TV Tuner + standarde

gr8dude

ralien since '45
a nimerit in posesia mea un tv tuner, pe chipset BT848.... am gasit un driver care chiar merge :)

folosesc programul ChrisTV, si cind fac search la canale, imi apare o mega-lista de standarde. PAL, SECAM, NTSC (mai nu am scris NTFS) :)

problema e ca sunt multe PAL'uri (PAL_I, PAL_B....)
si tot cam atitea SECAM'uri

am incercat la intimplare citeva, am facut un full scan - nimic. cine-mi poate spune pe care frecventa si pe care standard 100% gasesc ceva?
tunerul e second hand si hz de unde scos, deci nu sunt sigur ca acesta lucreaza.

in ce mod pot verifica daca tunerul e in regula? [se detecteaza, driverele se pun, etc... exista alti indici?]
 
daca nu ma inshel cred ai un wayjet?
uite-te pe cutie, sau pe net...daca nici una nici alta, atunci pot sa-ti spunca mai majoritatea tv-tuner-elor suporta pal_b si pal_d, pentru zona noastra poti folosi asta...
ntsc e pentru america, si e calitate mai joasa ca pal
cel mai bine gasesti softul original pentru acest tv-tuner, lucreaza de obicei cel mai bine
cand faci scanare, fa full scan si nu quick
 
e un AverTV.

cutie nu am, nici drivere, nici soft. am gasit drivere pe net, care s-au instalat.

pentru scan&stuff folosesc ChrisTV 4.20

cind ii dau un full scan, trece, face, merge, schimba... observ ca zgomotul variaza, ba apar niste linii, ba dispar.. insa nimic 'consistent' nu se detecteaza.

probabil ca problema consta in aceea ca caut in eter, si nu cu cablul [pentru ca nu am cablu in camera data, pina cind]. insa oricum, banuiesc ca macar ceva trebuie sa 'prinda', nu?
 
Daca cauti in eter trebuie sa ai undeva o aptiune ceva cen "antena". Daca poti opta pt. tari la normele tv ai putea incerca Italia deoarece au f. multe formate. Eu pe al meu am undeva o optiune pal/secam si imi gaseste toate progr. in secam dupa care schimb manual in pal cele in pal (in secam prind doar tv Moldova, ORT, si nu mai stiu care tot de la voi - cele rominest sint in PAL ). Mai este un PAL BG/DK unde BG sau DK sint standardele pt. sunet (e preferabil ca tunnerul sa le suporte pe ambele - nu toate o fac)
Mai poti incerca un soft - "jtv3w126" (se poate sa fie o editie mai noua acum) - e facut de rusi (cred - are suport f. puternic pt. lb. rusa - eu din pacate...nu o cunosc).
 
Diferenta intrepaluri consta diferenta de fregvanta adica distanta intre fregventele sunetului si imaginii, de exemplu am un wayjet la mine pai cu pal_b nu pot rpinde canale in irlanda, deoarece ei au pal_i si prind sau sunetul sau imaginea, daca vrei sa prinda standarte nespuportate, apoi se trage tunerul frumusel in banda, deobicei se reduce la schimbarea unu drosel pe cartela, ca si la televizoare.
 
incearca cu avertv(soft).. eu tot am un tv tuner avertv, el a venit cu softul sau... si merge binishor..
 
salut
am si eu un tv tuner si am mari probleme cu el in sensul ca nu am nici o banuiala cum as putea sa-l fac sa mearga.
L-am luat impreuna cu unitatea si nu stiu sa-l fac sa marga (sau poate nu merge el). Cum pot sa-l verific?
Ii dau search si nu gaseste nimic nimic. E setat pe cablu, Romania,pal_d si nimic.
Astept sfaturi.
 
Back
Top