unreal tournament

gr8dude

ralien since '45
am unreal tournament 4.36 [cel clasic]
alte date:

OS: win2000 sp4
MB: ASUS a7n8x deluxe [nvidia nforce 2 ultra400]
CPU: Athlon XP 2+
RAM: 512 DDR400
VIDEO: ATI Radeon 9250, 128mb [agp 8x]

joc, si la un moment dat [random] se blocheaza compul cu totul. merge numai reset. e straniu, prima data vad ceva sa-mi dea jos windowsul de pe picioare.

presupun ca e vre-un bug in joc.. dar 4.36 e ultima versiune pe care am gasit-o.
la inceput credeam ca e de la incalzirea procesorului.. dar hey, pot sa joc quake3 pina cind imi curge singe din nas - si nimic :) adica totul e bine in celelalte aplicatii, atit openGL, cit si direct3D.. insa unreal'ul isi face de cap.

am incercat diverse settings'uri cu videocardul... fastwrites off, sa-l pun pe agp 4x, etc. si oricum acelasi rezultat

uneori se blocheaza dupa 3 minute de joc, alteori poate sa se tina si jumatate de ora.

cine a intilnit asa ceva?
care poate sa fie problema?
 
... o solutzie ar fi winxp cu sp2... da integrat!
shi penultimile drivere pentru ATI! adica versiunile stabile.... shi mai cauta ceva patchuri pintru UT 4
 
4.36 e ultima versiune care exista.

problema nu e in driver. am copiat si Omega drivers [ceva facut custom, pe baza release'ului oficial de la ATI] - si e aceeasi poveste

am copiat de pe site'ul producatorului jocului un renderer OpenGL mai nou - problema n-a fost rezolvata.


cit despre winxp cu sp2... propunerea asta se bazeaza pe aceea ca ai avut exact aceeasi problema si ai rezolvat-o cu schimbarea OS'ului?
pur si simplu eu nu-s omul cela care isi schimba OS'ul pentru un joc :)
 
pai nici chiar asa :)

sa tin doua sisteme de operare doar pentru ca o data pe an am pofta sa joc in ceva... :)))

nu.. eu caut cauza, atunci voi putea sti daca un alt OS va rezolva problema..

acum mi-am copiat si ultimele drivere pentru chipset\ide controllar\agp bus etc... ooooh.. cu cit ne ducem mai departe, cu atit mai mari sunt driverele.. tin minte, via4in1 era de un mega si ceva.. astea au avut 20+ %-)
 
kind am zis : solutzii ar fi: 1 shi 2. ap m-am bazat shi atvicesc pintru asta! :)
ca 4.36 e ultima asta pi nime nu ma incalzeshte! -> ku kit mai multe navaroate-> ku ait mai multe efecte secundare (netestate/neshtiute)
kata alta mai veche shi patchurile respective!
W2k - in genere a fost orientat pentru alt tip de utilixare dekit multimedia/games... fiind un sistem de trecere de la 4.0 NT prin ME la 5.0 W2k... :) insashi nukleu e cam inca "necopt" .. :)
insa la XP e 5.1.. shi inka au mai fost fixate ceva baguri shi cu SP2 (adaugindu-se totodata shi altele noi ;) dar la moment se considera minore... luind inka shi in consideratzie timpul de creare/testare a SP2*ului )
shi inka XP fiind orientat (dind gresh cu W2k) spre useri/multimedia/games-uri ....
deci itzi zic schimba fara teama pe XP SP2 final! - daca nu tzie jale de vre-o inka 500 MB.... shi de sheva timp... aplicatziile care le ai vor rula shi pe WXPsp2 la fel de bine chiar, mai rapid...(dar desigur reinstalate/recompilate)... cele ce au nevoe de dos, vor rula cu un suport dos mult mai bun in XPsp2 vs W2k la cel din urma aceasta fiind uneori o mare problema...

PS: inka o idee: sint sigur ca acest UT 4 ar merge fara probleme shi pe w'98 SE!
asha ka dai batae!
 
ceea ce ai scris tu.. nu sunt chiar de acord :)
si tot "atvicesc pentru asta" :)

am un comp in camera cealalta, cu win2k care e instalat acolo din '45, si acolo merge UT'ul

despre 4.36, da, e ultima versiune.. dar stii, ea e din '45, jocul acesta e "mort" de cind Hincu si pamintu'.. asa ca consider ca in perioada asta 4.36 a demonstrat ca e ok.. daca nu era ok, era sa apara 4.37 ;-)

problema asa si n-am rezolvat-o, a disparut necesitatea rezolvarii ei :) [cam asa se rezolva majoritatea problemelor]


da' cind am spus de experienta, am avut in vedere cazul ca ai avut si tu asa problema, si trecerea pe winxp a rezolvat-o.


man, " fiind un sistem de trecere de la 4.0 NT prin ME la 5.0 W2k..." ?? prin ME? heh, esti shugubatz :) despre ME este asa un proverb "it crashes just as fast as it loads" :)
si, legatura dintre ME si 2K e aceea ca ambele sunt facute de Microsoft :)


da' la mine pe celalalt comp W2k sta instalat din 28.august.2001, jocurile merg acolo perfect, nucleul e destul de copt

ku kit mai multe navaroate-> ku ait mai multe efecte secundare (netestate/neshtiute)
aici sunt de acord. tocmai de aceea si tin win2k, pentru ca OS'ul acesta a demonstrat ca se tine stabil dupa ani de intensive use (pe acel comp am facut multe upgrade'uri, experimente, windows'ul a ramas acelasi)... de aceea si nu trec pe XP, si nici pe SP2 :)


concluzia mea e aceea ca poate fi vre-o incompatibilitate hardware. jocul e antic, compul - nu. eh, bine ca deam' nu-mi trebuie cine stie ce... e o solutie universala!
 
kind ziceam ca prin Me, ap avut in videre, ca au facut mai intii ME, au vazut ca in directzia asta nu si poate de mers... au luat designu, grafica shi au mers sa-l dizvolte pi NT 4.5 ....
 
dacodava, era greu sa pui linkurile intr-un post ? Cu atit mai mult ca nici unul nu lucreaza
sleepin.gif
 
Back
Top