Siemens - lipsa de imaginatie ?

kedd

Octombrel
Asa vad eu lucrurile:

Nokia produce ceva original - 7650, shi Siemens, in scurt timp, ceva ce seamana foarte mult ;-)
nsfata.jpg

nsprofil.jpg


nu vi se par aceste asemanari putin cam prea evidente ? :lol:

part II:
Siemens MC60 are o tastatura care reaminteste foarte mult tastatura lui 3650 ;-)

part III:
n-o sa fiu shocat daca Siemens o sa "descopere" shi ceva similar lui 6800, apoi lui N-Gage, shi tot asha :-)
 
Totu tine de concurentza....
Eu nu vad copiere in cazu 7650 si sl55.
Siemensu are linia sl de mult timp.....si nustiu care primu o aparut....sl sau nokia...de restu nu zic nimic ca nu le-am vazut da pe net mii lene sa le caut azi....poate miine....
 
NaE, 7650 a aparut in 1Q 2002, iar SL55 in 2Q 2003.
shi la ce linie Siemens te referi ? pentru mine acest concept de design mi se pare tipic Nokia (7650) - ei au fost primii care l-au implementat, iar Seimens au plagiat ;-)
 
EU n-as zice chiar asa dur, mai degraba e vorba de cerintele pietei:
Adica lumea vrea mobile 3g, cu web cam pe ele, cu displayuri colorate...si alte poprecushte....da faptul ca ele seamana(inca n-am vazut sl55 da 7650 e ca un kirpik de mare,)cred ca sa bagi atitea functii in un mobil nu poti altfel decit sa-l faci asa: sa se deschida in jos......s.a.

Da poate si e vorba de lovitura de concurentsa....asa cum BMW si cu AUDI....bmw(seria 3,5,7,m) asa si audi(a3,a6,a8,rs).Tot asa si aici....intelegi?
 
NaE said:
da faptul ca ele seamana (...) cred ca sa bagi atitea functii in un mobil nu poti altfel decit sa-l faci asa: sa se deschida in jos......s.a.
nu e chiar asha... SonyEricsson T610 are practic aceleashi functsii ca shi 7650 - shi nu se deschide in jos, plus ca are mult mai multe functii ca SLu.
 
Personal, cred ca ei au deja tehnologia si modelele pentru telefoane pe 5 ani inainte...
Asa ca nu face sa ne miram...
Fiecare companie, cum a vazut ca cineva a scos pe piata ceva... baga si ei...
Principiul pietei libere...
 
nu cred ca-i chiar asha, am vorbit deja cu 2 persoane care lucreaza la Nokia, shi ei parca nu au mentsionat asha ceva...
 
Ei... ma exagerat si eu nitzel... :)
Ceea ce am in vedere e ca Producatorii de telefoane mobile.. nu scot pe piata ultimele modele facute... ci le lasa pe alea mai vechi sa se vanda.. dupa care scot doar cate o serie mica de modele noi....
 
Daca sa studiem "istoria" :) o sa vedem ca Siemens a lansat un model de tipul acestora doua cu vreo 4 sau 5 ani in urma (desigur ca era mult mai primitiv).

La Nokia nu prea am vazut astfel de modele. Deci parerea mea este ca Siemens-ul nu a copiat de la Nokia.

Si in genere Sony-Ericsson rulezz :)
 
cine ma poate ajuta?

video camera pt Siemens Sl55?
si inca ceva....este prevazut pt acest telefon hands free?
 
asa cum cu masinile tipa in lume is doua feluri de masini Mercedes si restu
asa si cu mobilele Nokia si restu
asta este parerea mea
:D
:pimp:
 
DonVIper said:
asa cum cu masinile tipa in lume is doua feluri de masini Mercedes si restu
asa si cu mobilele Nokia si restu
asta este parerea mea
:D
:pimp:

Aga, si in afara de mercedes(cu litera mica!), Jaguar, Ferrari, etc. nici nu mai exista :)
 
Mask said:
DonVIper said:
asa cum cu masinile tipa in lume is doua feluri de masini Mercedes si restu
asa si cu mobilele Nokia si restu
asta este parerea mea
:D
:pimp:

Aga, si in afara de mercedes(cu litera mica!), Jaguar, Ferrari, etc. nici nu mai exista :)

mai clar ca mie imi place si jaguarul si ferrari dar scuzama te rog tu iti permiti sati cumperi un ferrari sau un jaguar eu de ex numi permit asa comforturi dar totusi Mercedesul ramine mercedes cea mai buna si mai sigura masina pe care o cunosc macar ca am mers si in jaguar si in ferrari dar nui mercedes :pimp:
 
ciofu said:
DonViper nu tu ai ziso! tu ci esti albanez sau ci, ca aceea numa Mercedes din masini recunosc?

ciofu eu as zice ca tu in acest caz nai dreptate eu cunosc foarte multi albanezi .... eu invats in grecia si foarte multi albanezi vin aicea la invatatura si multi spun ca au fost la noi in md si au spus ca cite mercedesuri is la noi apu lor prin gind nu leau trecut atitea
:D
:pimp:
 
Back
Top