Registrul cinematografic de Stat

linar

ciocoholika
Chisinau, 3 aug. /MOLDPRES/.

In Moldova va fi creat, prin hotarire de Guvern, Registrul cinematografic de Stat, care va functiona in baza unei intreprinderi de stat pe linga Ministerul Culturii si Turismului, transmite MOLDPRES.

Artur Cozma, ministrul Culturii si Turismului, a mentionat ca intemeierea Registrului cinematografic va genera un sistem de stat al controlului rigid asupra crearii, distribuirii si difuzarii filmelor, va influenta politica repertoriala care sa cultive gustul estetic, inalte valori sociale si umane la diverse categorii de populatie.

Potrivit ministrului, Registrul prevede ca exploatarea productiei cinematografice se va face in continuare in baza de vize si alte autorizatii. O cota-parte din sursele acumulate de la eliberarea vizelor va fi directionata sub forma de taxe in Fondul Cinematografiei Nationale si poate fi utilizata pentru productia de filme, precum si pentru reutilarea si intretinerea patrimoniului
cinematografic.

In opinia lui Cozma, instituirea Registrului nominalizat va permite crearea bazei informationale in domeniu, crearea noilor locuri de munca, eradicarea pirateriei de filme, respectarea standardelor tehnice de catre distribuitori si exploatanti in salile de cinema, dirijarea activitatii de producere, difuzare si comercializare a filmelor.

Potrivit unor surse de la Directia cinematografie a MCT, crearea Registrului este o necesitate stringenta in conditiile in care de peste 5 ani in tara nu exista o evidenta a filmelor importate.

Registrul este instrumentul unic de evidenta a persoanelor care desfasoara activitati in domeniul cinematografiei. El va clasifica si elibera vize de exploatare pentru demonstrarea publica a intregii productii cinematografice(comerciale si necomerciale) in orice sali(de orice proiect) sau
pentru tirajarea, in scopul comercializarii, inchirierii si difuzarii productiei nominalizate prin intermediul videotecilor si punctelor de inchiriere, precum si pentru demonstrarea de catre retelele TV prin cablu.

Anterior, Executivul a aprobat proiectul de lege cu privire la registre, elaborat de Ministerul Dezvoltarii Informationale, care dupa definitivare urmeaza a fi prezentat spre examinare Legislativului, noteaza MOLDPRES.
 
linar said:
Artur Cozma, ministrul Culturii si Turismului, a mentionat ca intemeierea Registrului cinematografic va genera un sistem de stat al controlului rigid asupra crearii, distribuirii si difuzarii filmelor, va influenta politica repertoriala care sa cultive gustul estetic, inalte valori sociale si umane la diverse categorii de populatie.
A spus-o de parca ar fi dat o definitie a cenzurii

In rest, ideea nu este de loc rea.
 
Nu stiu... mie mi se pare cam suspicioasa chestia asta.... de ex: publicitatea electorala poate fi cenzurata.... sau daca exista pe acolo ciudishi care vor sa faca un film asa ca amatori asta ce inseamna ca ei trebuie la inceput sa primeasca licenta pentru asa ceva?!?! Ce fel de democratie si libertate mai este si asta?
 
Manix;144891 said:
Nu stiu... mie mi se pare cam suspicioasa chestia asta.... de ex: publicitatea electorala poate fi cenzurata.... sau daca exista pe acolo ciudishi care vor sa faca un film asa ca amatori asta ce inseamna ca ei trebuie la inceput sa primeasca licenta pentru asa ceva?!?! Ce fel de democratie si libertate mai este si asta?
Nu stiu exact la ce fel de control s-a gandit mr. Cozma, caci si mie mi s-a parut ca miroase a cenzura. Totusi, anumite reglementari trebuie adoptate si aplicate.
 
Back
Top