Schimbari pe "Memento Mori"

greenFoX

Member
Incepand cu ziua de azi, modul de a fi al forumului "Memento Mori" va suferi niste schimbari.
Asta ca urmare a unor reguli pe care o sa le scriu mai jos (unele dintre ele le-am luat dintr-o revista de cultura [pt cei curiosi - "Idei in dialog"], altele se regasesc si in regulamentul forumului moldova.net), a unui concurs (despre care o sa scriu putin mai tarziu) si a mutarii, inchiderii unor teme de aici care nu au legatura cu tematica forumului respectiv.

O sa incep cu regulile:

1) discutiile vor cuprinde, in general, schimbul de idei - dar acele idei care au legatura cu o tema anume.

2) argumentele aduse trebuie sa fie relevante in ceea ce priveste problema discutata (pe scurt: sa nu batem campii)

3) orice referire la persoana partenerului de discutie ce depaseste limitele bunului simt va fi pedepsita (editarea mesajului, banarea userului)

4) folosirea unui limbaj licentios va si ea pedepsita

5) evitati editarea unor mesaje extrem de lungi, mai ales daca acestea pot fi indicate cu ushurinta printr-un link.

6) in contrast cu reg. 5, evitati editatea unor mesaje foarte scurte (de ex. : "da", "...", "", "ha" e.t.c)

7) Orice tema noua trebuie sa provoace userii la o discutie, sa aiba un scop. In caz contrar tema va fi considerata "moarta" si va fi inchisa.


Concursul despre care am pomenit mai sus se refera, de fapt, la activitatea userilor de pe acest forum. Cei mai activi dintre useri vor fi premiati cu niste reviste de cultura. 1 loc va primi o revista "LETTRE", locul 2 si 3 cate o revista "Idei in dialog". Premiile le vom imparti ca urmare a unor alegeri (care vor avea loc o data la 3 luni, adica o data pe anotimp) la care poate sa participe fiecare user al forumului moldova.net. Data alegerilor o vom stabili mai tarziu.

Cam atat am avut de spus. Sper sa participati si voi intr-un mod creativ la "re-crearea" acestui forum.
Daca aveti nelamuriri, puteti sa le scrieti aici.
 
Domnul Vulpe Verde, eu am o nelamurire. :) Cam de ce crezi ca asta e o regula :
greenFoX said:
7) Orice tema noua trebuie sa provoace userii la o discutie, sa aiba un scop. In caz contrar tema va fi considerata "moarta" si va fi inchisa

Am nu stiu de ce impresia ca ai cam luat-o prin papusoaie cu "regula " numarul 7. :)
 
MirK - lasa-l ca are dreptate (ma recunosc cum eram la inceput), iar pana la urma regulile date se refera la Memento Mori, unde by default lumea trebuie sa discute 'high', pricepi? asa vrea moderu - ordine, si hai sa demonstram respect.

greenfox - da-i bataie, ca e buna ideea
 
dar sa nu uiti de liberalism - va trebui sa gasesti mijlocul de aur intre ce doresti sa faci si liberalismul celor de aici
 
MirK, nu este nevoie sa te adresezi cu formula "Domnul Vulpe Verde". M-as simti destul de bine si cu un simplu "greenfox".


Am nu stiu de ce impresia ca ai cam luat-o prin papusoaie cu "regula " numarul 7.

Cand o sa stii de ce sa te anunti si ne clarificam (si poate pana atunci o sa inveti sa te exprimi si altfel decat prin popushoaie).

Pana una alta:

Cam de ce crezi ca asta e o regula

Nu prea inteleg unde vrei sa ajungi...
As vrea ca orice tema sa nu fie deschisa pt a aparea pur si simplu pe lista cu teme noi. Ea nu trebuie sa presupuna doar o lectura ci sa provoace in acelasi timp userii la o discutie. Cred ca asa este mai bine pentru toata lumea (pt lectura ar fi bine sa fie deschisa si o posibila biblioteca a forumului).
 
Hai sa dam o explicatie, caci vedem ca zorzon si vulpe verde nu se prind.

Succesul unei teme de discutie nu poate depinde numai de tema. Nu poti, bre, sa spui cuiva ca tema pe care o deschide TREBUIE sa suscite discutii multiple. Nimeni nu stie din start daca lumea va discuta sau nu . Asadar e stupid sa pui o regula prin care ceri implicit participantilor la forum sa prevada viitorul. Una la mana. Vezi si tu vulpe verde cate subiecte de discutie ai deschis si cate dintre ele au mers cu adevarat. Fii onest cu tine insuti, amigo.

In al doilea rand, o tema poate sa nu aiba un succes imediat si sa provoace dezbateri aprinse dupa ceva timp, pana da lumea de ea (caci sunt o gramada de teme pe forumul asta si nu toti se uita in fiecare zi la toate temele). Ar fi un procedeu de trei lulele sa inchizi o tema fiindca nu "se vinde" ca "pirojoashele in bazar". Asta cu atat mai mult ca in aceasta sectiune se discuta despre chestii chipurile filozofice, or nu tat omu' are chef sa filozofeze in fiecare zi.

Regula number seven e deplasata. E ca si cum ai zice ca-ti cumperi bilet de loterie dar cu conditia sa castigi. Un piculet aberant, nu-i asa.

Haideti sa iesim din papusoaiele regulei 7 si sa fim baieti seriosi si cu capatana pe umeri. ;-)
 
Succesul unei teme de discutie nu poate depinde numai de tema. Nu poti, bre, sa spui cuiva ca tema pe care o deschide TREBUIE sa suscite discutii multiple. Nimeni nu stie din start daca lumea va discuta sau nu . Asadar e stupid sa pui o regula prin care ceri implicit participantilor la forum sa prevada viitorul. Una la mana.

Exista unele teme (vezi "Poezie" deschisa de Catarau Vitalyus) care n-au nici un fel de ratiune. Eu cel putin nu cred ca temele de acest gen merita pastrate pe forum.
Nimeni nu stie care va fi soarta unei teme, n-am zis nu, da' nu mi se pare normal ca o tema sa fie deschisa de flori de mar. De aceea am zis ca trebuie sa aiba si un scop.

Vezi si tu vulpe verde cate subiecte de discutie ai deschis si cate dintre ele au mers cu adevarat. Fii onest cu tine insuti, amigo

Fiecare dintre temele deschise de mine isi propuneau ceva. Ca n-au mers unele dintre ele e alta poveste.

Regula number seven e deplasata. E ca si cum ai zice ca-ti cumperi bilet de loterie dar cu conditia sa castigi. Un piculet aberant, nu-i asa.

Mai MirK, de ce iti place sa vezi lucrurile de-andoaselea? Biletul il cumperi in speranta de a castiga - tema o deschizi pt ca ai vrea sa clarifici ceva - desi nu stii daca o sa iasa asa cum vrei (poate ca era prea mult spus "trebuie" - na, recunosc asta).
 
greenFoX said:
Exista unele teme (vezi "Poezie" deschisa de Catarau Vitalyus) care n-au nici un fel de ratiune.

Da de cand esti Dumnezeu Tatal ca sa decizi in locul altora ce are "ratiune" si ce n-are ? L-ai intrebat pe bietul Catarau in ce scop a deschis tema sau ai decis tu ca omu' asta se joaca de-a dechiselea temelor pe forum ?

greenFoX said:
Eu cel putin nu cred ca temele de acest gen merita pastrate pe forum.

Tu cel putin ar trebui sa ne dai "ratiunea" ta de ce temele de genul asta nu ti se par a merita sa fie pastrate, daca tot esti asa de bun in ai invata pe altii ce are "ratiune" si ce n-are. Ia mai umbla pe alte forumuri romanesti si vei vedea ca teme "Poezie" gasesti cu ghiotura si nimeni inca nu s-a gasit sa zica ca-s d-amboulea. Ma rog, tu poate esti cel mai "rasarit" dintre toti moderatorii de pe net, de aia si te-ai incumetat sa ne bagi reguli geniale.

greenFoX said:
Nimeni nu stie care va fi soarta unei teme, n-am zis nu, da' nu mi se pare normal ca o tema sa fie deschisa de flori de mar. De aceea am zis ca trebuie sa aiba si un scop.

Inca o data : ce te face sa crezi ca esti capabil sa intri in mintea altora si sa stii mai bine decat ei daca tema e cu scop sau fara. Ia fa-ti o regula pentru tine : cand ai dubii ca o tema e deschisa fara temei, da-ti osteneala sa-i trimiti un mesaj autorului pentru a-l intreba care i-a fost "ratiunea".

greenFoX said:
Fiecare dintre temele deschise de mine isi propuneau ceva. Ca n-au mers unele dintre ele e alta poveste.

Te credem maestre. Tu daca deschizi ceva e neaparat batos si cu un scop in beton. Ceilalti se descurca cum pot, da' tu, minune mare, cand ne fericesti cu o tema tat omu' treba sa stea trasnit de admiratie.


greenFoX said:
Mai MirK, de ce iti place sa vezi lucrurile de-andoaselea?

Cad din nori. Eu, "cel putin", iti dau "ratiuni" cand ceva nu-mi convine. Discut cu argumente in masura posibilitatilor, asa ca nu pot fi de acord cand zici ca vad lucrurile de-a-ndoaselea.
 
MirK - imi face impresie ca esti un caracter banat de mult timp in urma pe care eu nu-l respect. se numea Filip Antonio. nu cumva esti ruda cu el sau clona?
 
zorzonel said:
MirK - imi face impresie ca esti un caracter banat de mult timp in urma pe care eu nu-l respect. se numea Filip Antonio. nu cumva esti ruda cu el sau clona?

Pe Filip Antonio nici eu nu-l respect. :) Iaca, vezi, avem sheva in comun. Ma doare insa ca ai putut sa ma compari cu el. :( Eu scriu cu totul altfel, mai viu, mai cu scantei, el insa avea o limba de lemn, plina de clisee ieftine.

M-ai intristat, mai zorzonel. [cenzurat] Cere-ti scuza !


greenFoX said:
am cenzurat o parte din mesaj - limbaj indecent.
 
MirKule, nu mai fi atat de arogant ca s-ar putea sa te alegi pana la urma cu o mica pedeapsa. Am convenit sa discut despre ceea ce le pare userilor neclar din ceea ce-am scris eu prima data, da' hai sa facem asta intr-un mod ce n-ar jigni persoana celui cu care discuti.

Da de cand esti Dumnezeu Tatal ca sa decizi in locul altora ce are "ratiune" si ce n-are ? L-ai intrebat pe bietul Catarau in ce scop a deschis tema sau ai decis tu ca omu' asta se joaca de-a dechiselea temelor pe forum ?

Din cate ai observat tema a ramas neschimbata - n-am inchis-o, n-am sters-o. O sa-l intreb pe C V ce intentii avea cand a deschis tema (nu-ti fa griji pt asta - ca nu e treaba ta).

Tu cel putin ar trebui sa ne dai "ratiunea" ta de ce temele de genul asta nu ti se par a merita sa fie pastrate, daca tot esti asa de bun in ai invata pe altii ce are "ratiune" si ce n-are.

Nu tu imi vei spune ce trebuie sa fac si ce nu. Ce te face sa te crezi mai marele acestui forum?
Ratiunea mea am dat-o, asa ca n-o sa ma mai repet.

Ia mai umbla pe alte forumuri romanesti si vei vedea ca teme "Poezie" gasesti cu ghiotura si nimeni inca nu s-a gasit sa zica ca-s d-amboulea.

In primul rand - fa un bine si cantareste-ti cuvintele atunci cand ai de gand sa scrii un mesaj.

Nu te teme, am vizitat si alte forumuri romanesti si am vazut multe teme "Poezie", dar nu acolo unde se discuta filosofie. Oricum, asa cum am spus, am sa-l intreb pe Catarau ce scop are tema sa si de ce a deschis-o aici si nu altundeva. Si atunci o sa decid daca o mut in alta parte sau nu.

Ma rog, tu poate esti cel mai "rasarit" dintre toti moderatorii de pe net, de aia si te-ai incumetat sa ne bagi reguli geniale.

Sa lasam deoparte orice referiri rautacioase la persoana. Nu asta e scopul acestei teme. Daca se repeta si data viitoare vei fi cenzurat.

Inca o data : ce te face sa crezi ca esti capabil sa intri in mintea altora si sa stii mai bine decat ei daca tema e cu scop sau fara. Ia fa-ti o regula pentru tine : cand ai dubii ca o tema e deschisa fara temei, da-ti osteneala sa-i trimiti un mesaj autorului pentru a-l intreba care i-a fost "ratiunea".

Once again: nu-mi mai da instructiuni, nu esti adminul acestui forum.

Eu, "cel putin", iti dau "ratiuni" cand ceva nu-mi convine. Discut cu argumente in masura posibilitatilor, asa ca nu pot fi de acord cand zici ca vad lucrurile de-a-ndoaselea.

Am impresia ca esti predispus sa critici tot ce-ti cade sub mana, de aceea si vezi numai partea proasta a lucrurilor. Am zis ca e prea mult spus "trebuie" - cred ca am ieshit cu asta din popushoaie.
 
greenFoX said:
Nu tu imi vei spune ce trebuie sa fac si ce nu. Ce te face sa te crezi mai marele acestui forum?
Ratiunea mea am dat-o, asa ca n-o sa ma mai repet.

Vezi ca nu vrei sa fii onest cu tine insuti. Zici ca ne-ai explicat de ce unele teme ti se par deschise anapoda. Lasa-ma sa ma-ndoiesc. "Explicatia" ta e urmatoarea :

greenFoX said:
Exista unele teme (vezi "Poezie" deschisa de Catarau Vitalyus) care n-au nici un fel de ratiune. Eu cel putin nu cred ca temele de acest gen merita pastrate pe forum.

Tu nu crezi ca.... Asta e explicatie, "ratiune" ? Hai sa nu fim maldavani incapatanati si sa nu le cerem celorlalti ce nu putem fac noi insine. Ar fi o atitudine coerenta, cuminte si respectabila. Intelege-ma corect : nu vreau sa ma iau la harta cu tine, ci incerc sa-ti dau de inteles ca a fi moderator inseamna a-i mai asculta si pe ceilalti. A modera nu implica im primul rand a-ti face hatarul, a hacui mesajele, a amenita cu banarea, pe scurt, a face politie intr-o comunitate de discutie. Dupa umila mea parere, un moderator e fiorst ov ol un organizator atent la doleantele rezonabile ale userilor. Moderatorul mai cedeaza atunci cand caruta ii se afunda in "nijlocul araturii".


greenFoX said:
In primul rand - fa un bine si cantareste-ti cuvintele atunci cand ai de gand sa scrii un mesaj.

Hai sa nu umblam cu bucile stranse si s-o facem inutil pe puritanii. E un forum de tineri unde se discuta cateodata mai piparat, cu luari in bascalie, unde limbajul e mai lax, mai carnavalesc, mai popular, mai inflorit, mai a la Creanga. Cool, man. :)


greenFoX said:
Am impresia ca esti predispus sa critici tot ce-ti cade sub mana, de aceea si vezi numai partea proasta a lucrurilor .

Bai greenfox, ti-am spus ca nu sant de acord cu regula numaru' 7. Cu celelalte reguli sant in pace. Deci nu ti-am criticat toata "opera". :) Daca tot ne-ai chemat sa ne dam cu parerea, si noi am crezut ca esti sincer, atunci accepta ca cineva nu te urmeaza in toatecelea. Amu' unde e problema ?
 
Vezi ca nu vrei sa fii onest cu tine insuti. Zici ca ne-ai explicat de ce unele teme ti se par deschise anapoda. Lasa-ma sa ma-ndoiesc. "Explicatia" ta e urmatoarea :

greenFoX said:
a scris:
Exista unele teme (vezi "Poezie" deschisa de Catarau Vitalyus) care n-au nici un fel de ratiune. Eu cel putin nu cred ca temele de acest gen merita pastrate pe forum.


Tu nu crezi ca.... Asta e explicatie, "ratiune" ?

N-am zis ca asta e explicatia.

Pt ca nu se suprapune si pe punctul number seven (iaca, regula cu probleme) consider ca "Poezie" nu are ce cauta aici (si asta trebuia inteles fara sa fi scris inca vrun mesaj, pt ca regula o scrisesem de la inceput). Da' sa vedem ce-o sa ne zica si Catarau. Oricum, poezie se face mai degraba pe "Ciuleandra" decat aici.

Hai sa nu fim maldavani incapatanati si sa nu le cerem celorlalti ce nu putem fac noi insine.

Nu te pripi cu aprecieri din astea. Vorbesti de atitudini cuminti, coerente, respectabile, da' esti in acelasi timp arogant si arunci cuvinte a.iurea fara nici un fel de sprijin.

Intelege-ma corect : nu vreau sa ma iau la harta cu tine, ci incerc sa-ti dau de inteles ca a fi moderator inseamna a-i mai asculta si pe ceilalti. A modera nu implica im primul rand a-ti face hatarul, a hacui mesajele, a amenita cu banarea, pe scurt, a face politie intr-o comunitate de discutie. Dupa umila mea parere, un moderator e fiorst ov ol un organizator atent la doleantele rezonabile ale userilor. Moderatorul mai cedeaza atunci cand caruta ii se afunda in "nijlocul araturii".

Si tema asta de ce naiba a mai fost deschisa? Iar de amenintat nu amenint pe nimeni - desi unii ar merita sa fie cenzurati pt atitudinea dura pe care au luat-o.

E un forum de tineri unde se discuta cateodata mai piparat, cu luari in bascalie, unde limbajul e mai lax, mai carnavalesc, mai popular, mai inflorit, mai a la Creanga.

Sunt de acord cu o discutie libera, fara formule trase cu rigla, da' nici sa arunci cu glod in cine iti place pt ca... de, e un forum de tineri.
 
Referitor la ultima regula: temele ce nu se vor bucura de popularitate nu vor fi inchise (sa nu se inteleaga asta) ci acelea ce nu-si propun nimic de discutat (sa nu deschideti teme de dragul deschisului).


p.snu eu o sa decid daca o tema va avea sau nu un scop ci voi.
 
Da' am si eu o intrebare: de ce, mai userilor, sunteti atat de linistiti? Sau asta e doar linistea de dinaintea furtunii? Hai ca n-o sa avem cui imparti premiile :)
 
MirK said:
zorzonel said:
MirK - imi face impresie ca esti un caracter banat de mult timp in urma pe care eu nu-l respect. se numea Filip Antonio. nu cumva esti ruda cu el sau clona?

Pe Filip Antonio nici eu nu-l respect. :) Iaca, vezi, avem sheva in comun. Ma doare insa ca ai putut sa ma compari cu el. :( Eu scriu cu totul altfel, mai viu, mai cu scantei, el insa avea o limba de lemn, plina de clisee ieftine.

M-ai intristat, mai zorzonel. [cenzurat] Cere-ti scuza !


greenFoX said:
am cenzurat o parte din mesaj - limbaj indecent.

Lui Mircea Kaag i-au murit lăudătorii. De fapt, n-a avut niciodată pe altcineva să-l laude, decât pe sine însuşi.
 
"Am o intrebare "nestandarta", care-i scopul acestor clasamente ? "Vox populi""

1- Avem niste premii, avem niste useri. Cum facem sa impartim premiile in mod corect? Am ajuns la concluzia asta - alegeri

2- Pt a face forumul "Memento Mori" mai dinamic. Atunci cand votezi un user trebuie sa fii atent si la activitatea sa pe forumul respectiv. Asta inseamna sa urmaresti toate discutiile ce au avut loc acolo, sa te implici, eventual, si tu in aceste discutii. E comunista ideea asta?
 
In primul rind, persoanele care intra pe aceasta Tema nu cred ca au nevoie de premii ; as vrea sa ii vad fata lui MirK la premire :lol:.
 
Si ... greenFoX nu vreau sa te critic sau sa te iau peste picior, insa o Tema se "invioreaza" anume de catre moderatori, care ii "atzitza" incontinuu la discutii si ii jaloneaza pe forumisti. Sa nu fie luat cu suparare ...
 
Back
Top