Sfaturi pentru o scurta vizita in RM

lecar

New Member
Salut,

Vreau sa fac in aprilie un circuit cu masina prin Europa cu plecare/sosire in Anglia si cel mai estic punct Chisinau. Am cateva intrebari legate de Rep. Moldova pe care v-as ruga pe voi, ce de-aici, sa mi le lamuriti.

- cam cat dureaza efectiv drumul prin RM: intrare din Ucraina dinspre Cernauti, apoi spre sud pana in Chisinau si apoi spre vest catre Iasi (mergand regulamentar cu o masina cu volan pe partea dreapta)?

- cam cat se sta pe la cele doua vami?

- in principiu as vrea sa plec din Cernauti dimineata devreme si sa petrec undeva in RM urmatoarea noapte. Ce ar fi mai interesant de vizitat/facut? Si care ar fi cel mai bun loc pentru dormit (sigur, curat, nu exagerat de scump)?

Multam fain! :-)
 
Multumesc de informatii. Am mai studiat un pic traseul si cam ce ar fi de vizitat. Poate reusesc sa aloc 2 zile intregi pentru RM.

Stie cineva daca se poate lua carte verde (sau ce asigurare e nevoie pentru masina) din Ucraina, aproape de granita cu RM?

De asemenea pentru intrarea cetatenilor romani in RM mai e nevoie de altceva in afara de pasaport? Din cate am aflat eu nu, insa nu m-as mira sa ti se ceara sa demonstrezi ca ai unde dormi (de exemplu rezervare la hotel) si ca ai o anumita suma de bani la tine. Se platesc ceva taxe la intrarea cu masina in RM?

Si inca o intrebare: care ar fi cea mai buna metoda pentru procurarea leilor moldovenesti? Se pot cumpara de undeva de la granita (in Ucraina sau in RM)? Banuiesc ca se pot scoate lei moldovenesti si de la bancomate, nu? Ma gandesc ca sunt destul de frecvente, mai ales prin orase.

De-abia astept luna viitoare! :-)
 
Cumperi chiar la frontiera sau intrebi la agentul tau daca poate sa-ti vanda carte verde si pt Ukraina si pt Moldova.
Daca iti cer astfel de dovezi suna direct la 259675 (+37322259675 daca esti pe roaming)
Ai de platit niste taxe ecologice, cam 10 lei, nu tin minte bine.
La frontiera, bancomat.
 
Foarte important, ai grija la politisti; cand vei fi oprit(si vei fi oprit) tii capul sus si nu ti-e frica, in fond nu ai de ce...militienii lor sunt niste hiene fricoase, care stiu de frica; doar de frica celor care stiu sa vorbeasca si sunt siguri pe ei insisi. Daca dai de o patrula, inarmati cu automate, nu fa gesturi si lasa-i sa-ti verifice masina. Daca-s rahatii de la circulatie, poti vorbi cum vrei, numai sa nu arati frica(pentru majoritatea abaterilor NU au dreptul sa-ti ridice permisul sau talonul, precum ar vrea ei sa te faca sa crezi); daca nu-i decat unul singur si vrea shpaga, il dai cu capul de Jiguli pana adoarme(alibi-ul tau este ca o fost rupt de beat si s-o impiedicat). Makarov-ul sa nu te sperie, face doar parte din tinuta lor de lucru...
Sa ai roata(roti) de rezerva, posibil ca vei face pana(pene) de cauciuc, ca drumurile lasa de dorit. O idee buna ar mai fi sa ai si cateva bucati de lemn, sau o lopata, sa te poti scoate din "glod", asta daca ai prieteni "fermieri" si vei ajunge pe la tara.
Aaa, si inca ceva, cand iesi din RM, sa mai ai minim 5 lei moldovenesti la tine; vei avea nevoie la punctul vamal moldovenesc, un fel de taxa de ampulea, numai pentru a-ti aduce aminte ultima oara unde ai fost...
 
Era sa uit...daca te opreste un "ment" care poarta epoleti ca cei din poza de mai jos...te poti distra, vezi numai sa nu aiba statie; de obicei, astia-s imbucuratori de prosti; umfla-l, poate ramai si tu cu un o amintire de la "sarjant".
 
Sper ca imediat dupa alegeri se termina cu atmosfera neprietenoasa de la frontiera.

Cetatenii romani nu au nevoie de invitatie pentru a vizita Republica Moldova, nu?
 
Judecand dupa rezultatul alegerilor de pe 5 Aprilie, foarte posibil ca atmosfera neprietenoasa de la frontiera, fata de romani sa continue, ba chiar sa se inrautateasca.
 
Back
Top