Sleepwalking

Otilia

morphine
Am problema asta de fiecare data cind sunt stresata si deja as putea sa scriu o carte despre epizoadele mele de mers prin somn, vorbit, tipat, discutat, etc..

Nu incepeam tema asta daca nu as fi ajuns sa ma zgirii pe fata noaptea, which is no longer fun. Calmante am baut, levantica am mirosit, cu aghiasma m-au stropit..tot am aventuri nocturne.

Ceaiuri, pastile, catuse? Nu vreau sa ma trezesc mutilata intr-o dimineata si nici pe sora-mea nu mai vreau s-o atac :D
 
Hmm tu esti serioasa ? Daca e asa e un caz destul de avansat de somnabulism.

Si trebuie sa faci ceva, pentru ca statistic 50% din somnambulii care s-au prezentat la medic s-au ranit pe insisi sau au ranit pe altii, ceea ce e un procent imens.

Nu se stie ce provoaca, da in general se banuieste stresul, dormitul prost si anumite medicamente. Ar trebuii sa verifici daca stai prost la unele din astea.

Cat despre tratament nu prea am auzit sa fie unul direct, de obicei se folosesc calmante mai puternice, gen Diazepam
Deasemenea sedintele de hipnoza au o rata mare de succes.
 
Otilia;217418 said:
Am problema asta de fiecare data cind sunt stresata si deja as putea sa scriu o carte despre epizoadele mele de mers prin somn, vorbit, tipat, discutat, etc..

Nu incepeam tema asta daca nu as fi ajuns sa ma zgirii pe fata noaptea, which is no longer fun. Calmante am baut, levantica am mirosit, cu aghiasma m-au stropit..tot am aventuri nocturne.

Ceaiuri, pastile, catuse? Nu vreau sa ma trezesc mutilata intr-o dimineata si nici pe sora-mea nu mai vreau s-o atac :D
In general antidepresante triciclice dar astea se dau numai cu recomandarea doctorului.
si catusele's bune sa la ai da pentru alte activitatzi. De alea cu puf roz de exemplu.
Dar foarte serios nu e de glumit cu asa ceva. Ca sa incerci sa scapi de asta singura trebuie sa-ti faci un porgram regulat de somn si cel putin cu o jumatate de ora inainte sa faci niste exercitii antistress si evita stimulii excesivi inainte de culcare fie ei audio, vizuali etc. Ceaiul de tei o sa te ajute sa te relaxezi inainte de culcare.
 
Merci pentru sfaturi, deci feedbacku-ul meu:

1.Programul de somn este destul de regulat in perioada asta, toamna - iarna si dorm cu succes vreo 10 ore zilnic.
2.Nivelul de stres, nu il pot reduce din pakate, este inevitabil la moment.
3.Ceaiurile de ierburi sunt o etapa trecuta - useless.
4.Sedintele de hipnoza suna bine, desi nu stiu cit de efective sunt, daca are cineva ceva experienta, pls share.
5.Diazepam..hm..

Cel mai recent caz a fost 3 zile in urma. Adormisem, si pe la ora 24.00 intru la parinti in dormitor si o rog pe maica-mea sa ma skoale a doua zi la 6 dimineata, caci avem de discutat o chestie importanta, un business comun pe care vreau sa il deskid cu ea. Am vorbit cu ochii deschisi, foarte clar si argumentind necesitatea unei afaceri comune, incit draga si naiva de maica-mea m-a crezut :D
Cel mai trist, este ca eram semi-constienta si tin minte tot ce am spus, dar la moment nu imi dadeam seama ca aiuresc :)
 
M-am mai interesat intre timp despre subiect sa vad daca mi-am adus aminte corect ce mai stiam si eu si din pacate este cum am spus deja.

Oficial exista doar 2 tratamente , cele cu Diazepam si cele cu hipnoza.

Pentru Diazepam clar trebuie sa te duci la medic. El o sa hotarasca daca e cazul sa il iei si o sa elibereze reteta ( nu poate fi cumparat oricum fara reteta).
Plus ca e clar ca nu poate fi de lunga durata, Diazepamul ala nu e chiar Vitamina C.

Iar hipnoza cica ar avea 50% sanse de reusita, dar mai mult nici eu nu stiu.

In rest poti sa continui cu ceaiuri de paducel, talpa gastei si altele in genu asta cu efecte sedative.
Chiar daca nu au un efect clar, rau nu au cum sa faca.

PS :
nu ar fi o ideea rea sa deasemenea sa indepartezi sau sa reasezi orice obiecte care ar putea sa te raneasca
 
Otilia, du-te la medic. du-te la un neurolog in prima faza si vezi ce iti spune el. daca te trimite la psihiatru sau poate sa te ajute el.
oricum, chiar daca esti reticenta la medicamente, cred ca asta o sa te ajute, daca nu poti reduce nivelul de stres. desi nu asta ii singura problema pentru somnambulism.
 
Sa te extenuezi inainte de a te culca prin sport, ai incercat? Nu se face blackout?

De ce am o senzatie puternica de deja-vu? Cred ca am mai recomandat asa ceva odata si parca incep sa imi amintesc si ce ai raspuns. :D ... Daca nu iese poti oricand sa citesti sfaturile de la macro-economie sau micro-chirurgie, ale lui lvl. Nu sa le urmezi, doar sa le citesti. Efect adormitor-profund, garantat.
 
Nacialnik;217614 said:
Sa te extenuezi inainte de a te culca prin sport, ai incercat? Nu se face blackout?

De ce am o senzatie puternica de deja-vu? Cred ca am mai recomandat asa ceva odata si parca incep sa imi amintesc si ce ai raspuns. :D ... Daca nu iese poti oricand sa citesti sfaturile de la macro-economie sau micro-chirurgie, ale lui lvl. Nu sa le urmezi, doar sa le citesti. Efect adormitor-profund, garantat.

Extenuarea prin sport functioneaza, insa sunt prea lenoasa sa o folosesc zilnic.

Pe linga lectiile de micro-economie vad ca mai sunt si filozofiile kabala ca solutie de adormire prin plictisire si tema cu cunillingusul tot acolo :D

Cred ca merg la medic curind. Aiurea ca parintii mei, medici fiind si stiind de epizoadele astea nu au intreprins nimic pina acuma. De asta eram si eu calma, ca nu credeam ca e ceva grav :(
 
Back
Top