un vis

Lara

Pe lumea cealalta
azi noapte am visat ca ma prabuseam in gol, intr-un hau fara fund . si aerul din jur era greu , incercand parca sa imi incetineasca caderea, dar nu pentru a ma salva ci pentru a ma sufoca el inainte de a ma zdrobi la sfarsitul prabushirii

m-am trezit lacrimand si intrebandu-ma de ce am visat asta . caci ma culcasem linstita si fara griji .

de ce visam lucruri ce nu au nishi o legatura cu realitatea, iar daca totusi au, ea e una modificata straniu, pe care nu o mai recunoastem cand suntem treji ? de ce unele vise ni le amintim iar altele le uitam aproape imediat ?


un vis
al vostru
poate mai tarziu cand l-ati uitat cu totul o sa venitsi aishi si o sa-l regasitsi
 
Ma-m gindit ceva timp .. cum sa-ti raspund....ironico-badjocoritoro sau serioso--explicativo.... Si am hotarit si asa si asa....

1'.
azi noapte am visat ca ma prabuseam in gol, intr-un hau fara fund . si aerul din jur era greu , incercand parca sa imi incetineasca caderea, dar nu pentru a ma salva ci pentru a ma sufoca el inainte de a ma zdrobi la sfarsitul prabushirii

ce-ar fi sa incerci sa nu te mai acoperi pe cap cu plapuma? :)

m-am trezit lacrimand

transmitei zgrenturoaicei sa nu te mai sperie prin somn....

2.

de ce visam lucruri ce nu au nishi o legatura cu realitatea, iar daca totusi au, ea e una modificata straniu, pe care nu o mai recunoastem cand suntem treji ? de ce unele vise ni le amintim iar altele le uitam aproape imediat ?

niciodata nu visezi lucruri improprii....Sint doar chestii necoinstetizate de tine care provin din partea inconstienta/subconstienta a personalitatii tale.....De cele mai multe ori se viseaza doua categorii de lucruri:
1.Lucruri foarte mult dorite.
2.Lucruri foarte nedorite.

La tine probabil viatsa emotionala/psihica intensa a dat nastere a astfel de vise.... (sora-mea...la fel le are..)

De ce unele vise se memorizeaza sau nu?
Pentru ca somnul fiecaruia din noi e constituit din cicluri/faze care dureaza cite 10 minute. Pe la capetele acestor faze sintem mai "vulnerabili", auzim mai bine sunetele din jur,somnu e mai slab,pe cind in mijlocul acestora avem sonmul cel mai "strins".Astfel daca ne vom trezi in primele sau ultimele 2-3 minute visul se va memoriza si noi il vom coinstetiza (intelege/percepe), insa daca ne vom trezi pe la mijlocul unei faze niciodata nici nu vom sti ca am visat ceva....

BTW....Noi avem vise in fiecare noapte (ptr ca creieru niciodata nu doarme) ....insa le memorizam/constientizam mai rar....
 
Da eu amu doua nopti in urma i-am visat pe Voronin si Stepaniuk ca se certau....tare.... Stepaniuk tocmai avea lacrimi in ochi :hehei:
 
Fox said:
Da eu amu doua nopti in urma i-am visat pe Voronin si Stepaniuk ca se certau....tare.... Stepaniuk tocmai avea lacrimi in ochi :hehei:

inseamna ca tu cu gindu si sufletu esti la demonstratii... :)
 
Ap stiam eu ca am intuitie buna, da nici chiar asha. Am simtit ca vine perioada politica in viata mea si a tarii :wink:
 
Dar eu cred mai degraba , Foxisor , ca ai asistat la ruperea relatiei amoroase dintre cei doi intr-un WC public feminin . Si shocata de cele vazute , dar si dintr-o precautie usor de inteles , ai uitat totul pe loc . :crazy:


Dar nu doarme subconstientul , dragutul de el , si iaka , prin vise iti reaminteste ce ai vazut . 8)
 
Sa fi avut eu asa "cinste" mare si sa pot uita? :wtf:
Eu zic ca prin uitare ma apara subconstientul de traume psihice :roll:
 
Esti intr-un T 72 lovit de o racheta antitank . Turela coplet facuta zob , nu mai e decat un amalgam din metal topit si carnea umana carbonizata a comandantului si ochitorului , prinsi in explozie . Picioarele li se balangane inca lugubru in fata ta , in timp ce restul corpului le-a ramas incastrat in increngatura distrugerii .

Al patrulea membru al echipajului a supravietuit si el . Abia il vezi prin fumul negru cand la o intindere de mana de tine , deschide trapa stanga de iesire a tancului si se repede afara ...... Dar auzi extrem de clar impuscaturile . Si racnetul lui de moarte .

Iti scoti pistoletul si il strangi la kept , incercand sa iti faci curaj . Aerul din jurul tau e irespirabil , gustul inecacios al fumului , al pulberilor de grafit , otel lichefiat si maruntaie omenesti prajite , iti strapunge creierul . .... Trebuie sa iesi !

Stii deja ce te asteapta afara : muntii golasi cu stanci nisipoase , fara nici un copac sau vreo tufa , complet sterpe , si undeva nezariti , niste oameni cu barba care vor trage ............ Si totusi lovesti cu piciorul trapa din dreapta , sperand ca tu ai facut o alegere mai buna decat celalalt , si tasnesti ......
Te rostogolesti de mai multe ori , insotit de fumul ce iti iese din haine .....

Esti pe o pajiste inverzita , tunsa perfect , ca un gazon englezesc , si un cor de copii , canta cu fetisoare dulci , concentrate si voci cristaline , o melodie dumnezeiasca . ....... Lasi arma sa cada , te prabusesti si tu in genunchi , si tot sufletul ti se umple de o usurare si o bucurie eliberatoare cum n-ai simtit niciodata : E un visssss !!! Nu e decat un vis !

Un vajait de palete uriase , lovind aerul acopera cateva clipe cantecelul copiilor . Privesti nauc in sus la elicopterul ce se apropie parca cu incetinitorul , ca intr-un film idiot despre Vietnam . Usa glisanta se deschide si tot cu incetinitorul , cineva trage cateva rafale latratoare de mitraliera . PKMS7,62 zice prompt si prosteste creierul tau ca si cum ai fi la vreun curs de studiu al armamentului .
Gloantele , din cauza senzatiei de incetineala , nu se infing pur si simplu in tine , ci parca te sfredelesc si-si fac loc centimetru cu centimetru .
Sangele tasneste cu clipocit mut prin fiecara rana , pe gura , prin venele crapate ale okilor .

Zaci cu fata in sus intr-o balta de un rosu incredibil . Nu simti nimic , nici durere , nici apasare - parca nu ai mai fi in propriul trup . Vajaitul de elice s-a indepartat . Tancul nu mai fumega . Corul de copii continua sa cante netulburat , la fel de minunat , melodia lor fara sfarsit . Cerul e extrem de senin , inclinat insa putin ciudat .

Ai sta asa , aici , pentru totdeauna .

Dar e doar un afurisit de cosmar , ai sa te trezesti !
 
si eu credeam ca ale mele sunt vise urate .
sa am grija sa nu agiung in vreun vis al tau ! :crazy:
 
noaptea asta am visat ciudat.....era atat de real.....

intru in vis:

"ma vad cum nasc....ma vad cum trec prin kinurile nasterii...
am doi gemeni....doi baieti....ma tot gandeam cum sai numesc...
Victor.....si Iulian....
realizez, ca nu am putut sa nasc de la barbatu pe care il iubesc....asta ma kinuie, ma face sa nebunesc....
parintii hotarasc sami "gaseasca" un sot....ca de okii lumii sa am si eu barbat la casa...
doamne, ce urgie de barbat miau gasit....
sunt nefericita....am doi gemeni...Victor si Iulian....imi apare un gand....daca Iulian nu se nastea sau murea la nastere....era ok....fara Victor, insa, mi-as fi iesit din minti.....e copilu meu..."


inca nu eram trezita, dar nu mai eram nici in vis....am inceput sa ma rog in gand.....
ceream doar un singur lucru.....ca copilu meu, Victoras...sa fie de la barbatu pe care il iubesc....
 
Azi dimineata ma trezesc si sta un bandit la usa care crede ca nu-s acasa. Eu ma apropii, el se sparie si fuge pe scari, eu din urma lui cu arma dar e deja prea departe, impusc dar nu-l nimeresc...
Ma trezesc ca dintr-un cosmar si imi dau seama ca a fost un vis... Dar faptul ca nu l-am nimerit si ca e inca viu ma chinuie... prin asta consta cosmarul.
De-acum treaz fiind tot nu-mi pot reveni... Imi pare rau ca nu l-am ucis. S-ar putea sa se intoarca si data viitoare el sa fie cel care ma impusca...
Sint constient ca a fost doar un vis, dar in acel moment nu simt altceva decit strasnica parere de rau si regret ca banditul din vis a ramas viu... S-ar putea data viitoare el sa ma vineze si sa nu ma mai trezesc.
 
n-ai privit ieri seara niciun detectiv sau film de graoza?
se intympla des ca visele sa reflecte trairile zilei trecute.... ele nu vin din senin.
 
azi noapte am visat cum jucam fotbal... era ziua, vara, foarte cald si soar afara.
unul din jucatori a lovit tare migea care a zburat departe de tot si a stricat o fereastra. au iesit stapinii si au luat mingea... toti jucatorii au fugit iar eu am ramas singur. mingea era a mea.
 
Back
Top