Se vor revolta studentii?

pai daca am zis ca sunt ochi si urechi la afirmatiile tale...ce mai tot dai intrebari?
 
bun, pina la urma urnei preturile cresc, dar cu salariile cum ramine? cresc shi ele macar cit de cit? sau mincam nika fara piine?
 
Fluturash, de ce ar trebui sa-l doara pe soferul troleului ce maninci tu acasa? Oamenii de la transporturi au determinat ca atit timp cit pretul e mai mic decit X, serviciul lor este non-rentabil, deci trebuie sa mareasca pretul.

Daca nu o fac - devin outsideri.

Desigur ca statul ar trebui sa aiba grija de aceste detalii, insa deoarece nu o face, am ajuns unde am ajuns. Iar ca sa ma exprim mai simplu: "soferul troleului sa manince si el\ea nimic fara paine?"

Ei sunt oameni cum suntem si noi, daca nu maresc preturile - ajung ei sa-si puna intrebarea pe care ai acordat-o tu.

Nu stiu cit de mult se implica statul nostru in treburile RTC; daca nu o face - atunci RTC'ului nu-i pasa ce fel de paine ai (sau nu ai). Iar daca o face, atunci problema nu e in RTC ci e in acela care controleaza indirect RTC (deci tema data devine o 'simpla' tema despre comunisti, pseudo-democrati, etc)



Prima lectsie de economie politica si politica economica o facem azi ?
Ceva imi spune ca daca politicienii nostri ar fi atit de hitech incit sa poata construi planuri care vor da roade peste un timp atit de lung (relativ), atunci Moldova ar fi fost intr-o situatie mult mai buna. Daca nu au reusit s-o faca, nu prea cred ca aceasta majorare a taxelor este o strategie subtila de a 'asigura' victoria cuiva la alegeri.
 
fluturash;147044 said:
bun, pina la urma urnei preturile cresc, dar cu salariile cum ramine? cresc shi ele macar cit de cit? sau mincam nika fara piine?

Parca suntem la emisiunea matinala "Vocea Poporului" ...
 
benzina nu a crescut cu 50% ... benzina a crescut de 2 ori pretul ei intr-o perioada de aproximativ o jumatate de an in care nimeni nu a ridicat pretul la transport... era inevitabil acest lucru... cat despre studenti si plata transportului... voi ati fost fericiti ca ati avut perioade cand nu plateati, insa la noi studentul beneficia de o reducere de 50% la transport si numai daca erai la locurile fara plata. cei de la taxa plateau integral totul.

eu cred ca aceasta scumpire este logica si desi nu convine multora este un proces economic normal... altfel ati merge toti pe jos, pt ca aia ar da faliment...
 
eu ma voi revolta... xeroxul s-a scumpit, chiflele, transportul... tot :)
chiar si daca sunt logice scumpirile... atunci preturile sunt total necorespunzatoare veniturilor.
si apoi... pentru transport... ar fi normal sa faca abonamente universale (troleu+autobus).
ma enervez!
 
Back
Top