseaza hackerul. In cele ce urmeaza, vom afla multe dintre culisele hackingului romanesc, publicand dezvaluirile hackerului, cu mentiunea ca multi dintre termenii folositi de el pot fi intelesi doar de cei initiati, noua fiindu-ne necesar - pentru a-i deslusi - sa apelam la inginerul nostru de sistem." Citat din ziarul bucurestean "Ziua".....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top